Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2024 r., sygn. III OSK 593/23
Na podstawie art. 60 ust. 1 pkt 1 ustawy o agencji bezpieczeństwa wewnętrznego i agencji wywiadu, orzeczenie komisji lekarskiej o trwałej niezdolności funkcjonariusza do służby jest materialnoprawną przesłanką wydania rozkazu personalnego o jego zwolnieniu ze służby.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędzia del. WSA Maciej Kobak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 listopada 2022 r., sygn. akt II SA/Wa 1694/15 w sprawie ze skargi J.S. na rozkaz personalny Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia (...) sierpnia 2015 r. nr (...) w przedmiocie zwolnienia ze służby I. oddala skargę kasacyjną; II. zasądza od Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na rzecz J.S. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 3 listopada 2022 r., sygn. akt II SA/Wa 1694/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: "WSA"), po rozpoznaniu sprawy ze skargi J.S. (dalej: "skarżący") na rozkaz personalny Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (dalej: "Szef ABW") z (..) sierpnia 2015 r. nr (...) w przedmiocie zwolnienia ze służby - uchylił zaskarżony rozkaz personalny oraz poprzedzający go rozkaz personalny z (..) maja 2015 r.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Rozkazem personalnym z (...) maja 2015 r. Szef ABW zwolnił skarżącego ze służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (dalej: "ABW") z dniem 28 lutego 2016 r.
Po rozpoznaniu wniosku skarżącego o ponowne rozpatrzenie sprawy, Szef ABW rozkazem personalnym z (..) sierpnia 2015 r. nr (...) utrzymał w mocy rozkaz personalny z (...) maja 2015 r.
W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia Szef ABW wskazał, że rozwiązanie stosunku służbowego z funkcjonariuszem ABW w sytuacji określonej w art. 60 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (t.j. Dz. U. z 2010 r. nr 29, poz. 154 ze zm., dalej: "u.ABW") w sytuacji wydania przez komisję lekarską orzeczenia o niezdolności funkcjonariusza do służby ma charakter obligatoryjny.