Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.114.2024.1.AWY

Nieuznanie nagrody finansowej dla klubu sportowego za wynagrodzenie za świadczenie usług stanowiące podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania nagrody finansowej związanej z zajętym przez Państwa miejscem w tabeli (…) za wynagrodzenie za świadczenie usług stanowiące podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (także jako „A.”) jest osobą prawną - polską spółką prawa handlowego, figurującą w wykazie podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT jako podatnik VAT czynny. Przedmiotem przeważającej działalności A. jest działalność klubów sportowych (PKD 93.12.Z). A. został bowiem założony w celu prowadzenia zawodowego klubu (…), uczestniczącego zespołowo (jako drużyna) w lidze zawodowej (…) w Polsce.

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2048; dalej: „Ustawa o Sporcie”) w skład ligi zawodowej w grach zespołowych wchodzą wyłącznie kluby sportowe działające jako spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Liga zawodowa (…), w której uczestniczy A. jest prowadzona przez spółkę pod firmą B. S.A. (NIP: (…)), funkcjonującą w oparciu o art. 15 ust. 4 Ustawy o Sporcie, zarządzającą ligą zawodową (…) pod nazwą „C.”, która to liga została utworzona przez (…) i na którą składają się trzy klasy rozgrywkowe, w tym D., E. oraz F.

W dniu 11 maja 2022 r. A. zawarła z B. S.A. umowę dotyczącą udziału w rozgrywkach C. („Umowa”). Przedmiotem Umowy było ustalenie szczegółowych warunków uczestnictwa Klubu w rozgrywkach C., w tym uregulowanie praw i obowiązków wynikających ze wzajemnej współpracy Stron (§ 1 Umowy). A. zgłaszając swoje uczestnictwo w rozgrywkach C. i podpisując Umowę zaakceptował określone w niej zasady rozgrywek C. i podejmowania decyzji przez właściwe dla niej organy oraz zobowiązał się do ich przestrzegania i wykonywania (§ 2 ust. 1 Umowy). W szczególności A. zobowiązał się do przestrzegania obowiązujących przepisów i regulaminów dla (…) wydanych m.in. przez B. S.A., m.in. Regulaminu rozgrywek B. S.A. (§ 2 ust. 2 pkt 1 Umowy).

Ponadto w § 2 ust. 4 Umowy znalazło się postanowienie, że A. oświadcza, że jest świadomy, iż zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego - pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Zgodnie z § 3 ust. 1 Umowy B. S.A. prowadzi rozgrywki C. i zarządza nimi w zakresie określonym w Umowie. Ponadto na C. składają się trzy klasy rozgrywkowe, w tym najwyższa klasa rozgrywkowa D., E. oraz F. (§ 3 ust. 2 Umowy). W myśl § 4 ust. 2 Umowy warunkiem uzyskania licencji na grę klubu w C. jest uprzednie posiadanie licencji (…), która to przyznawana jest uchwałą Zarządu (…) na warunkach obowiązujących w (…). Licencje na grę w C. przyznawane będą każdorazowo zgodnie z właściwą i obowiązującą w danym sezonie rozgrywkowym C. uchwałą Zarządu B. S.A. w sprawie licencji dla klubów, która określa również wysokość opłat licencyjnych (§ 4 ust. 3 Umowy). Warunkiem przyznania licencji na grę w C. jest uprzednie uiszczenie opłat licencyjnych (§ 4 ust. 4 Umowy).

Zgodnie z § 9 ust. 1 Umowy w ramach prowadzenia rozgrywek C. i zarządzania nimi, B. S.A. zawiera, działając w imieniu własnym i na własny rachunek umowy dotyczące dysponowania prawami majątkowymi dotyczącymi rozgrywek C., w tym w szczególności: umowy z nadawcami telewizyjnymi, radiowymi oraz innymi mediami, umowy ze sponsorami lub partnerami rozgrywek C., umowy z firmami bukmacherskimi oraz pobiera wyłącznie wynikające z tego tytułu świadczenia pieniężne lub rzeczowe.

