Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2023 r., sygn. II OSK 1489/22
Zarówno studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jak i plan miejscowy muszą pozostawać w zgodności z aktami normatywnymi wyższego szczebla, przy czym studium pełni rolę aktu polityki przestrzennej określającego ramy dla planów miejscowych, które z kolei jako akty prawa miejscowego mają moc powszechnie obowiązującą i nie mogą naruszać ustaleń studium.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędziowie: sędzia NSA Tomasz Bąkowski (spr.) sędzia del. WSA Piotr Broda po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 5 kwietnia 2022 r., sygn. akt II SA/Ol 79/22 w sprawie ze skargi W.K. na uchwałę Rady Miejskiej w P. z dnia [...] 2014 r., nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi J. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2022 r., sygn. akt II SA/Ol 79/22, oddalił skargę W.K. na uchwałę Rady Miejskiej w P. z dnia [...] 2014 r., nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi J.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Skargę na powyższą uchwałę, po uprzednim wezwaniu Rady Miejskiej do usunięcia naruszenia prawa, wniósł W.K., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika. Uchwała została zaskarżona w częściach, które przeznaczają teren działki [...] jedynie do zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, a nie dopuszczają na terenie działki [...] zabudowy letniskowej. Skarżący zarzucił uchwale naruszenie: