Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 marca 2022 r., sygn. II SA/Wa 2730/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Asesor WSA Michał Sułkowski, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 marca 2022 r. sprawy ze skargi Gminy [...] na postanowienie Ministra Edukacji i Nauki z dnia [...] maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie opinii o zamiarze likwidacji szkoły - oddala skargę -

Uzasadnienie

Minister Edukacji Narodowej postanowieniem z dnia [...] maja 2021 r. nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735); zwanej dalej K.p.a. oraz art. 89 ust. 3 i 4 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910, z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Burmistrza [...], utrzymał w mocy postanowienie [...] Kuratora Oświaty z [...] lutego 2021 r. znak: [...] negatywnie opiniujące zamiar likwidacji z dniem [...] sierpnia 2021 r. Szkoły Podstawowej im. [...] w [...].

W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu [...] stycznia 2021 r. Rada Miejska w [...] podjęła uchwałę nr [...], w której wyrażono zamiar likwidacji z dniem [...] sierpnia 2021 r. Szkoły Podstawowej im. [...] w [...]; zwanej dalej "Szkołą Podstawową w [...]". Rada Miejska zadeklarowała, że uczniom likwidowanej szkoły zapewni dowóz i możliwość kontynuowania nauki w Szkole Podstawowej im. [...] w [...]; zwanej dalej "Szkołą Podstawową w [...]". Wykonanie uchwały powierzono Burmistrzowi [...]. Główną przesłanką zamiaru likwidacji szkoły w [...] jest mała liczba uczniów oraz niekorzystana sytuacja demograficzna polegająca na spadku wskaźnika urodzeń i procesy migracyjne. Zdaniem Rady Miejskiej, konsekwencją opisanej sytuacji jest brak możliwości zapewnienia uczniom optymalnych warunków nauczania (konieczność prowadzenia zajęć edukacyjnych w małych, kilkuosobowych grupach, w klasach łączonych, znacząco "zmniejsza czas na realizację przedmiotu"). Czynnikiem uzasadniającym zamiar likwidacji szkoły w [...] są również wysokie koszty utrzymania szkoły w stosunku do liczby uczniów (najwyższe w porównaniu z innymi szkołami prowadzonymi przez gminę). Zdaniem Rady Miejskiej w [...], zamiar likwidacji jest uzasadniony z uwagi na: konieczność dostosowania sieci szkół i przedszkoli położonych na terenie gminy do realnych potrzeb wynikających z zachodzących zmian demograficznych, wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z obwodu likwidowanej szkoły, potrzebę racjonalizowania i optymalizowania wydatków ponoszonych na zadania oświatowe zmierzającą do tworzenia dobrej i różnorodnej oferty edukacyjnej w gminie. W uzasadnieniu uchwały wskazano korzyści wynikające z likwidacji szkoły w [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00