Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 maja 2024 r., sygn. III SA/Lu 166/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Strzelec (sprawozdawca) Sędziowie Asesor WSA Agnieszka Kosowska Sędzia WSA Iwona Tchórzewska Protokolant Starszy asystent sędziego Małgorzata Olejowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2024 r. sprawy ze skargi G. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2024 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wymiany prawa jazdy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta B. P. z dnia 5 października 2023 r., nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz G. Z. kwotę [...]zł ([...] złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 5 lutego 2024 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej Kolegium, organ II instancji, organ odwoławczy), po rozpatrzeniu odwołania G. Z., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta B. P. (dalej Prezydent, organ I instancji) z dnia 5 października 2023 r. w sprawie odmowy wymiany prawa jazdy wydanego za granicą na odpowiednik polski.

Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie sprawy.

G. Z. (dalej skarżący) złożył w dniu 23 sierpnia 2023 r. wniosek o wymianę wydanego w dniu 19 maja 1992 r. w Niemczech prawa jazdy nr druku [...] na odpowiednik polskiego prawa jazdy. Do wniosku skarżący dołączył kopię prawa jazdy Kategorii "3,4 i 5".

Decyzją z dnia 5 października 2023 r. Prezydent odmówił skarżącemu wymiany prawa jazdy kategorii "3,4 i 5" wydanego za granicą na odpowiednik polski.

Prezydent uznał, że skarżący nie spełnia przesłanek ustawowych do wymiany niemieckiego prawa jazdy na polskie prawo jazdy, ze względu na nieważność posiadanego przez niego dokumentu. Ponadto organ I instancji wskazał, że skarżący posiada białoruskie prawo jazdy kat. A1, A, B, C, AM z datą ważności do dnia 6 sierpnia 2023 r.

Prezydent ustalił również, że wnioskodawca jest zameldowany w Polsce od dnia 2 listopada 2009 r. i meldunek ten regularnie przedłuża, obecnie do 18 lipca 2024 r. Organ I instancji powołując się na Dyrektywę 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy (przekształcenie) - Dz.U.UE.L.2006.403.18 ze zm. z dnia 30 grudnia 2006 r. (dalej Dyrektywa 2006/126/WE), wskazał, że osoby posiadające "stary" dokument prawa jazdy wydany przez państwo niemieckie mają obowiązek jego wymiany w określonym przedziale czasowym uzależnionym od daty jego wystawienia oraz roku urodzenia osoby posiadającej uprawnienia. Dla osób, które otrzymały prawo jazdy przed 31 grudnia 1998 r., data wymiany dokumentu zależy od roku urodzenia. Osoby urodzone między rokiem 1959 - 1964 miały obowiązek wymienić dokument prawa jazdy do dnia 19 stycznia 2023 r. Organ I Instancji stwierdził, że wnioskodawca, urodzony w roku 1960 nie wymienił dokumentu w podanym terminie, w związku z czym dokument ten jako nieważny w dacie złożenia wniosku nie podlega wymianie na jego odpowiednik polski do czasu dostarczenia orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mechanicznymi oraz orzeczenia psychologicznego stwierdzającego brak przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami mechanicznymi (na wezwanie organu skarżący tych dokumentów nie przedłożył) oraz do czasu zwrotu oryginału białoruskiego dokumentu prawa jazdy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00