Zgoda Europarlamentu i Rady UE na zmiany w dyrektywie PPWR
W poniedziałek, Europarlament i Rada UE osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie zrewidowanych przepisów mających na celu redukcję, ponowne użycie i recykling opakowań, zwiększenie bezpieczeństwa oraz wspieranie gospodarki obiegu zamkniętego (PPWR).
Nowe środki mają na celu uczynienie opakowań używanych w UE bezpieczniejszymi i bardziej zrównoważonymi, poprzez wymaganie, aby wszystkie opakowania były nadające się do recyklingu, minimalizację obecności szkodliwych substancji, redukcję niepotrzebnych opakowań, zwiększenie wykorzystania zawartości z recyklingu oraz poprawę zbierania i recyklingu.
Mniej opakowań i ograniczenie niektórych formatów opakowań
Porozumienie ustala cele redukcji opakowań (5% do 2030 r., 10% do 2035 r. i 15% do 2040 r.) oraz wymaga od krajów UE redukcji ilości odpadów z opakowań plastikowych.
Według porozumienia, niektóre jednorazowe formaty opakowań plastikowych, takie jak opakowania dla nieprzetworzonych świeżych owoców i warzyw, opakowania dla żywności i napojów napełnianych i spożywanych w kawiarniach i restauracjach, indywidualne porcje (np. przyprawy, sosy, śmietanka, cukier), miniaturowe opakowania hotelowe na produkty toaletowe oraz folia termokurczliwa na walizki na lotniskach, zostaną zakazane od 1 stycznia 2030 r.
Posłowie do PE poparli również zakaz stosowania bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy (poniżej 15 mikronów), chyba że jest to wymagane ze względów higienicznych lub dostarczane jako opakowanie pierwotne na luźną żywność, aby pomóc zapobiegać marnotrawstwu żywności.
Zakaz stosowania PFAS
Aby zapobiec negatywnym skutkom zdrowotnym, Parlament zapewnił wprowadzenie zakazu stosowania chemikaliów per- i polifluorowanych substancji alkilowych, czyli PFAS, w opakowaniach mających kontakt z żywnością.
Zachęcanie do ponownego użycia i opcji napełniania dla konsumentów
Negocjatorzy zgodzili się ustalić konkretny cel dla opakowań wielokrotnego użytku dla napojów alkoholowych i bezalkoholowych (z wyjątkiem np. mleka, wina, wina aromatyzowanego, spirytusu) do 2030 r. (co najmniej 10%). Państwa członkowskie mogą udzielić pięcioletniego odstępstwa od tych wymagań w określonych warunkach.
Ostateczni dystrybutorzy napojów i jedzenia na wynos w sektorze usług gastronomicznych będą zobowiązani oferować konsumentom opcję przynoszenia własnego pojemnika. Będą także zobowiązani do dążenia do oferowania 10% produktów w formacie opakowań wielokrotnego użytku do 2030 r.
Ponadto, na wniosek Parlamentu, państwa członkowskie są zobowiązane do zachęcania restauracji, stołówek, barów, kawiarni i usług cateringowych do podawania wody z kranu (tam, gdzie jest dostępna, za darmo lub za niską opłatę serwisową) w formacie wielokrotnego użytku lub do napełniania.
Następne kroki
Parlament i Rada muszą formalnie zatwierdzić porozumienie, zanim będzie mogło wejść w życie.
Tło
W 2018 r. opakowania wygenerowały obroty na poziomie 355 miliardów euro w UE. Jest to źródło odpadów, które rośnie, przy czym całkowita ilość odpadów w UE wzrosła z 66 milionów ton w 2009 r. do 84 milionów ton w 2021 r. Każdy Europejczyk wygenerował 188,7 kg odpadów opakowaniowych w 2021 r., liczba ta ma wzrosnąć do 209 kg w 2030 r.
Parlament Europejski