Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Gl 1568/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Asesor WSA Agnieszka Kręcisz-Sarna, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 4 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi R. I. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 13 lipca 2023 r. nr SKO.GN/41.8/143/2023/13342 w przedmiocie opinii w sprawie projektu podziału nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta B. (dalej: "organ I instancji") postanowieniem z dnia 23 maja 2023 r., nr [...] zaopiniował negatywnie wstępny projekt podziału nieruchomości położonej w B.przy ul.[...] , stanowiącej współwłasność J.i R. B. w 1/3 części, S. i S. M. w 1/3 części i R. I. w 1/3 części, zapisanej w księdze wieczystej Sądu Rejonowego w B. nr [...] działka nr [...] o pow. 0.3120 ha, obręb [...]., karta mapy 3. Przedmiotowa nieruchomość jest ujęta w granicach obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej: "MPZP"), przyjętego uchwałą nr [...] Rady Miejskiej w B. z dnia [...] i ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego z dnia [...] pod poz.[...], na terenach oznaczonych symbolami: 2KDD - teren drogi publicznej klasy dojazdowej, 1ZN i 2ZN - teren zieleni nieurządzonej, 1 WP - teren wód powierzchniowych płynących. Zdaniem organu I instancji z tego powodu nie można z niej wydzielić 10 działek zieleni z wewnętrzną drogą dojazdową oraz z poszerzeniem ulicy[...].
R. I. (dalej: "skarżący") i S. M. wnieśli zażalenie na powyższe postanowienie. Uznali, że brak jest jednoznacznego przepisu obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zakazuje dokonania podziału i uniemożliwia zatwierdzenie wnioskowanego wstępnego projektu. Istnieje bowiem "dopuszczenie na całym obszarze planu realizacji elementów zagospodarowania takich jak: infrastruktura techniczna, urządzenia budowlane, urządzenia rekreacyjne, dojazdy, ciągi piesze, pieszo-jezdne i ścieki rowerowe, zieleń urządzona, obiekty małej architektury", w szczególności zgodnie z § 25 ust 1 pkt 2 MPZP przeznaczeniem uzupełniającym są: tereny zielni urządzonej, elementy architektury ogrodowej w tym pergole, trejaże, altany ażurowe. Nie wskazano żadnego zakazu dokonywania podziału nieruchomości, która nie jest objęta żadną formą ochrony na podstawie ustawy o ochronie przyrody. Dlatego swobodną interpretacją jest stanowisko zawarte w piśmie Wydziału Architektury Urzędu Miasta B. z dnia 23.03.2023 r., dotyczące ochrony "cieku wodnego wraz z jego otuliną w tym, pozostawienie istniejącej flory w stanie naturalnym, nieprzekształconym przez człowieka". Dokonano również nadinterpretacji MPZP, poprzez skupienie się wyłącznie na przeznaczeniu podstawowym terenu. Chociaż na każdym terenie dopuszcza się budowę: dojść i dojazdów, zieleni urządzonej, elementów małej architektury i dodatkowo w MPZP nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń powierzchniowych i ilościowych. Ochrona cieku wodnego - potoku [...], inaczej [...], jest także niedookreślona. Ochrona jego fauny i flory nie jest zapisana w żadnych ustaleniach MPZP. W zakresie tzw. "nieprzekształconego przez człowieka terenu" zauważono, że przez okres ostatnich lat nieruchomość jest odłogowanym użytkiem rolnym, w przeszłości użytkowanym rolniczo, obecnie nie nadającym się do jakiegokolwiek wykorzystania gospodarczego. Dlatego możliwa jest realizacja dojścia i dojazdu oraz obiektów małej architektury, np. dla 10 altan ogrodowych.