Zgodnie zaś z § 9 ust. 2 Umowy B. S.A. zawiera we własnym imieniu wszelkie inne umowy związane bezpośrednio z prowadzeniem rozgrywek C. oraz samodzielnie i na własną odpowiedzialność wykonuje i pobiera wszelkie świadczenia pieniężne lub rzeczowe wynikające z takich umów.

Jednocześnie zgodnie z § 9 ust. 4 Umowy, stosownie do punktu 15 Regulaminu rozgrywek B. S.A. A. oświadczyło, że zapewni B. S.A. prawo do wykorzystania wizerunku zawodników, kapitanów i innych utrwalonego na wszelkich nośnikach z ich udziału w spotkaniach, zarówno na (…), jak i na obiekcie, konferencji oraz innych imprezach towarzyszących i w tym zakresie oświadczył, że A., jak i ww. osoby udostępniają B. S.A. swój wizerunek oraz B. S.A. uprawniona jest do nieodpłatnego wykorzystania tego wizerunku, na potrzeby działań promocyjnych, reklamowych i marketingowych i do celów gospodarczych wyznaczonych Umową a związanych z prowadzeniem i zarządzaniem Rozgrywkami C.

Zgodnie z § 10 Umowy jej strony, bez względu na to, w jakiej klasie rozgrywek występuje klub (A.), zobowiązały się do dołożenia wszelkich starań, aby dopomóc w miarę posiadanych możliwości w promocji rozgrywek C., w szczególności poprzez: kształtowanie pozytywnego wizerunku C., wszystkich jej klubów oraz budowę pozytywnego wizerunku (…), wytworzenie właściwej, spójnej i jednolitej polityki informacyjnej przekazującej informacje dotyczące rozgrywek C., formułowanie informacji dotyczących rozgrywek C., w sposób rzetelny i z poszanowaniem praw wszystkich klubów i B. S.A. zarządzającej rozgrywkami, umieszczanie na swoich stronach internetowych, banerów i linków promujących rozgrywki C., umożliwienie zapewnienia realizacji wszelkich form promujących rozgrywki C., kolportaż biletów, czy emitowania ogłoszeń spikerskich, zapewnienie uzgodnionej liczby biletów na promowanie rozgrywki C.

Zgodnie z § 11 ust. 1 Umowy, w celu przygotowania i organizacji rozgrywek i spotkań ligowych, w szczególności w zakresie przygotowania (…) oraz obiektów pod kątem sportowym i infrastrukturalnym C., B. S.A. zobowiązała się do: wizyty w klubach oraz przedstawienia oceny obiektów pod kątem możliwości organizacji rozgrywek, spotkań ligowych i imprez towarzyszących C.; przygotowania ocen obiektów klubowych pod kątem możliwości przeprowadzenia transmisji telewizyjnej rozgrywek i spotkań ligowych C.; zapewnienia operatora z kamerą na wybrane spotkania ligowe - spotkania kolejki; zapewnienia transmisji w telewizji (…) meczu kolejki, w tym umożliwienia streamingu, zapewnienia profesjonalnej obsługi fotograficznej dla każdego spotkania ligowego i rozgrywek C., przeprowadzenia inwentaryzacji obiektów klubowych pod kątem możliwości „brandingowych” obiektu oraz ekspozycji materiałów sponsorów, a następnie przygotowania specyfikacji technicznej „brandingu” w oparciu o istniejącą infrastrukturę oraz przedstawienie rozwiązań poprawiających jakość ekspozycji. Szczegóły w zakresie „brandingu” strony określiły w § 11 ust. 2 Umowy.

