Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 4 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.553.2023.2.AKA
Dokonana, jak i planowana sprzedaż udziałów w ww. działkach nie jest i nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Pan w związku z tą sprzedażą nie jest i nie będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 26 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania Pana za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży niezabudowanych działek powstałych w wyniku podziału nieruchomości oraz niepodlegania tej sprzedaży opodatkowaniu podatkiem VAT.
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 20 listopada 2023 r. (wpływ 23 listopada 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Pan i Pana żona jesteście podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatnikami podatku rolnego, podatku od nieruchomości i podatku leśnego. Nigdy nie był Pan ani żona czynnym podatnikiem podatku VAT. Pan i Pana żona nie prowadzicie i nigdy nie prowadziliście działalności gospodarczej. Od 24 października 1992 r. jest Pan w związku małżeńskim z G.O. Nie ma Pan z żoną rozdzielności majątkowej. Wszystko, co posiada Pan z żoną, stanowi małżeńską wspólność majątkową.
24 czerwca 1994 r. otrzymał Pan razem z żoną w drodze darowizny od rodziców żony gospodarstwo rolne wraz z domem i zabudowaniami gospodarczymi, składające się z 4 działek stanowiących grunty rolne, łąki i las. Działki te stanowią w większości grunty klasy VI, tylko znikoma część stanowi grunt klasy V i IV, na których znajdują się w całości łąki.
Od 24 czerwca 1994 r. prowadzi Pan razem z żoną gospodarstwo rolne (rolnik ryczałtowy), stale je powiększając (22 lutego 2001 r. dokupił Pan 12,41 ha oraz 22 marca 2007 r. 1,54 ha, zakupione grunty to przewaga gruntów kl. VI) i ciągle inwestując. Nie wynajmował oraz nie wydzierżawiał Pan ani Pana żona żadnej z działek.
Na posiadanych terenach nie ma dobrych gleb, a więc i dochody są niewielkie. Aby utrzymać rodzinę, z biegiem lat, był Pan wraz z żoną zmuszony zrezygnować w całości z produkcji zwierzęcej. Prowadzi Pan wraz z żoną tylko produkcję roślinną, przeznaczając uzyskane plony na sprzedaż, którą dalej prowadzi Pan z żoną, i podjąć pracę zarobkową - Pan i Pana żoną jesteście zatrudnieni na umowy o pracę.
Klimat w przeciągu lat bardzo się zmienił, występują długotrwałe i głębokie susze, nawet te tereny (gleby klas VI i V), z których w latach dziewięćdziesiątych można było uzyskiwać małe, ale jakieś dochody, teraz koszty przewyższają dochody przeznaczone na zaspokojenie potrzeb osobistych. Części gruntów nie opłaci się obrabiać.
Ma Pan z żoną dwóch dorosłych synów, z których żaden nie planuje zostać na gospodarstwie. Jeden z synów przeszedł chorobę nowotworową i chemioterapię. Pana żona od 2007 r. ma zdiagnozowaną endometriozę, jest po dwóch zabiegach laparoskopowych i 4 histeroskopiach, ma też hashimoto i guzy na tarczycy - na stałe jest pod kontrolą endokrynologa.
W 2018 r. postanowił Pan wraz z żoną sprzedać część (grunty orne) z działki o łącznej powierzchni działki 4,04 ha, na których koszty obróbki znacznie przewyższały uzyskiwane dochody.
Postanowił Pan, że zostawi sobie tylko grunty kl. IV, na których znajduje się łąka, a uzyskane pieniądze daruje choremu synowi, który w 2020 r. miał zawrzeć związek małżeński i kupić wraz z przyszłą żoną dom lub mieszkanie. Z dochodów z gospodarstwa nie był Pan w stanie mu w inny sposób pomóc.
