Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-06-05
Data publikacji: 2024-06-05

Ochrona zdrowia pracowników - Senat przyjął zmiany w Kodeksie pracy

Na posiedzeniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża unijną dyrektywę w sprawie ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Rozszerzony został katalog substancji reprotoksycznych, które mogą wywoływać poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

Kodeks Pracy 2024. Praktyczny komentarz z przykładami >>>

Obowiązkowe świadczenia i wypłaty dla pracowników w 2024 r. >>>

Zmiany w Kodeksie pracy

Nowelizacja polega na zmianie artykułu 222 Kodeksu pracy o ochronie "przed substancjami rakotwórczymi i mutagennymi, na mocy których rozszerza się katalog substancji oraz umożliwia wydanie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy".

"Podobnie jak w przypadku czynników rakotwórczych lub mutagenów, substancje reprotoksyczne wzbudzają szczególnie duże obawy, ponieważ mogą mieć poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników i ich potomstwa. Dlatego należy chronić pracowników przed substancjami o takim działaniu" – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Ustawa wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z dnia 9 marca 2022 r.

Czym są substancje reprotoksyczne

Substancje reprotoksyczne mogą wywierać niekorzystny wpływ na funkcje seksualne i płodność u mężczyzn i kobiet, a także na rozwój potomstwa. Ich działanie może być nieodwracalne. Podobnie jak w przypadku czynników rakotwórczych lub mutagenów, substancje reprotoksyczne wzbudzają szczególnie duże obawy, ponieważ mogą mieć poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników i ich potomstwa. Dlatego należy chronić pracowników przed substancjami o takim działaniu.

"Liczymy na to, że część pracowników, którzy pracują dzisiaj w kontakcie z substancjami reprotoksycznymi, przestanie mieć kontakt z tymi substancjami, pracodawcy będą zastępować je innymi substancjami. W ten sposób będziemy chronić zdrowie reprodukcyjne pracowników. Pracownicy, którzy dzisiaj nie są właściwie przed tymi substancjami chronieni, zostaną wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej i zbiorowej. Warto podkreślić, że wśród praw pracowniczych, które polska Konstytucja ujmuje jako prawa człowieka, jest także prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy" – mówił w Senacie wiceminister Sebastian Gajewski.

Chodzi m.in. o takie substancje jak: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego, metale.

Ważne

Substancje te występują przede wszystkim przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym. Także w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, natomiast przepisy wykonawcze wydane na podstawie aktualnego upoważnienia ustawowego art. 222 § 3 Kodeksu pracy zachowają moc przez 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Zobacz również: BHP w firmie - obowiązki pracodawców >>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00