Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 lipca 2022 r., sygn. II SA/Sz 1296/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.) Asesor WSA Krzysztof Szydłowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 lipca 2022 r. sprawy ze skargi S. K. na decyzję Inspektor Sanitarny z dnia [...] października 2021 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm., dalej: "k.p.a.") oraz art. 12 ust. 2 pkt 1 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 195) decyzją z dnia [...] października 2021 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w M. z dnia [...] maja 2021 r. nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia u S. K. (powoływanej dalej: "strona", "skarżąca") choroby zawodowej - przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstka wymienionej w poz. 20 pkt 1 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów
z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tj. Dz. U. z 2013r. poz. 1367 ze zm., dalej: "rozporządzenie"). Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w M. w związku ze zgłoszeniem podejrzenia choroby zawodowej u S. K., wszczął w dniu 25 lutego 2019 r. postępowanie administracyjne w sprawie.
W toku postępowania strona została zbadana w kierunku choroby zawodowej
w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w S., który w dniu 13 marca 2020 r. wydał orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do rozpoznaniu ww. choroby zawodowej zespołu cieśni w obrębie nadgarstka.
W uzasadnieniu powołanego orzeczenia lekarskiego wskazano, że na podstawie wywiadu zebranego od strony oraz dostarczonej dokumentacji medycznej ustalono, że pierwsze dolegliwości dotyczące kończyn górnych wystąpiły ok. 2017r. Było to obustronne mrowienie od ramion do okolicy stawów łokciowych, drętwienie obu rąk (początkowo podczas pracy, a następnie też w nocy) oraz zaburzenia czucia w ich obrębie. Z powodu niniejszych dolegliwości skarżąca zgłosiła się do lekarza rodzinnego, a następnie została skierowana do neurologa - zlecono wykonanie badania RM odcinka szyjnego kręgosłupa, które wykazało obecność dyskopatii C5/C6 i C6/C7 wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi.