Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 lipca 2022 r., sygn. III SA/Gl 213/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Herman (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Fleszer, Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lipca 2022 r. sprawy ze skargi G. H. na czynność Prezydenta Miasta K. z dnia 30 grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zapewnienia zwrotu kosztów przejazdu osoby małoletniej z miejsca zamieszkania do szkoły 1. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności, 2. zasądza od Prezydenta Miasta K. na rzecz skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną czynnością (pismem) z 30 grudnia 2021 r. Prezydent Miasta K. (dalej: organ), negatywnie rozpatrzył wniosek G. H. (dalej: skarżąca) o zwrot kosztów przejazdu jej małoletniej, niepełnosprawnej córki M. H., z miejsca zamieszkania do [...] Szkoły Podstawowej "U." w R.

Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Wnioskiem, wysłanym pocztą elektroniczną 20 grudnia 2021 r., skarżąca zwróciła się do organu o zwrot, od dnia 1 grudnia 2021 r., kosztów przejazdu jej niepełnosprawnego dziecka z miejsca zamieszkania w K. do najbliższej placówki behawioralnej tj. [...] Szkoły Podstawowej "U." w R. Do wniosku skarżąca załączyła orzeczenie z [...] r., nr [...], o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w R.

Organ, zajmując negatywne stanowisko, w piśmie z 30 grudnia 2021 r. wskazał, że w zaleceniach zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego małol. M., nr [...] z [...] r. wydanym przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w R. określono, że najbardziej optymalną formą kształcenia będzie kształcenie w Oddziale Przedszkolnym [...] Szkoły Podstawowej "U." w R. - oddział "[...]", jak również możliwą formą kształcenia jest kształcenie specjalne realizowane w przedszkolu ogólnodostępnym z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi, przedszkolach integracyjnych oraz specjalnych. Zespół Orzekający określił, ze powyższe rodzaje placówek stanowią odpowiedź na potrzeby dziecka. Ponadto, z uwagi na treść art. 32 ust. 6 ustawy Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.) trudno oczekiwać, aby organ był zobowiązany do zapewnienia zwrotu kosztów przejazdu niepełnosprawnych dzieci w każdym przypadku, gdy rodzice wskażą, ich zdaniem, najbardziej odpowiednią placówkę oświatową. Obowiązujące regulacje prawne nie nakładają na gminę obowiązku zapewnienia bezpłatnego transportu do placówki wskazanej przez rodziców, gdy są inne, bliższe placówki zapewniające odpowiedni względem potrzeb dziecka poziom edukacji i opieki. Na gruncie ustawy Prawo oświatowe, wystarczającym bowiem kryterium jest zapewnienie wymogów zawartych w orzeczeniu, a nie ustalenie, która placówka zapewnia je najlepiej w opinii rodzica/ opiekuna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00