Mimo poinformowania sąsiadów o takim zamiarze, umieszczenia ogłoszenia na różnych tablicach ogłoszeń oraz „dania ogłoszenia” u człowieka, który czytał ogłoszenia na rynku w (…), zgłosił się tylko jeden człowiek, który chciał wykupić grunt, aby podzielić go, jak się potem okazało, na działki budowlane i sprzedać z dużym zarobkiem, jednak cena, którą zaproponował była więcej, jak o połowę niższa, niż takie grunty sprzedawano na Pana terenie (chciał kupić jako nieużytek). Pan i żona byliście świadomi tego, że grunty na działce są bardzo słabe i nawet chwasty miejscami nie chciały rosnąć, gdy z czasem dowiedział się Pan o zamiarach tego człowieka.
Pana żona zwróciła się do firmy zajmującej się obrotem nieruchomościami z prośbą o pomoc w załatwieniu formalności związanych z podzieleniem działki, przygotowaniem materiałów do wystąpienia o warunki zabudowy na te działki oraz ich ewentualną sprzedaż. Gdy zaproponowano Panu i żonie prowizję od 25-30%, w zależności ile działek będzie Pan z żoną chciał podzielić, znowu stanął Pan na niczym. Żona ukończyła studia wyższe, nie boi się ciężkiej pracy, więc postanowiła w 2019 r. sama naszkicować podziały działek.
Kiedy zwróciła się do projektanta kazał najpierw przygotować wnioski o wydanie decyzji o warunki zabudowy, jeśli będzie miał Pan takowe, może Pan wraz z żoną zwrócić do niego o wszczęcie procedury podziału gruntu na działki. Tak też Pan zrobił. W 2020 r. wydzielił Pan 4 działki po ok. 1000 m2 każda z warunkami zabudowy jednorodzinnej, i pozostała Panu i Pana żonie po podziale reszta działki.
Szkoda było Panu i Pana żonie sprzedać działki, ale w 2020 r. Pan i Pana żona ulegliście wypadkom. Pan w pracy, Pana żona w drodze z pracy miała wypadek komunikacyjny. Przeszedł Pan operację (zespolenia złamania prawego obojczyka płytką VariAx górną dalszą f.stryker) i sprawność Pana ręki nie wróciła do końca. Pana żona była zakwalifikowana do operacyjnej stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa - zrąb obrotnika przemieszczony na stronę prawą, rotacja kręgu C1 w stosunku do masywów bocznych C2 (rotacyjne podwichnięcie szczytowo-obrotowe), ześlizg trzonu C4 i C5, problemy z odcinkiem piersiowym i lędźwiowym. Dzięki długiej i ciągłej rehabilitacji, z której w dalszym ciągu musi Pana żona korzystać, również odpłatnej, „jakoś” funkcjonuje. W tej sytuacji prawie wszystkie oszczędności Pana i Pana żony skończyły się.
Podjął Pan wraz z żoną w 2021 r. decyzję o sprzedaży części działek cyklicznie, w zależności od znalezienia chętnego, jednak wcześniej Pana żona dużo czytała orzeczeń sądów i interpretacji na ten temat oraz zadzwoniła do Urzędu Skarbowego w Płońsku z zapytaniem, czy powinien Pan i Pana żona ewentualnie w tej sytuacji odprowadzić podatek VAT od sprzedaży działek. Odpowiedziano, że nie, ponieważ jest to Pana i Pana żony majątek osobisty. Orzeczenia i interpretacje potwierdzały słowa pracownika urzędu skarbowego.
Działki sprzedał Pan z żoną (jedną w 2021 r., a dwie działki na początku 2022 r.) osobom niebędącym rolnikami, jedną działkę postanowił Pan z żoną zostawić nie do sprzedaży.
W międzyczasie drugi syn postanowił, że chciałby mieszkać w przyszłości z rodziną na jednej z takich działek, ale trochę dalej „od rodziców”, w trzeciej linii zabudowy. M.in. i z tego powodu wystąpił Pan z żoną z wnioskami o warunki zabudowy i o podział kolejnych 8 działek po ok. 1000 m2.
Także rehabilitacja Pana żony i wizyty u specjalistów pochłaniała i pochłania niemałe pieniądze. Obecnie Pana żona ma problem z prawą ręką. Ma obrzęk i cechy entezopatii (ścięgniste ubytki echa) na przyczepie ścięgien mięśni prostowników przedramienia do nadkłykcia bocznego, a na szczycie nadkłykcia bocznego zwapnienie, które mimo rehabilitacji postępuje.
