Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 marca 2024 r., sygn. II SA/Ol 864/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Osipuk Sędziowie sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant starszy sekretarz sądowy Sylwia Chodorowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2024 r. sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu zagospodarowania terenu I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie na rzecz P. Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w S. kwotę 997 zł (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z 31 stycznia 2023 r. Burmistrz [...] (dalej: "Burmistrz", "organ pierwszej instancji") nakazał [...] spółce z o.o. spółce komandytowej (dalej: "skarżąca", "spółka") - współwłaścicielowi [...], przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania terenu zgodnie z decyzją z 22 października 2008 r. o warunkach zabudowy [...].

W uzasadnieniu Burmistrz stwierdził, że w toku oględzin przeprowadzonych 21 listopada 2022 r. ustalono, że na terenie objętym ww. decyzją o warunkach zabudowy funkcjonuje plac składowy (magazynowy) na potrzeby zrealizowanego w oparciu o tę decyzję o warunkach zabudowy, sklepu budowlanego. Powoduje to uciążliwości dla mieszkańców budynku przy ul. [...] związane z ograniczoną dostępnością miejsc parkingowych, hałasem i zaburzeniem ładu przestrzennego. Właściciel sklepu budowlanego wskazał, że magazyn zewnętrzny jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania działalności sklepu i podkreślił, że za teren, w obrębie którego składowane są materiały budowlane płaci podatek od nieruchomości.

Obecnie wspólnota mieszkaniowa oczekuje zaprzestania składowania materiałów budowlanych w obrębie działki. Organ ocenił, że długotrwałe składowanie materiałów budowlanych w obrębie ww. działki jest sprzeczne z decyzją o warunkach zabudowy z 22 października 2008 r. Decyzja ta określiła inwestycję jako wielorodzinną zabudowę mieszkaniową z usługami (na parterze i częściowo na piętrze) wraz z uzupełniającym zagospodarowaniem terenu (miejsca parkingowe, plac gospodarczy z wydzieloną osłoną śmietnikową, komunikacją pieszą i rekreacyjną). Usługi powinny być zatem realizowane wewnątrz budynku, a nie poza nim i powinny być realizowane jako nieuciążliwe, dające się pogodzić z funkcją mieszkalną. Prowadzenie działalności gospodarczej na tym terenie powinno stanowić jedynie funkcję dodatkową, a więc służebną i uzupełniającą dla funkcji podstawowej - mieszkaniowej. Podkreślono również, że działalność ta nie powinna posiadać charakteru uciążliwego dla funkcji podstawowej terenu - funkcji mieszkaniowej. Funkcjonowanie placu składowego rozszerza ustaloną funkcję usługową, która wykracza poza ramy określone w decyzji (rozszerzenie zakresu usług na plac przylegający do lokalu użytkowego i zwiększenie immisji). Zaznaczono, że zmiana zagospodarowania ciągu komunikacyjnego na plac składowy ma charakter ciągły. Teren parkingu został w sposób trwały przekształcony i dopiero wyznaczenie terminu oględzin spowodowało usunięcie znacznej części składowanych materiałów, co zostało potwierdzone przez obie strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00