Na podstawie § 12 Umowy A. zobowiązał się, w celu przygotowania i organizacji rozgrywek i spotkań ligowych, w szczególności w zakresie przygotowania (…) oraz obiektów pod kątem sportowym i infrastrukturalnym C., do: zapewnienia (…) w odpowiedniej ilości (określonej w Umowie), zapewnienia odpowiedniej jakości (…) zgodnej z wytycznymi delegata C., a także jego wyposażenia w (…) - bez brandingu lub z brandingiem uzgodnionym i za zgodą Zarządu B. S.A., zapewnienia podstawowej infrastruktury obiektu sportowego, na którym będą się odbywać rozgrywki i spotkania ligowe (szczegółowe parametry określone w Umowie), demontażu obecnego na obiekcie brandingu oraz przekazania „czystego” obiektu ekipom montażowym C., celem instalacji „brandingu” i innych elementów reklamy wizualnej, zapewnienia przyłączy elektrycznych oraz okablowania obiektu do miejsc wskazanych przez C.; zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc parkingowych i wyznaczenia strefy parkowania; zapewnienia sprzętu i nagłośnienia do obsługi rozgrywek, spotkań ligowych i imprez towarzyszących (szczegółowe parametry określone w Umowie), zapewnienia tablic z wynikami po 1 szt. na każdy (…) i ustawienie ich w sposób widoczny na (…), np. na podeście scenicznym; wydzielenia i wyposażenia zadaszonej strefy VIP (szczegółowe parametry określone w Umowie), zapewnienia cateringu w strefie VIP oraz przekazanie na rzecz C. zaproszeń, w postaci opasek lub innych identyfikatorów, zgodnie z zapotrzebowaniem i w ramach limitu.

Umowa została zawarta na czas nieokreślony obejmujący kolejne sezony rozgrywkowe C., począwszy od sezonu 2022 (§ 14 ust. 1 Umowy). Zgodnie zaś z „Regulaminem rozgrywek B. S.A.” („Regulamin”), określał on zasady rozgrywek ligowych o (…), zwanych dalej Rozgrywkami lub C. (§ 1 ust. 1). Rozgrywki podzielone są na trzy klasy rozgrywkowe (§ 1 ust. 3). Zgodnie zaś z § 1 ust. 11 Regulaminu kluby otrzymują nagrody finansowe oraz rzeczowe na koniec rozgrywek w zależności od zajętych miejsc w tabeli. Wysokość nagród w każdym roku ustalana jest przez Zarząd B. S.A. w drodze odrębnego aktu. Nagrody będą dotyczyć m.in. wszystkich (…) drużyn D. Na niższych szczeblach nagrody są przewidziane tylko dla najlepszych drużyn - pozostałe nie otrzymują żadnych nagród.

W myśl § 2 ust. 1-3 Regulaminu pierwsza, najwyższa klasa rozgrywek nosi nazwę D. i jest zawodową ligą (…). Tworzy ją (…) drużyn z (…) różnych klubów, które rozgrywają (…) spotkań w (…) kolejkach sezonu zasadniczego systemem „każda z każdym”. Po zakończeniu sezonu zasadniczego (…) najwyżej sklasyfikowane zespoły C. rozegrają „(…)”, czyli finałowy turniej o tytuł i medale (…). Zwycięzca D. otrzymuje tytuł (…). Drużyna, która zajęła drugie miejsce w D. otrzymuje tytuł (…), a drużyna, która zajęła trzecie miejsce tytuł (…).

Jednocześnie w myśl § 5 ust. 11 Regulaminu warunkiem zgłoszenia drużyny do rozgrywek jest (…). Terminy oraz szczegółowe zasady składania (…) podane są w Regulaminie Rozgrywek B. S.A. Klub musi wpłacić (…).

Ponadto zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 3 i 4 Regulaminu (…).

W pierwszym sezonie zaproszenie do najwyższej klasy rozgrywkowej otrzymało (…) najlepszych drużyn z rozgrywek drużynowych kobiet i mężczyzn w sezonie 2020. A. w rozgrywkach w sezonie 2022 wystąpiła w najwyższej klasie rozgrywek (D.). W rozgrywkach tych, po rozegraniu wszystkich spotkań na zakończenie sezonu A. zajęła w tabeli 2 miejsce, zdobywając tytuł (…). B. S.A. w sezonie 2022 określiła (ogłaszając to m.in. na stronach internetowych i w komunikacie do klubów) wysokość nagród finansowych za zajęcie określonych miejsc w tabeli. Za zajęcie 2. miejsca w rozgrywkach D. przewidziana została nagroda w wysokości 500.000 zł. Nagroda w tej wysokości przysługuje A. za osiągnięty wynik w sezonie 2022.

Pytania

1.Czy wynik współzawodnictwa sportowego osiągnięty przez A. na zakończenie sezonu 2022 w zawodowej lidze sportowej D., w której A. uczestniczył w oparciu o m.in. Umowę oraz Regulamin, stanowił odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT?

2.Czy nagroda finansowa w wysokości 500.000 zł, związana z zajętym przez A. miejscem w tabeli D. na koniec sezonu 2022, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w szczególności czy stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 29a ust. 1 Ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług („VAT”) podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie zaś z art. 29a ust. 1 Ustawy o VAT podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, w szczególności przywołane brzmienie Umowy wskazać należy w pierwszej kolejności, że z dokumentu tego wynika obowiązek dokonywania różnego rodzaju czynności nie tylko przez kluby (…), ale również przez B. S.A. Korzyści wynikające z realizacji Umowy występują po obu jej stronach. Na podstawie przywołanego § 10 Umowy można również wskazać wspólny cel obu stron Umowy, którym jest promocja C., jak również funkcjonowanie rozgrywek C. Dodatkowo wskazać należy, że Umowa nie przewiduje jakiegokolwiek wynagrodzenia na rzecz którejkolwiek ze stron Umowy.

W ocenie Wnioskodawcy z powyższego brzmienia płynie wniosek, że wynikająca z Umowy współpraca między B. S.A. i klubami uczestniczącymi w rozgrywkach, w tym z A., ma charakter wspólnego przedsięwzięcia. Potwierdza to zresztą treść § 1 Umowy, z którego treści wprost wynika, ze określa ona prawa i obowiązki wynikające ze wzajemnej współpracy stron. Z tego względu A. stoi na stanowisku, iż przedmiotowa Umowa jest umową określającą wspólne przedsięwzięcie realizowane przez B. S.A. oraz kluby (…), w tym A.

Wniosek ten ma kluczowe znaczenie dla określenia skutków realizacji Umowy na gruncie Ustawy VAT. Z orzeczeń sądów administracyjnych wynika bowiem, że strony umów o wspólne przedsięwzięcie nie świadczą względem siebie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 października 2014 r. - sygn. I FSK 1493/13, z dnia 28 stycznia 2021 r. - sygn. I FSK 1685/20, z dnia 25 lutego 2021 r., I FSK 1737/20 oraz z dnia 18 stycznia 2023 r., I FSK 1388/19). Prowadzi to do wniosku, że czynności dokonywane przez strony Umowy - jako czynności wykonywane w ramach wspólnego przedsięwzięcia - nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

W zakresie Regulaminu wskazać należy, że Regulamin ten, który zobowiązują się przestrzegać kluby (…) (w tym A.) jako strony Umowy, przewiduje otrzymywanie przez kluby nagród ustalanych przez Zarząd B. S.A. Skoro jednak - jak zostało wskazane - przedmiotowa Umowa określa wspólne przedsięwzięcie B. S.A. oraz klubów (…), żadna z dokonywanych przez kluby (…) w ramach jej realizacji czynności (podobnie jak żadna z czynności dokonywanych przez B. S.A.) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie sposób w związku z tym wskazać dokonywanych przez kluby (…) (w tym A.) czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, których - jako wynagrodzenie - miałyby dotyczyć wskazane nagrody, gdyż wiążą się one wyłącznie z wynikiem sportowym osiągniętym przez kluby (w tym A.) w rozgrywkach C.

Zauważyć także należy, że z treści Regulaminu wynika, że nagrody dotyczyć będą tylko części drużyn uczestniczących w rozgrywkach organizowanych przez B. S.A. Część klubów musi się w związku z tym liczyć, że nie otrzyma od organizatora rozgrywek żadnej nagrody. Stanowi to dodatkowy argument przemawiający za tym, że przedmiotem realizacji Umowy nie jest odpłatne świadczenie usług na rzecz B. S.A., lecz realizacja wspólnego celu w postaci promocji rozgrywek C.