W środku między czterema pierwszymi działkami zostawił Pan z żoną drogę, która stanowiła i stanowi drogę dojazdową do dalszej, użytkowanej rolniczo części działki (ponieważ nie ma Pan z żoną innego dojazdu). Obecnie po drugim podziale działki, jej część (działka stanowiąca drogę do wysokości podzielonych działek) z mocy prawa, zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899 ze zm.), przeszła bezpłatnie na własność gminy (…) z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna (tj. 30 marca 2022 r.).
4 lipca 2022 r. darował Pan wraz z żoną synowi działkę w trzeciej linii zabudowy, na której prowadzi budowę domu.
Do chwili obecnej na terenie, gdzie położone są przedmiotowe nieruchomości gmina (…) nie ma aktualnie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego (stracił ważność z dniem 1 stycznia 2004 r.).
W 2022 r. sprzedał Pan kolejne trzy działki osobom niebędącym rolnikami. W 2023 r. sprzedał Pan dwie działki osobom nie będącym rolnikami (do chwili składania wniosku o wydanie interpretacji została jedna działka do sprzedaży).
W 2022 r. ze względu na panujące długotrwałe susze oraz potrzebę pomocy synom wydzielił Pan z działki o powierzchni 12,41 ha dziewięć działek: jedną 2000 m2 i osiem działek o pow. ok. 1000 m2. Na gruntach tych (kl. VI gleby) panuje podobna sytuacja. Teraz koszty przewyższają dochody przeznaczone na zaspokojenie potrzeb osobistych. Części gruntów nie opłaci się obrabiać. Jedną z działek sprzedał Pan w 2023 r.
Wszystkie pieniądze, które uzyskał Pan ze sprzedaży wszystkich działek wykorzystał Pan wraz z żoną na opłacenie specjalistów, rehabilitacje oraz przekazał synom.
Jednemu synowi przekazał i przekazuje Pan środki pieniężne na spłatę kredytu, który zaciągnął wraz z żoną na zakup działki i domu do remontu, drugiemu na budowę domu modułowego (bo na murowany go nie stać). Choć w ten sposób może Pan wraz z żoną im pomóc, żeby mieli lżejsze życie i nie musieli tak ciężko pracować, jak Pan i żona.
Poza zmianą przeznaczenia gruntu i jego podziałem nie podejmował Pan innych działań (oprócz ogłoszeń o sprzedaży działek w internecie) przekraczających czynności standardowe, umożliwiające zbycie nieruchomości, jej uatrakcyjnienie, czy wyposażenie tych nieruchomości w infrastrukturę (na części działek przechodzi wodociąg, ale procedury przyłączeniowej Pan nie podejmował), nie ogradzał Pan działek. Nie promował Pan specjalnie także oferowanych działek. Nie spożytkował Pan uzyskanych ze sprzedaży działek pieniędzy na zakup kolejnych gruntów w celu ich podziału i sprzedaży w celach zarobkowych.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
W sposób uporządkowany wskazuje Pan numery ewidencyjne działek:
- działki otrzymane w 1994 r. w drodze darowizny od rodziców żony, stanowiące gospodarstwo rolne to działki o numerach ewidencyjnych: 1, 2, 3 i 4 wszystkie położone w miejscowości (…);
- działki dokupione w celu powiększenia gospodarstwa rolnego:
- działka dokupiona w 2001 r. o nr 6/1, o pow. 12,41 ha położona w miejscowości (…),
- działka dokupiona w 2007 r. o nr 5 o pow. 1,54 ha położona w miejscowości (…);
- 4 działki położone w miejscowości (…), wydzielone w 2020 r. z działki nr 4, w tym:
- działka nr 4/4 sprzedana w 2021 r. osobom niebędącym rolnikami,
- działka nr 4/1 sprzedana w 2022 r. osobom niebędącym rolnikami,
- działka nr 4/3 sprzedana w 2022 r. osobom niebędącym rolnikami,
- działka nr 4/2 pozostawiona do Pana dyspozycji.
