Wyrok NSA z dnia 19 października 2023 r., sygn. I OSK 1418/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: NSA Zygmunt Zgierski (spr.) del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 19 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. [...] w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 lutego 2022 r., sygn. akt I SA/Wa 1766/21 w sprawie ze skargi Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. [...] w M. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] maja 2021 r., nr [...] w przedmiocie odmowy aktualizacji ewidencji gruntów i budynków oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 21 lutego 2022 r. oddalił skargę Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. [...] w M. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z [...] maja 2021 r. w przedmiocie odmowy aktualizacji ewidencji gruntów i budynków.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyła Parafia. Zaskarżyła to rozstrzygnięcie w całości, wniosła o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi pierwszej instancji, nakazanie mu wnikliwego rozważenia zarzutów i rozstrzygnięcia sprawy z uwzględnieniem wszelkich kwantyfikatorów historyczno-prawnych cmentarza w M. oraz zasądzenie zwrotu kosztów postępowania za obie instancje według norm przepisanych.
Zaskarżonemu rozstrzygnięciu zarzuciła:
1) naruszenie przepisów postępowania, tj.:
a) art. 7 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, dalej: kpa, polegającą na zaniechaniu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, przez:
– jednostronne przyjęcie, jako jedynie prawdziwego oświadczenia organu, że Parafia nie włada całością działki nr [...], a wyłącznie powierzchnią, stanowiącą 1,2 ha (8%) z całości spornego terenu, co stoi w sprzeczności z aktem erekcyjnym rzeczonego cmentarza z 8 października 1917, kiedy to Ksiądz Arcybiskup Kościoła Metropolitalnego w Warszawie dr Aleksander Kakowski, nie tylko wydzielił i poświęcił grunt pod cmentarz grzebalny, co jest prawem Parafii, a nie prawem Prezydenta m.st. Warszawy;