Wyrok NSA z dnia 22 padziernika 2008 r., sygn. I OSK 1583/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie NSA Jan Kacprzak (spr.) Grażyna Radzicka Protokolant Magdalena Cieślak po rozpoznaniu w dniu 22 października 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. K.-Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 maja 2007 r. sygn. akt II SA/Wa 366/07 w sprawie ze skargi D. K.-Ł. na decyzję Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 29 maja 2007r. sygn. akt II SA/Wa 366/07 oddalił skargę D. K. - Ł. na decyzję Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w sprawie zwolnienia ze służby.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd przedstawił następujący stan faktyczny i ocenę prawną:
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) decyzją z dnia [...] grudnia 2006r. utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 50 oraz art. 60 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676 ze zm.) zwalniającą D. K. - Ł. ze służby w ABW z dniem [...] grudnia 2006 r.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że D. K. - Ł. przebywał na zwolnieniu lekarskim od dnia [...] marca 2006 r. Mimo orzeczenia Regionalnej Komisji Lekarskiej ABW nr [...] z dnia [...] września 2006 r. nr [...] utrzymanego w mocy orzeczeniem Centralnej Komisji Lekarskiej ABW z dnia [...] listopada 2006 r., uznającego go za zdolnego do służby z ograniczeniem oraz zdolnego do służby na zajmowanym stanowisku, D. K. - Ł. nie stawiał się do służby przedstawiając kolejne zwolnienia lekarskie. Na podstawie informacji kierownika jednostki organizacyjnej, w której skarżący pełnił służbę, że nieobecność funkcjonariusza w służbie ma negatywny wpływ na organizację pracy w jego macierzystej komórce organizacyjnej, Szef ABW podjął decyzję o zwolnieniu funkcjonariusza ze służby na podstawie art. 60 ust. 2 pkt 5 ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu uznając, iż nieobecność funkcjonariusza negatywnie wpływa na sprawność i terminowość zadań realizowanych przez jednostkę wskazując przy tym, że dyspozycyjność jest istotnym elementem stosunku służbowego funkcjonariusza ABW.