Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2022 r., sygn. I FSK 121/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Gabriela Zalewska-Radzik (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki, po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjne M. sp. k. z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 września 2018 r. sygn. akt III SA/Gl 584/18 w sprawie ze skargi M. sp. k. z siedzibą w B. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 8 marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. sp. k. z siedzibą w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 września 2018 r., sygn. akt III SA/Gl 584/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę M. sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w B. (dalej: także "Spółka", "Skarżąca") na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach (dalej: także "Dyrektor Izby Administracji Skarbowej", "DIAS") z 8 marca 2018 r. w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej.

Wyrok, podobnie, jak pozostałe powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych, jest dostępny w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych na stronie internetowej: orzeczenia.nsa.gov.pl (dalej: "CBOSA").

Z ustaleń Sądu pierwszej instancji wynika, że decyzją z 20 września 2017 r., Naczelnik Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach dokonał weryfikacji rozliczenia Spółki w podatku od towarów i usług za rok 2013, w wyniku czego określił Spółce wysokość zobowiązania w tym podatku za miesiące od stycznia do października 2013 r. w kwotach wskazanych w decyzji. Od powyższej decyzji określającej Spółka wniosła odwołanie.

Postanowieniem z 1 grudnia 2017 r., doręczonym 18 grudnia 2017 r., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej na podstawie art. 239b § 1 pkt 2 oraz § 2 i § 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm., dalej: "o.p.") nadał rygor natychmiastowej wykonalności powołanej decyzji nieostatecznej. Organ pierwszej instancji ustalił, że Spółka nie jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem wieczystym nieruchomości, ani też właścicielem pojazdów. Spółka nie posiadała zatem majątku o wartości odpowiadającej wysokości zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, na którym można byłoby ustanowić hipotekę przymusową lub zastaw skarbowy, które korzystałyby z pierwszeństwa zaspokojenia, co w ocenie organu podatkowego wypełniało przesłankę określoną w art. 239b § 1 pkt 2 o.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00