Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.170.2024.2.DS
Opodatkowanie sprzedaży gruntu zabudowanego budynkami.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkami na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy oraz w przypadku zwolnienia od podatku sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkami na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustalenia, czy stronom transakcji będzie przysługiwać możliwość wyboru opcji opodatkowania VAT przewidzianej w art. 43 ust. 10 ustawy. Uzupełnili go Państwo pismami z 15 marca 2024 r. (wpływ 15 marca 2024 r.) i 12 kwietnia 2024 r. (wpływ 16 kwietnia 2024 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 kwietnia 2024 r. (wpływ 9 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W roku 1973 przedsiębiorstwo (…) wchodzi w skład grupy (…) i w roku (...) przyjmuje nazwę (…).
W roku (...) firma zostaje sprywatyzowana i wykupiona od Skarbu Państwa przez jej pracowników. Przedsiębiorstwo przyjmuje nazwę (…) zostaje podpisany akt notarialny, w którym został przekazany grunt oraz budynki – w użytkowaniu wieczystym (dwie lokalizacje).
Lokalizacja nr 1 – (…) to siedziba firmy, w której Spółka prowadzi działalność główną – produkcję.
Lokalizacja nr 2 – (…) to grunt wraz z budynkami, które są wynajmowane. Prowadzona jest w nich działalność usługowa firm zewnętrznych.
Spółka chce sprzedać lokalizację nr 2, tj. grunt z budynkami w użytkowaniu wieczystym. Budynki użytkowane są od początku przekształcenia firmy, tj. od roku (...).
W związku z dokonanym przekształceniem Spółka nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Spółka nabyła nieruchomość bez podatku VAT. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie obiektów w lokalizacji nr 2 w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem sprzedaży nie będzie przedsiębiorstwo Spółki, ani jego zorganizowana część. Na dzień dzisiejszy Spółka nie zna kupca, a sprzedaż będzie się odbywać na zasadzie wyboru ofert.
Doprecyzowanie opisu sprawy
Spółka (…) jest czynnym podatnikiem VAT od (...) r.
Lokalizacja nr 2 znajduję się w (…) nr ewidencyjny działki (…), nr obrębu (arkusz mapy) (…), nr działki (…), powierzchnia działki (...) m2.
Przedmiotem sprzedaży będzie jedna działka zabudowana. Działka przy ul. (…) jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Spółka w dniu 25 kwietnia 2024 r. wystąpi do Urzędu Miasta (…) o wydanie wypisu/wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego przy ulicy (…).
Na działce zgodnie z ewidencją bilansową znajdują się budynki:
1.Budynek portierni
2.Budynek hali (...)
3.Budynek magazynu technicznego
4.Budynek głównego mechanika
5.Wiata magazynowa
6.Przybudówka do hali (...)
7.Hala (...)
8.Budynek socjalno-remontowy
9.Budynek stołówki
10.Budynek kotłowni
11.Budynek murowany + (...) garaże
12.Magazyn materiałów.
Na działce nie znajdują się urządzenia budowlane, w rozumieniu ustawy przepisów Prawo budowlane.
Zasiedlenie nastąpiło w (...) r.
Każdy z wyżej wymienionych budynków od początku działalności jest wynajmowany. Jedynie budynek nr 5 na okres jednego roku, tj. (...) nie był wynajmowany.
(...)
W budynkach były prowadzone drobne prace naprawcze np. uszczelnienie przeciekającego dachu, wymiana zbitej szyby, malowanie wnętrza pomieszczeń przez najemców itp.
Spółka nie planuje ponosić wydatków na ulepszenie budynków do momentu ich sprzedaży.
Pomieszczenia były ogłaszane w prasie lokalnej w celu wynajmu dla firm zewnętrznych. Były wynajmowane zgodnie z tabelą. Wynajem był opodatkowany stawką 23%. Przedsiębiorstwa wynajmujące to firmy świadczące usługi.
Na działce nie ma budowli.
Nieruchomości w Lokalizacji nr 2 nie były wykorzystywane do działalności zwolnionej z VAT.
W momencie składania wniosku Spółka nie zna danych kupca oraz nie ma informacji, czy będzie to zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług.
Pytania
1.Czy planowana sprzedaż gruntu z budynkami w lokalizacji nr 2 będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług? (pytanie ostateczne sformułowane w uzupełnieniu z 24 kwietnia 2024 r.)
2.W razie pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 – czy stronom transakcji, tj. Spółce działającej w tym zakresie zgodnie z nabywcą będzie przysługiwać możliwość wyboru opcji opodatkowania VAT przewidzianej w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, w odniesieniu do całej sprzedaży lokalizacji nr 2, w związku z czym, jeśli Spółka oraz Nabywca złożą oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT sprzedaży – przy zachowaniu warunków formalnych – oświadczenie takie będzie skuteczne (co oznaczać będzie rezygnację ze zwolnienia z VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT)?
Państwa stanowisko w sprawie
1.Zdaniem Wnioskującego (ostatecznie wyrażonym w uzupełnieniu z 24 kwietnia 2024 r.), Spółka przy zbyciu prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkami w lokalizacji nr 2 ma prawo do zastosowania stawki zwolnionej, na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.
2.Zdaniem Wnioskującego, jeżeli strony dopełnią formalności to będą mogły tą transakcję opodatkować przyjmując zgodnie z nabywcą rezygnację ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i tym samym wybranie opodatkowania dostawy gruntu, budynków, budowli, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
1)są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
2)złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (…) podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Natomiast w myśl art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Według art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:
1)przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
2)wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
3)wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
4)wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
5)ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zaznaczenia wymaga, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Spółka chce sprzedać lokalizację nr 2, tj. grunt z budynkami w użytkowaniu wieczystym. Budynki użytkowane są od początku przekształcenia firmy, tj. od roku (...). Grunt wraz z budynkami są wynajmowane. Prowadzona jest w nich działalność usługowa firm zewnętrznych.
