Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 18 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Sz 67/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj, Asesor WSA Krzysztof Szydłowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia 14 listopada 2023 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wykonanych robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 13 lipca 2023 r., nr 49/2023, wydaną na podstawie art. 104 i 105 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.), dalej jako "k.p.a.", w związku z art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.), dalej jako "u.p.b.", Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. umorzył postępowanie dotyczące robót budowlanych, wykonanych przez A. i E. C. związanych z zagospodarowaniem terenu w północno - zachodniej części działki nr [...] położonej w obrębie M., polegających na wybudowaniu murku ogrodowego i wyrównaniu terenu do wysokości tego murku.

W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia organ I instancji przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania, w tym wskazał, że dnia 17 lipca 2015 r. do PINB w K. wpłynęło pismo A. B. (dalej: "skarżącego"), w sprawie zagrożenia katastrofą budowlaną w wyniku podniesienia terenu działki nr [...] obręb M., skutkiem czego może być zawalenie muru ogrodzeniowego na działce nr [...] w obrębie M..

Wobec powyższego organ dokonał, w dniu 13 sierpnia 2015 r., kontroli działek numer [...] i [...], zlokalizowanych w obrębie M.. W toku kontroli ustalono, że ogrodzenie działki nr [...] wykonane zostało w postaci słupów z cegły, murków między słupami i przęseł drewnianych, natomiast fragment ogrodzenia działki nr [...], w części północno- wschodniej (od strony działki nr [...]), o długości ok. 4 m i wysokości 1,8 m, wykonany został jako pełny mur ceglany, o grubości 25 cm na zaprawie cementowej, zwieńczony dwuspadowymi betonowymi kształtkami. Ustalono ponadto, iż ogrodzenie wykonane zostało w 1998 r., jako mur ceglany, a według A. B. pierwsze pęknięcia pojawiły się w 2009 roku i systematycznie się pogłębiają.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00