Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 23-07-2024
Artykuł aktualny na dzień 23-07-2024
Data publikacji: 2024-06-17

Procedura awansu zawodowego nauczyciela – część 2

W poprzednich „Procedurach” (RB 3/2024) omówiliśmy procedurę uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. W tym dodatku opiszemy, jak nauczyciel może ubiegać się o nadanie najwyższego stopnia awansu zawodowego, czyli nauczyciela dyplomowanego. Odpowiemy m.in. na pytania: po jakim okresie pracy w szkole można ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego, jakie dokumenty trzeba złożyć i jak przebiega dalsza procedura. 

  1. O najwyższy stopień awansu zawodowego nauczyciel może się ubiegać po okresie pracy w szkole trwającym co najmniej pięć lat i dziewięć miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.

  2. Okres ten może być skrócony do czterech lat i dziewięciu miesięcy w przypadku nauczyciela mającego stopień naukowy lub takiego, który przed nawiązaniem stosunku pracy w szkole w Polsce prowadził zajęcia w szkole za granicą.

  3. Procedura uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego składa się z pięciu kroków:

  • KROK 1. Złożenie wniosku o nadanie stopnia awansu zawodowego

  • KROK 2. Weryfikacja formalna podania

  • KROK 3. Powołanie komisji

  • KROK 4. Przeprowadzenie postępowania

  • KROK 5. Wydanie decyzji

  1. Jeżeli nauczyciel nie spełnia wymagań określonych w art. 9b ust. 1 Karty Nauczyciela, kurator oświaty wydaje decyzję o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego.

  2. Od decyzji odmownej nauczycielowi przysługuje odwołanie, które należy wnieść do kuratora oświaty w terminie 14 dni od doręczenia.

O najwyższy stopień awansu zawodowego nauczyciel może się ubiegać po okresie pracy w szkole trwającym co najmniej 5 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Okres ten może być skrócony do 4 lat i 9 miesięcy w przypadku nauczyciela:

  1. mającego stopień naukowy lub

  2. takiego, który przed nawiązaniem stosunku pracy w szkole w Polsce prowadził zajęcia w szkole za granicą.

 

Zgodnie z art. 6a ust. 1dd ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela) ocena pracy nauczyciela mianowanego, który zamierza ubiegać się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego, jest dokonywana na wniosek tego nauczyciela. Przy czym w myśl art. 6a ust. 1de Karty Nauczyciela oceny pracy nauczyciela dokonuje się za okres .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00