Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 marca 2022 r., sygn. II SA/Wr 267/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Olga Białek Sędziowie: Sędzia WSA Adam Habuda (spr.) Sędzia WSA Wojciech Śnieżyński Protokolant: starszy sekretarz sądowy Ewa Trojan po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 marca 2022 r. sprawy ze skargi W. L. na uchwałę Rady Miejskiej w M. z dnia [...] grudnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obrębu geodezyjnego O. w gminie M. oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem rozpoznania w niniejszej sprawie jest skarga na uchwałę nr [...] Rady Miejskiej w M. z dnia [...] grudnia 2020 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego z dnia 15 stycznia 2021 r. poz. [...], dalej jako także jako uchwała RM) w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obrębu geodezyjnego O. w gminie M. (dalej jako plan miejscowy).

Podstawą prawną zaskarżenia planu jest art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1372) w brzmieniu następującym: każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem, podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego.

Opierając się na wskazanym przepisie W. L. reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika (dalej jako skarżący) kwestionuje legalność planu miejscowego i wnosi o:

1) uwzględnienie skargi w całości przez Radę Miejską w M. w trybie autokontroli poprzez stwierdzenie nieważności uchwały;

2) stwierdzenie nieważności uchwały w przypadku nieuwzględnienia skargi przez Radę Miejską w M.;

3) zasądzenie na rzecz skarżącego kosztów postępowania w kwocie 797 zł.

Skarżący twierdzi że plan uchwalono z rażącym naruszeniem procedury planistycznej wskazanej w art. 17 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 741 ze zm., dalej także jako u. p. z. p.) i formułuje następujące zarzuty:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00