Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 lipca 2022 r., sygn. II SA/Po 396/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędziowie Sędzia WSA Jan Szuma (spr.) Asesor WSA Arkadiusz Skomra po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 lipca 2022 r. sprawy ze skargi P. K. na decyzję Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 29 marca 2022 r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (zwanego dalej "Wojewódzkim Inspektorem") z dnia 29 marca 2022 r., [...], którą – po rozpatrzeniu odwołania P. K. – utrzymano w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w O. (zwanego dalej "Powiatowym Inspektorem") z dnia 29 marca 2021 r., [...] o braku podstaw do stwierdzenia o odwołującego się choroby zawodowej.

Powyższe rozstrzygnięcia wydano w następujących okolicznościach.

Pismem z dnia 17 czerwca 2019 r. lekarz W. Centrum Medycyny Pracy w P. zgłosił Powiatowemu Inspektorowi podejrzenie choroby zawodowej u P. K. obejmującej przewlekłą chorobę układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy – zespół cieśni w obrębie nadgarstka (zespół kart akt administracyjnych oznaczony jako "1").

Po otrzymaniu powyższego zgłoszenia organ przeprowadził ocenę narażenia zawodowego i sporządził kartę oceny narażenia zawodowego. Zebraną dokumentację przesłanko do W. Centrum Medycyny Pracy (zespół kart akt administracyjnych oznaczony jako "4").

W orzeczeniu lekarskim z dnia 8 sierpnia 2019 r., [...] lekarza specjalisty W. Centrum Medycyny Pracy, po rozpoznaniu w kierunku stwierdzenia u P. K. przewlekłej choroby układu nerwowego wywołanego sposobem wykonywania pracy: zespołu cieśni nadgarstka. określonej w pozycji 20.1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (obecnie tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 1836, dalej "r.ch.z.") – nie znaleziono podstaw do rozpoznania wskazanej choroby zawodowej. Wyjaśniono, że badany cierpli na zespół cieśni nadgarstka prawego i planowany jest zabieg operacyjny. Z opisu stanowiska pracy wynika, że P. K. wykonuje prace rolnika w gospodarstwie rolnym, są to prace ręczne przy ścinaniu upraw. W ocenie lekarza specjalisty czynności te nie mają charakteru monotypowego, wielokrotnie powtarzanego podczas zmiany roboczej charakteryzującego się maksymalnym zginaniem i prostowaniem nadgarstka, przy użyciu nadmiernej siły i ucisku. Lekarz akcentował, że wykonywana praca nie należy do powodujących zespół cieśni nadgarstka. Prace wykonywane przez badanego były zróżnicowane, obciążały różne grupy mięśniowe i nie są związane z ruchami monotypowymi i wielogodzinnym, znacznym przeciążeniem narządu kończyn górnych (k. [...] akt administracyjnych organu pierwszej instancji).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00