W świetle powyższego w ocenie A. nie ma podstaw, aby traktować jakiekolwiek czynności wykonywane przez A. na podstawie Umowy i Regulaminu jako czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Wskazać należy, że ani treść Umowy, ani treść Regulaminu rozgrywek, ani treść żadnego innego spośród przedstawionych dokumentów nie pozwala ustalić z tytułu jakich konkretnie dokonywanych czynności kluby (…) otrzymują wynagrodzenie w postaci nagród przyznawanych przez organizatora (B. S.A.). Nie sposób w związku z tym wskazać bezpośredniego związku pomiędzy wykonywanymi przez kluby świadczeniami i otrzymywanym wynagrodzeniem w postaci tych nagród, co jest warunkiem opodatkowania podatkiem VAT czynności odpłatnych, w tym odpłatnie świadczonych usług (vide: wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 8 marca 1988 r. w sprawie 102/86 oraz z dnia 16 października 1997 r. w sprawie C-258/95).

Ponadto z treści Regulaminu wynika, że wysokość nagród jest ustalana jednostronnie przez Zarząd B. S.A., a jednocześnie brak jest regulacji wskazujących sposób ustalania wysokości tych nagród. Teoretycznie zatem mogą to być nagrody o dowolnej, w tym symbolicznej wartości. Nie sposób w tej sytuacji uznać, że nagrody te stanowią rzeczywisty ekwiwalent świadczeń klubów (…) na rzecz organizatora rozgrywek (B. S.A.), co także jest warunkiem opodatkowania podatkiem VAT czynności odpłatnych, w tym odpłatnie świadczonych usług (por. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 5 czerwca 1997 r. w sprawie C-2/95).

Reasumując, w ocenie A. zajęcie przez nią określonego miejsca w rywalizacji sportowej na zakończenie sezonu 2022 w zawodowej lidze sportowej D. nie stanowił odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 5 Ustawy o VAT. W takiej sytuacji nagroda finansowa w wysokości 500.000 zł, związana z zajętym przez A. miejscem w tabeli D. na koniec sezonu 2022, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W szczególności nie stanowi ona podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 29a ust. 1 Ustawy o VAT. Wynika to z faktu, że otrzymanie przez kluby sportowe (w tym A.) nagród od organizatora rozgrywek (B. S.A.) za wynik we współzawodnictwie sportowym nie wywołuje po stronie A. żadnych skutków w podatku od towarów i usług. W szczególności A., w związku z osiągnięciem wyniku i uzyskaniem prawa do nagrody, podobnie jak inne nagrodzone kluby, nie świadczą na rzecz B. S.A. usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższa konkluzja wynika z tego, że zawierana między B. S.A. i klubami (…) (w tym A.) Umowa jest umową określającą wspólne przedsięwzięcie, zaś jak wskazano wyżej czynności wykonywane w ramach wspólnego przedsięwzięcia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Ponadto w tym stanie faktycznym:

1)na gruncie prawa cywilnego nagrody określone jednostronnie przez Zarząd organizatora rozgrywek (B. S.A.) należy poczytywać jako przyrzeczenie publiczne, o którym mowa w art. 919-920 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, które stanowi jednostronne oświadczenie woli przyrzekającego;

2)w związku ze specyfiką nagrody, przyznawanej za wynik współzawodnictwa sportowego, nie sposób przyporządkować otrzymywanych przez kluby (…) (w tym A.) nagród do konkretnych wykonywanych przez te kluby czynności, a w konsekwencji nie można wskazać bezpośredniego związku pomiędzy wykonywanymi przez kluby (…) świadczeniami i przyznawanymi przez B. S.A. nagrodami za wynik sportowy;

3)wysokość nagród jest ustalana jednostronnie przez Zarząd B. S.A., a jednocześnie brak jest regulacji wskazujących sposób ustalania wysokości tych nagród.

Stąd nie sposób uznać, że nagrody te stanowią w jakikolwiek sposób rzeczywisty ekwiwalent świadczeń klubów (…) (w tym A.) na rzecz B. S.A., w szczególności aby stanowiły zapłatę, o której mowa w art. 29a ust. 1 Ustawy o VAT.