- 8 działek położonych w miejscowości (…), wydzielonych decyzją Wójta Gminy (…) dnia 30 marca 2022 r. z działki 4/5, w tym :
- działka nr 4/6 sprzedana w 2022 r. osobie niebędącej rolnikiem,
- działka nr 4/7 pozostawiona do Pana dyspozycji,
- działki nr 4/8 i 4/9 sprzedane w 2022 r. osobie niebędącej rolnikiem,
- działka nr 4/10 sprzedana w 2023 r. osobie niebędącej rolnikiem,
- działka nr 4/11 sprzedana w 2023 r. osobie niebędącej rolnikiem,
- działka 4/12 sprzedana w październiku br. (po złożeniu wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej) osobie niebędącej rolnikiem,
- działka nr 4/13 przekazana synowi w 2022 r. w drodze darowizny,
oraz działka nr 4/14 stanowiąca drogę gminną;
- 9 działek położonych w miejscowości (…), wydzielonych decyzją Wójta Gminy (…) dnia 12 grudnia 2022 r. z działki 6/1, w tym:
- działka nr 6/4 sprzedana w 2023 r. osobom niebędącym rolnikami,
- działka nr 6/5 pozostawiona do Pana dyspozycji,
- działka nr 6/6 pozostawiona do Pana dyspozycji,
- działka nr 6/7 pozostawiona do Pana dyspozycji,
- działka nr 6/8 pozostawiona do Pana dyspozycji,
- działka nr 6/9 pozostawiona do Pana dyspozycji,
- działka nr 6/10 pozostawiona do Pana dyspozycji,
- działka nr 6/11 pozostawiona do Pana dyspozycji,
- działka nr 6/12 pozostawiona do Pana dyspozycji.
Z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego jest Pan rolnikiem ryczałtowym, a sprzedaż produktów rolnych (plonów) pochodzących z Pana gospodarstwa rolnego nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT i nie jest opodatkowana tym podatkiem.
Wszystkie działki, które Pan sprzedał i które planuje sprzedać były wydzielone z terenów wchodzących w skład prowadzonego gospodarstwa rolnego.
Działki wydzielone a jeszcze niesprzedane, są nadal częścią prowadzonego gospodarstwa rolnego i dalej są użytkowane rolniczo.
Przed dokonaniem sprzedaży działek w miejscowości (…) osobom niebędącym rolnikami nie była zawarta ani jedna umowa sprzedaży warunkowej.
Natomiast przed dokonaniem sprzedaży działki nr 6/4 w miejscowości (…) w lutym 2023 r. musiała być zawarta umowa sprzedaży warunkowej w styczniu 2023 r. w formie aktu notarialnego:
- w ww. umowie został określony tylko jeden warunek, który musiał być spełniony w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży przenoszącej własność działki: prawo pierwokupu posiadała Gmina (…), więc musiała się zrzec prawa pierwokupu, by mogła być zawarta ostateczna umowa sprzedaży przenosząca własność działki na osoby niebędące rolnikami. Zarządzeniem Wójta Gminy (…) Gmina zrzekła się prawa pierwokupu.
- w ramach umowy warunkowej nie udzielił Pan kupującym lub innemu podmiotowi pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) oraz jakiegokolwiek innego umocowania prawnego do działania w Pana imieniu w związku ze sprzedawaną działką.
W związku z planowaną sprzedażą działek w miejscowości (…), objętych zakresem Pana pytań nie będzie Pan zawierał z nabywcami przedwstępnych umów, w których będą ustalone warunki, od spełnienia których będzie zależało zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży przenoszącej własność danej działki oraz nie będzie Pan udzielał pełnomocnictw do działania w Pana imieniu w związku ze sprzedażą działek.
W przypadku planowanej sprzedaży działek w miejscowości (…), objętych zakresem Pana pytań, najprawdopodobniej nie będzie konieczności zawarcia z kolejnymi nabywcami przedwstępnych umów. Natomiast, jeśli wymagane będzie zrzeczenie prawa pierwokupu działek przez Gminę (…), to będzie Pan zmuszony zawrzeć warunkową umowę sprzedaży, jednak nie będzie udzielał pełnomocnictw do działania w Pana imieniu w związku ze sprzedawanymi działkami.
