Wybory samorządowe - ile dni wolnych dla pracownika
W niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Pracownikom, którzy będą członkami komisji wyborczych i których rozkład czasu pracy przewiduje pracę w tym dniu, przysługuje wówczas dzień wolny. Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy na czas wykonywania zadań związanych z udziałem w komisji wyborczej. Trzeba również pamiętać, że za okres tego zwolnienia pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.
Zwolnienie od pracy dla członków komisji wyborczych >>>
Rozliczenie pracownika będącego członkiem komisji wyborczej >>>
Zgodnie z Kodeksem wyborczym członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań́ przysługuje:
zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy,
do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.
Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika na czas pracy w obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej. Zwolnienie to jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy, której czas jest zaliczany do uprawnień pracowniczych.
Zwolnienie od pracy na dzień głosowania i liczenie głosów
Zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz czas liczenia głosów nie jest limitowane przez wskazanie konkretnej liczby dni. Przysługuje na dzień wyborów i dzień liczenia głosów oraz dzień bezpośrednio następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia 2024 r. Zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku. W takim przypadku pracownikowi nie przysługuje inny dzień wolny w zamian za pracę w komisji wyborczej w niedzielę.
Pracownik, którego rozkład czasu pracy nie przewiduje pracy w niedzielę, nie ma prawa do innego dnia wolnego w związku z pracą w tym dniu w komisji.
Drugim dniem wolnym będzie dzień następujący po dniu wyborów. Jeżeli liczenie głosów w danej komisji zakończy się w niedzielę pracownikowi, który jest członkiem komisji wyborczej będzie przysługiwał dzień wolny w poniedziałek. Jeżeli jednak liczenie głosów zakończy się już w poniedziałek, to w tym dniu nastąpi zakończenie liczenia głosów. Dniem następującym po dniu zakończenia liczenia głosów będzie w takiej sytuacji wtorek, który także wówczas będzie dniem wolnym od pracy.
Liczenie głosów w wyborach przypadających w niedzielę 7 kwietnia 2024 r. zakończyło się w poniedziałek 8 kwietnia o godz.1:30. W takim wypadku członek komisji ma prawo do wolnego dnia w pracy zarówno w poniedziałek 8 kwietnia, jak i we wtorek 9 kwietnia br.
Pracownicy mogą uzyskać różną liczbę dni wolnych – 1, 2 lub nawet 3, oprócz wskazanych powyżej dodatkowych 5 dni.
Wynagrodzenie od pracodawcy
Za zwolnienie od pracy przypadające w dniu głosowania oraz liczenia głosów, a także za dzień wolny przypadający po tym dniu pracownikowi przysługuje wynagrodzenia od pracodawcy, ponieważ prawo do niego nie jest wyłączone przez przepisy Kodeksu wyborczego.
Natomiast wynagrodzenie od pracodawcy nie przysługuje za dodatkowe 5 dni zwolnienia od pracy dla członków komisji. Za ten czas mają oni jedynie prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz innych uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia.
Za zwolnienie od pracy przypadające w dniu głosowania oraz liczenia głosów, a także za dzień wolny przypadający po tym dniu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie od pracodawcy, ponieważ prawo do niego nie jest wyłączone przez przepisy Kodeksu wyborczego.
Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.
Obowiązki pracownika - członka komisji wyborczej
Pracownik, który chce skorzystać ze zwolnienia od pracy w związku z wykonywaniem swoich zadań jako członek obwodowej komisji wyborczej, jest zobowiązany, co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić pracodawcę w formie pisemnej o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności. Pracodawca nie może odmówić mu skorzystania z prawa do zwolnienia z tego tytułu.
Nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy pracownik powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Zaświadczenie wydawane jest przez komisję wyborczą, której członkiem był pracownik i powinno zawierać:
- imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład danej komisji wyborczej,
- wskazanie podstawy prawnej zwolnienia od pracy,
- przyczynę i czas nieobecności w pracy.
Zaświadczenie to jest podstawą do usprawiedliwienia nieobecności w pracy pracownika.
Czytaj więcej w najnowszym wydaniu Monitora księgowego Nr 4/2024 r.
Wybory samorządowe – jak rozliczyć należności przysługujące członkom komisji wyborczych >>>