Powyższe konkluzje mają uzasadnienie w orzecznictwie. Zgodnie bowiem z przywołanym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 października 2014 r. - sygn. I FSK 1493/13, dychotomiczny podział na gruncie Ustawy o VAT na świadczenie usług i dostawę towarów nie oznacza, że wypełnia on wszelkie przejawy aktywności podmiotów gospodarczych, a każdy przepływ środków finansowych, odbywający się w ramach relacji pomiędzy podatnikami VAT, musi być przyporządkowany świadczeniu usług lub dostawie towarów. W efekcie, zdaniem Wnioskodawcy:

1)wynik współzawodnictwa sportowego osiągnięty przez niego na zakończenie sezonu 2022 w zawodowej lidze sportowej D., w której A. uczestniczył w oparciu o m.in. Umowę oraz Regulamin, nie stanowił odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 5 Ustawy o VAT.

2)w związku z powyższym nagroda finansowa w wysokości 500.000 zł, związana z zajętym przez A. miejscem w tabeli D. na koniec sezonu 2022, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w szczególności nie stanowi ona podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 29a ust. 1 Ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361) - zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jak wynika z powyższych przepisów w obowiązującej ustawie o podatku od towarów i usług pojęcie usługi zostało zdefiniowane bardzo uniwersalnie. Usługą jest świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy. Nie ma więc znaczenia osoba odbiorcy świadczenia. Usługami są zarówno świadczenia wykonane na rzecz konsumentów, jak i dla przedsiębiorców, a usługą będzie takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący z niego korzyść. Oznacza to, że świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT jest każde świadczenie odpłatne, które powoduje powstanie przysporzenia po stronie odbiorcy na skutek działania wykonawcy świadczenia.

Należy wyjaśnić, że przepis art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest niejako dopełnieniem art. 7 ust. 1 ww. ustawy i ma na celu objęcie opodatkowaniem każdej transakcji wykonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która nie stanowi dostawy towarów, przez co realizowana jest w ten sposób zasada powszechności opodatkowania.

Zauważa się, że pojęcie usługi zostało zdefiniowane bardzo szeroko. Powyższa definicja jest niewątpliwie szersza niż zakres tego pojęcia w potocznym jego rozumieniu. Taka konstrukcja definicji usług pozwala na objęcie zakresem przedmiotowym podatku od towarów i usług wszelkich transakcji wykonywanych w ramach działalności gospodarczej.

Zatem usługa jest takim świadczeniem, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, beneficjent świadczenia odnoszący z niego korzyść. Ponadto świadczenie jest opodatkowane, jeżeli jest odpłatne, czyli odbywa się za wynagrodzeniem. Przy czym musi istnieć związek pomiędzy świadczeniem a otrzymanym wynagrodzeniem, tj. ze stosunku prawnego musi wynikać korzyść otrzymującego świadczenie i związane z tą korzyścią wynagrodzenie.

Dla uznania, że dostawa towarów oraz świadczenie usługi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bezwzględnym warunkiem jest „odpłatność” za daną czynność, co wynika z ww. przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność, a także odszkodowanie. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.

Można w tym miejscu wskazać, że kwestia odpłatności była wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

I tak, w wyroku z dnia 7 lipca 1982 r. w sprawie C-89/81 Hong-Kong Trade Development Council, TSUE stwierdził, że wskazane w sprawie czynności podlegają opodatkowaniu jedynie wtedy, gdy zostały wykonane odpłatnie. Analizując głębiej ten problem Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z dnia 8 marca 1988 r. w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council stwierdził, że czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem.

