Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. II CSKP 1756/22
Rażąca niewdzięczność to niewdzięczność kwalifikowana, która zakłada nasilenie złej woli i naganności zachowania się obdarowanego. Sama bowiem zwykła niewdzięczność nie jest tu wystarczająca. Wymaganie kwalifikowanej wadliwości oznacza, że rażąco niewdzięczne mogą być tylko zachowania „wysoce niewłaściwe i krzywdzące obdarowanego. Rażąca niewdzięczność zachodzi tylko wtedy, gdy niewłaściwe postępowanie obdarowanego było intencjonalne, świadome, umyślne
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Jacek Grela (przewodniczący)
SSN Marcin Łochowski
SSN Krzysztof Wesołowski (sprawozdawca)
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 7 listopada 2023 r. w Warszawie skargi kasacyjnej J. D. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 8 grudnia 2020 r., I ACa 761/19, w sprawie z powództwa J. D. przeciwko A. W. o zapłatę,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. przyznaje od Skarbu Państwa-Sądu Apelacyjnego
w Krakowie na rzecz adwokata K. C. 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych, w tym podatek od towarów i usług, tytułem kosztów pomocy prawnej udzielonej powodowi z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 27 marca 2019 r. Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił powództwo J. D. przeciwko A. W. oraz zasądził od powoda na rzecz pozwanego koszty procesu, a także przyznał koszty pomocy prawnej udzielonej powodowi z urzędu.
Wyrokiem z 8 grudnia 2020 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie zmienił zaskarżony wyrok w ten tylko sposób, że odstąpił od obciążenia powoda kosztami procesu na rzecz pozwanego, w pozostałym zaś zakresie oddalił apelację oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania apelacyjnego.
Powód dochodził zapłaty 150 000 zł z odsetkami, tytułem zwrotu bezpodstawnego wzbogacenia, w związku z odwołaniem z powodu rażącej niewdzięczności darowizn nieruchomości, których powód dokonał na rzecz swojej córki, a żony pozwanego.
Sąd Okręgowy ustalił, a Sąd Apelacyjny zaakceptował, następujące ustalenia faktyczne. Powód przekazał swojej córce A. D. na podstawie umów darowizn z 15 września 2009 r. i 3 marca 2011 r nieruchomości położone w K., składające się z działek ewidencyjnych o nr: […], […], […], nr […] (w 7/8 częściach) i […].
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right