Wyrok WSA w Kielcach z dnia 29 lutego 2024 r., sygn. II SAB/Ke 120/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędzia WSA Krzysztof Armański, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 29 lutego 2024 r. sprawy ze skargi R. F. na przewlekłe prowadzenie postępowania administracyjnego przez Starostę Skarżyskiego w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 12 listopada 2023 r. do Starosty Skarżyskiego wpłynęła skierowana do tut. Sądu skarga R. F. na przewlekłe prowadzenie przez Starostę postępowania w sprawie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości znak: GG-II.6821.2.7.2011. Skarżący zarzucił naruszenie art. 8, art. 12 § 1, art. 35 § 1 i 3 oraz art. 36 § 1 Kpa. Wniósł o stwierdzenie, że przewlekłość miała charakter rażący, zobowiązanie Starosty do wydania decyzji w terminie trzech miesięcy od daty zwrotu akt, przyznanie od organu na rzecz skarżącego kwoty 10.000 zł, zasądzenie kosztów postępowania oraz rozpoznanie sprawy w postępowaniu uproszczonym.
W uzasadnieniu skarżący wyjaśnił, że 10 marca 2011 r. złożył w imieniu Z. F. wraz z innymi uprawnionymi wniosek o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Starosta Skarżyski wydał pierwszą decyzję 7 lutego 2013 r.. Po jej uchyleniu w trybie odwoławczym wydał drugą decyzje 30 września 2014 r., również uchyloną przez organ odwoławczy. W dniu 29 lipca 2015 r. wydał trzecią decyzję, tym razem utrzymaną w mocy przez organ odwoławczy, ale obie decyzje zostały uchylone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, co podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny. W dniu 29 sierpnia 2019 r. Starosta wydał czwartą decyzję, którą organ odwoławczy uchylił. Kolejna, piąta już decyzja Starosty z 23 czerwca 2020 r. została utrzymana w mocy przez organ odwoławczy. Obie decyzje zostały uchylone przez WSA w Kielcach, co podtrzymał NSA.
Skarżący podniósł, że zarówno organ odwoławczy, jak i sądy administracyjne w uzasadnieniach większości decyzji kasacyjnych i wyroków wskazywały na brak staranności Starosty przejawiający się w braku jakiejkolwiek koncentracji materiału dowodowego, zbieraniu pojedynczych dowodów i wydawaniu decyzji przedwczesnych. Po zwrocie akt 2 września 2021 r. organ do grudnia 2021 r. uzupełniał materiał dowodowy, po czym w styczniu 2022 r., po 11 latach od złożenia wniosku, przystąpił po raz pierwszy do weryfikacji podstawowej przesłanki zwrotu nieruchomości, tj. prawa własności osób wywłaszczonych. WSA w Kielcach wskazał, że dopóki organ nie zaczął kwestionować status strony wnioskodawców, spór ograniczał się wyłącznie do celu wywłaszczenia.