Pojęcie „odpłatności” pojawiło się również w orzeczeniu z dnia 5 lutego 1981 r. C-154/80, które zapadło na tle przepisów I Dyrektywy VAT z dnia 11 kwietnia 1967 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w zakresie podatków obrotowych (67/227/EWEC). Trybunał wskazał, że termin „zapłata” stanowi integralną część przepisów prawa wspólnotowego, które nie odwołuje się do prawa państw członkowskich dla ustalenia jego znaczenia i zakresu. Stąd też wykładnia tego wyrażenia nie może być pozostawiona dyskrecjonalnemu władztwu każdego państwa członkowskiego. Ponadto Trybunał przypomniał, że świadczenie podlega opodatkowaniu jedynie w przypadku, gdy podstawę opodatkowania stanowi świadczenie wzajemne otrzymane przez świadczącego usługę. Musi również istnieć możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego. W końcu - jak wskazał Trybunał - świadczenie wzajemne musi stanowić pewną wartość subiektywną, gdyż podstawą opodatkowania jest świadczenie wzajemne rzeczywiście otrzymane, nie zaś wartość otrzymana według kryteriów obiektywnych.

Na uwagę zasługuje tutaj orzeczenie w sprawie C-16/93 pomiędzy R. J. Tolsma a Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden (Holandia), gdzie Trybunał zauważył, że czynność „podlega opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy”.

Analiza powyższych wyroków prowadzi do wniosku, że istotną cechą wynagrodzenia jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług i otrzymaną zapłatą.

Należy również zauważyć, że zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy:

Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Zatem ww. art. 29a ust. 1 ustawy odnosi się do wszystkiego, co stanowi zapłatę obejmując swym zakresem każdą formę zapłaty otrzymaną przez sprzedawcę z tytułu dostawy towarów lub wykonania usługi.

Katalog elementów dodatkowych wchodzących w skład podstawy opodatkowania określony został w art. 29a ust. 6 ustawy, w myśl którego:

Podstawa opodatkowania obejmuje:

1)podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2)koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Stosownie do art. 29a ust. 7 ustawy:

Podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

1)stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

2)udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

3)otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów, podstawa opodatkowania musi być kwotą niezawierającą podatku. Skoro bowiem podstawa opodatkowania jest kwotą, od jakiej oblicza się podatek, to sama nie może zawierać podatku. Tę cechę podstawy opodatkowania wyraża przepis art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika z niego, że podstawa opodatkowania nie obejmuje kwoty podatku (należnego od danych czynności). To znaczy, że zapłata, o której mowa w art. 29a ust. 1 cyt. ustawy, jest kwotą brutto i stanowi podstawę opodatkowania dopiero po pomniejszeniu jej o należny podatek.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że Państwa Spółka jest podatnikiem VAT czynnym i została założona w celu prowadzenia zawodowego klubu (…).

Liga zawodowa (…), w której Państwo uczestniczą jest prowadzona przez spółkę pod firmą B. S.A., która zarządza ligą zawodową (…) pod nazwą „C.”, która to liga została utworzona przez (…) i na którą składają się trzy klasy rozgrywkowe, w tym D., E. i F.

11 maja 2022 r. zawarli Państwo z B. S.A. umowę dotyczącą udziału w rozgrywkach C. („Umowa”). Umowa została zawarta na czas nieokreślony obejmujący kolejne sezony rozgrywkowe C., począwszy od sezonu 2022. Przedmiotem Umowy było ustalenie szczegółowych warunków uczestnictwa Klubu w rozgrywkach C., w tym uregulowanie praw i obowiązków wynikających ze wzajemnej współpracy Stron.

Zgłaszając swoje uczestnictwo w rozgrywkach C. i podpisując Umowę zaakceptowali Państwo określone w niej zasady rozgrywek C. i podejmowania decyzji przez właściwe dla niej organy oraz zobowiązali się Państwo do ich przestrzegania i wykonywania.

W szczególności zobowiązali się Państwo do przestrzegania obowiązujących przepisów i regulaminów dla (…), m.in. Regulaminu rozgrywek B. S.A.

Zgodnie z Umową warunkiem uzyskania licencji na grę klubu w C. jest uprzednie posiadanie licencji (…).

W ramach prowadzenia rozgrywek C. i zarządzania nimi, B. S.A. zawiera umowy dotyczące dysponowania prawami majątkowymi dotyczącymi rozgrywek C., jak również zawiera wszelkie inne umowy związane bezpośrednio z prowadzeniem rozgrywek.