Zatem, przy dostawie przedmiotowej Nieruchomości będą Państwo podatnikiem podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, bowiem sprzedaż będzie dotyczyła składnika majątku Spółki, wykorzystywanego w działalności gospodarczej Spółki.
W konsekwencji, dostawa nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Należy zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od tego podatku albo może być opodatkowana tym podatkiem.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki okres upłynął od tego momentu.
Według art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku lub jego części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadku doszło do korzystania z budynku.
W przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
Wskazać ponadto należy, że w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Jeżeli natomiast nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W myśl natomiast art. 43 ust. 10 ustawy:
Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
1)są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
2)złożą:
a)przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub
b)w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów
- zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.
Według art. 43 ust. 11 ustawy:
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:
1)imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
2)planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części - w przypadku, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. a;
3)adres budynku, budowli lub ich części.
Ustawodawca daje więc podatnikom dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy – po spełnieniu określonych warunków – możliwość rezygnacji z ww. zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Przy czym podkreślić należy, że niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle, rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług, jak opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu lub zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym są one posadowione będzie korzystać ze zwolnienia od podatku.
W celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla sprzedaży opisanej nieruchomości zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy i kiedy w odniesieniu do budynków znajdujących się na przedmiotowej działce miało miejsce pierwsze zasiedlenie.
Z opisu sprawy wynika, że na działce nr (…) zgodnie z ewidencją bilansową znajdują się budynki:
1.Budynek portierni
2.Budynek hali (...)
3.Budynek magazynu technicznego
4.Budynek głównego mechanika
5.Wiata magazynowa
6.Przybudówka do hali (...)
7.Hala (...)
8.Budynek socjalno-remontowy
9.Budynek stołówki
10.Budynek kotłowni
11.Budynek murowany + (...) garaże
12.Magazyn materiałów.
Na działce nie znajdują się urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy przepisów Prawo budowlane. Zasiedlenie nastąpiło w (...) r. Każdy z wyżej wymienionych budynków od początku działalności jest wynajmowany. Jedynie budynek nr 5 na okres jednego roku, tj. (...) nie był wynajmowany. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie obiektów w lokalizacji nr 2 w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. W budynkach były prowadzone drobne prace naprawcze np. uszczelnienie przeciekającego dachu, wymiana zbitej szyby, malowanie wnętrza pomieszczeń przez najemców itp. Spółka nie planuje ponosić wydatków na ulepszenie budynków do momentu ich sprzedaży. Na działce nie ma budowli.
Z analizy informacji zawartych w opisie sprawy i uzupełnieniu wynika, że w odniesieniu do sprzedaży budynków usytuowanych na działce nr (…) spełnione zostaną warunki do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
W konsekwencji dostawa prawa użytkowania wieczystego gruntu, na których znajdują się ww. budynki również będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, co wynika z treści art. 29a ust. 8 ustawy.
Tym samym, dalsza analiza zwolnień od podatku VAT dla opisanej dostawy towaru – wynikających z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a lub pkt 2 ustawy – jest więc w tym przypadku bezzasadna.
Podsumowując stwierdzam, że planowana przez Spółkę sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu z budynkami w lokalizacji nr 2 będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.
Tym samym stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
Następnie, w razie pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy stronom transakcji, tj. Spółce działającej w tym zakresie zgodnie z Nabywcą będzie przysługiwać możliwość wyboru opcji opodatkowania VAT przewidzianej w art. 43 ust. 10 ustawy, w odniesieniu do całej sprzedaży lokalizacji nr 2, w związku z czym, jeśli Spółka oraz Nabywca złożą oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT sprzedaży – przy zachowaniu warunków formalnych – oświadczenie takie będzie skuteczne.
Ponownie należy podkreślić, że na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy po spełnieniu określonych warunków – możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Przy czym podkreślić należy, że niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Z opisu sprawy wynika, że są Państwo czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Następnie wskazali Państwo, że Spółka nie zna danych kupca oraz nie ma informacji, czy będzie to zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług.
Zwolnienie od podatku VAT dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu z budynkami w lokalizacji nr 2 na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy stwarza Państwa Spółce oraz Nabywcy, jako stronom transakcji, możliwość wyboru opcji opodatkowania tej dostawy podatkiem VAT na zasadach ogólnych. Stosownie do regulacji art. 43 ust. 10 w zw. z art. 43 ust. 11 ustawy, Spółka i Nabywca mogą zrezygnować ze zwolnienia od podatku VAT i wybrać opodatkowanie dostawy budynków znajdujących się w lokalizacji 2, o ile spełnione zostaną warunki wynikające z tych przepisów.
Zatem w przypadku, gdy strony transakcji skutecznie zrezygnują ze zwolnienia od podatku przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, spełniając warunki z art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy, to dostawa prawa użytkowania wieczystego gruntu z budynkami w lokalizacji nr 2, będzie opodatkowana według właściwej stawki podatku VAT.
Podsumowując stwierdzam, że stronom transakcji, tj. Spółce działającej w tym zakresie zgodnie z Nabywcą będzie przysługiwać możliwość wyboru opcji opodatkowania VAT przewidzianej w art. 43 ust. 10 ustawy, w odniesieniu do całej sprzedaży lokalizacji nr 2, jeśli Spółka oraz Nabywca złożą oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT sprzedaży – przy zachowaniu warunków formalnych z art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Interpretacja ta została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Informuję, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwa prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).