Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 marca 2024 r., sygn. III SA/Kr 1504/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędzia WSA Ewa Michna Protokolant starszy referent Monika Kostecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2024 r. sprawy ze skargi P. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 17 lipca 2023 r., nr SKO-NP-4115-138/23 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 17 lipca 2023 r. nr SKO-NP-4115-138/23 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy B. z dnia 13 marca 2023 r. nr GOPS.ŚRiA.5232.96.23.ODM o odmowie przyznania P. C. (dalej także jako skarżący) świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad ojcem S. C.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z dnia 13 marca 2023 r. organ I instancji odmówił przyznania skarżącemu świadczenie pielęgnacyjnego w związku z opieką nad ojcem S. C. (ur. 1947 r.), legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym na stałe. W uzasadnieniu swojej decyzji organ I instancji wskazał, że w orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności z dnia 17 stycznia 2023 r. wydanym przez Powiatowy Zespół do Orzekania o Niepełnosprawności w Nowym Targu [...] stwierdzono, że niepełnosprawność S. C. istnieje od 28 października 2022 r., a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 18 listopada 2022 r. Orzeczenie o niepełnosprawności wydano na stałe, a naruszenie organizmu jest trwałe i nie ma możliwości poprawy. Organ I instancji wskazał, że stan zdrowia ojca skarżącgo, Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności, określił jako uniemożliwiający aktywność indywidualną i społeczną, przejawiającą się brakiem możliwości samodzielnego funkcjonowania, prowadzenia gospodarstwa domowego i aktywności społecznej adekwatnej do wieku, płci i środowiska według powszechnie przyjętych i akceptowanych zachowań. Wymaga on również stałej lub długotrwałej opieki i pomocy osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji, co potwierdza wywiad przeprowadzony w dniu 10 marca 2023 r. Organ I instancji stwierdził, że z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego wynika, iż ojciec skarżącego jest osobą leżącą i "pampersowaną" oraz wymaga pomocy i opieki przy wszystkich czynnościach życiowych, jednak w ocenie organu I instancji nie spełnia on przesłanek art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. Organ przychylił się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego o sygnaturze K 38/13, który uznał tą negatywną przesłankę za niezgodną z art. 32 ust.1 Konstytucji RP, jednak podkreślił, że organ administracji publicznej może wydawać decyzje wyłącznie na podstawie przepisów obowiązujących i zgodnych z ustawą zasadniczą, tj. Konstytucją RP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00