Jednocześnie zgodnie z Umową oświadczyli Państwo, że zapewnią Państwo B. S.A. prawo do wykorzystania wizerunku zawodników, kapitanów i innych utrwalonego na wszelkich nośnikach z ich udziału w spotkaniach. Oświadczyli Państwo, że udostępniają Państwo, jak i ww. osoby swój wizerunek spółce B. S.A. oraz B. S.A. jest uprawniona do nieodpłatnego wykorzystania tego wizerunku na potrzeby działań promocyjnych, reklamowych i marketingowych i do celów gospodarczych wyznaczonych Umową a związanych z prowadzeniem i zarządzaniem Rozgrywkami C.

Zgodnie z Umową, niezależnie w jakiej klasie rozgrywek występuje Państwa klub, Strony zobowiązały się do dołożenia wszelkich starań, aby dopomóc w miarę posiadanych możliwości w promocji rozgrywek C.

Na podstawie Umowy zobowiązali się Państwo do zapewnienia (…) w odpowiedniej ilości, zapewnienia odpowiedniej jakości (…), a także jego wyposażenia w (…), zapewnienia podstawowej infrastruktury obiektu sportowego, zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc parkingowych i wyznaczenia strefy parkowania, zapewnienia sprzętu i nagłośnienia do obsługi rozgrywek, spotkań ligowych i imprez towarzyszących, zapewnienia tablic z wynikami, wydzielenia i wyposażenia zadaszonej strefy VIP, zapewnienia cateringu strefie VIP oraz przekazanie na rzecz C. zaproszeń.

Zgodnie z Regulaminem kluby otrzymują nagrody finansowe i rzeczowe na koniec rozgrywek w zależności od zajętych miejsc w tabeli. Wysokość nagród w każdym roku ustalana jest przez Zarząd B. S.A. w drodze odrębnego aktu. Nagrody będą dotyczyć m.in. wszystkich (…) drużyn D. Na niższych szczeblach nagrody są przewidziane tylko dla najlepszych drużyn – pozostałe nie otrzymują żadnych nagród.

Najwyższa klasa rozgrywek nosi nazwę D. i jest zawodową ligą (…). Tworzy ją (…) drużyn z (…) różnych klubów.

W sezonie 2022 wystąpili Państwo w najwyższej klasie rozgrywek (D.). Po rozegraniu wszystkich spotkań na zakończenie sezonu zajęli Państwo w tabeli 2. miejsce.

B. S.A. w sezonie 2022 określiła wysokość nagród finansowych za zajęcie określonych miejsc w tabeli. Za zajęcie 2. miejsca przewidziana została nagroda w wysokości 500.000 zł. Nagroda w tej wysokości przysługuje Państwu za osiągnięty wynik w sezonie 2022.

Państwa wątpliwości w sprawie dotyczą tego, czy wynik współzawodnictwa sportowego osiągnięty przez Państwa na zakończenie sezonu 2022 w lidze D., w której uczestniczyli Państwo w oparciu o m.in. Umowę oraz Regulamin, stanowił odpłatne świadczenie usług oraz czy nagroda w wysokości 500.000 zł stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że w przedmiotowej sytuacji nie doszło do dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, gdyż w zamian za otrzymaną nagrodę finansową nie doszło do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Jak Państwo wskazali, nagrody finansowe dotyczą m.in. wszystkich (…) drużyn D., natomiast na niższych szczeblach nagrody są przewidziane tylko dla najlepszych drużyn – pozostałe nie otrzymują żadnych nagród. Powyższe wskazuje, że nie istnieje bezpośredni, czytelny i dostrzegalny związek pomiędzy wykonywanymi przez Państwa czynnościami, a otrzymywanym wynagrodzeniem (nagrodą pieniężną). Nagrody nie są przyznawane w zamian za czynności wykonywane przez kluby sportowe, lecz są związane z wynikiem sportowym osiągniętym przez te kluby w rozgrywkach C.

Reasumując, nagroda pieniężna otrzymana przez Państwa w związku z zajętym miejscem w tabeli D. nie stanowi wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym, nagroda pieniężna nie stanowi elementu podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy.

Państwa stanowisko należało więc uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym opisanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm. dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00