Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2024 r., sygn. III FSK 3835/21
Doręczenie zastępcze, zgodnie z art. 43 k.p.a., pisma dorosłemu domownikowi, który potwierdził jego odbiór, wywołuje skutki prawne takie, jak doręczenie adresatowi. Okoliczność, że domownik nie przekazał pisma dalej adresatowi, nie wpływa na skuteczność doręczenia.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Pruszyński, Sędzia WSA (del.) Anna Juszczyk-Wiśniewska, , po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 26 sierpnia 2020 r. sygn. akt I SA/Gd 120/20 w sprawie ze skargi W. Z. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 10 grudnia 2019 r. nr 2201-IEE.711.2.157.2019.AN w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 26 sierpnia 2020 r., I SA/Gd 120/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę W. Z. (dalej: "skarżący", "strona") na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z 10 grudnia 2019 r. w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym.
2. Jak wskazano w uzasadnieniu orzeczenia, w rozpoznawanej sprawie skarżący upatrywał braku swojej winy w nieprzekazaniu mu w odpowiednim terminie przesyłki, która została odebrana przez jego matkę. Wskazywał w tej mierze na brak zamieszkiwania pod adresem, na który doręczono przesyłkę zawierającą tytuł wykonawczy. W ocenie sądu pierwszej instancji przedstawiona przez stronę argumentacja nie świadczyła o braku zawinienia w uchybieniu terminu do wniesienia zarzutów w sprawie prowadzonej egzekucji administracyjnej (pełny tekst uzasadnienia orzeczenia dostępny jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych, http://orzeczenia.nsa.gov.pl/, dalej: "CBOSA").