Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 20 marca 2024 r., sygn. II SA/Ol 177/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marzenna Glabas po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze sprzeciwu W.T. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 1 lutego 2024 r., nr [...] w przedmiocie przywrócenia stanu poprzedniego gruntu lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie na rzecz W.T. kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z 17 lutego 2022 r. Prezydent Olsztyna (dalej jako: "Prezydent", "organ pierwszej instancji") po rozpatrzeniu wniosku Z.L. i A.L. (dalej jako: odwołujący się") – właścicieli działki [...] odmówił nakazania W.T. (dalej: "skarżący") przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie (dalej: "Kolegium"), po rozpoznaniu odwołania właścicieli działki nr [...], decyzją z 24 sierpnia 2022 r. uchyliło w całości decyzję Prezydenta i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji, gdyż stwierdziło, że Prezydent nie ustalił wszelkich okoliczności faktycznych mających wpływ na rozstrzygnięcie przedmiotowej sprawy. Kolegium wskazało, że ponownie rozstrzygając sprawę organ pierwszej instancji winien ustalić, czy na działce

nr [...] doszło do zmiany stanu wód, a także czy na gruntach sąsiednich powstały jakiekolwiek szkody i czy istnieje związek przyczynowo - skutkowy między zmianą stanu wód na ww. działce a szkodami powstałymi na nieruchomościach sąsiednich. Ponadto wskazał na konieczność ustalenia, jakie działania są niezbędne, by zapobiec szkodom. Kolegium zaznaczyło, że w przypadku stwierdzenia podstaw do nałożenia na skarżącego jednego z obowiązków wymienionych w art. 234 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2021 r. poz. 2233), rozstrzygnięcie musi być precyzyjne, aby możliwe było wykonanie decyzji, zweryfikowanie poprawności jej wykonania lub jej wyegzekwowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00