Dla niezabudowanych działek i tych sprzedawanych: o nr ewid. 4/1, 4/3, 4/4, 4/6, 4/8, 4/9, 4/10, 4/11, 4/12, 6/4 i darowanej synowi działki o nr 4/13 oraz tych pozostających do Pana dyspozycji lub planowanych do sprzedaży: o nr ewid. od 6/5, 6/6, 6/7, 6/8, 6/9, 6/10, 6/11, 6/12 w miejscowości (…) oraz pozostających do Pana dyspozycji działek nr 4/2 i 4/7 w miejscowości (…), będących przedmiotem Pana wątpliwości, zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy, ponieważ jeśliby Pan wystąpił tylko o wydzielenie samych działek bez warunków zabudowy, dostałby Pan decyzję odmowną.
Działki przez które przechodzi wodociąg:
- działki w miejscowości (…) o nr ewid.: 4/1, 4/2, 4/3 i 4/4; wodociąg wybudowany był w latach 90-tych XX w. i jest własnością Gminy (…), natomiast Przedsiębiorstwo (…). posiada decyzję zezwalającą na usługi dostaw wody dla ludności;
- działki w miejscowości (…) o nr ewid.: 6/4, 6/5, 6/6, 6/7, 6/8, 6/9, 6/10, 6/11, 6/12 i 6/13; wodociąg był wybudowany przed zakupem działki 6/1 i jest własnością Gminy (…), natomiast Zakład (…) posiada umowę na eksploatację wodociągu.
Pytania
1.Czy w przypadku sprzedaży, wcześniej i po dniu złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, działek osobom niebędącym rolnikami powinien być Pan traktowany jako prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i stać się podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy?
2.Czy czynność sprzedaży powyższych działek z majątku osobistego (prywatnego) stanowiącego małżeńską wspólność majątkową, osobom niebędącym rolnikami, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Pana, zbycie przedmiotowych działek z majątku osobistego stanowiącego małżeńską wspólność majątkową, osobom niebędącym rolnikami, jako czynność dostawy towarów, polegająca na zbyciu części majątku osobistego (prywatnego), nabytego bez zamiaru odsprzedaży, stanowiącego małżeńską wspólność majątkową, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie jest Pan podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy, a transakcja sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie jest Pan zobowiązany do naliczenia i pobrania przy zbyciu ww. działek podatku VAT oraz rozliczenia tego podatku w urzędzie skarbowym.
Uzasadnienie własnego stanowiska:
Poza zmianą przeznaczenia gruntu i jego podziałem nie podejmował Pan innych działań (oprócz ogłoszeń o sprzedaży działek w postaci ogłoszeń na tablicach ogłoszeń i (od 2021 r. w internecie)) przekraczających czynności standardowe, umożliwiające zbycie nieruchomości, jej uatrakcyjnienie, czy wyposażenie tych nieruchomości w infrastrukturę (nie wykonał Pan przyłączy do sieci energetycznej, ani wodociągowej). Nie doprowadzał Pan do tych działek mediów i ich nie ogradzał i nie zamierza tego robić. Nie promował Pan szczególnie oferowanych działek, nie prowadził i nie prowadzi działań o charakterze marketingowym. Nie spożytkował Pan uzyskanych ze sprzedaży działek pieniędzy oraz nie miał Pan zamiaru dokonywać, również zakupywać kolejnych gruntów w celu ich podziału i sprzedaży w celach zarobkowych.
Pragnie Pan dodać, że w podobnej sprawach zostały wydane:
1.interpretacja indywidualna z 23 czerwca 2023 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0114-KDIP1-1.4012.429.2018.6.MMa;
2.Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 października 2017 r. I FSK 187/16 sprzedaż działek a podatek VAT,
3.pismo z 7 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie znak IPPP2/443-144/12-4/AO.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie udziału w nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).
W myśl art. 195 Kodeksu cywilnego:
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.
Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego:
Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Jak stanowi art. 198 ustawy Kodeksu cywilnego:
Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.
W tym miejscu zauważyć, że kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.).
Stosownie do art. 31 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy:
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obojga małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).
W świetle art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.
W myśl art. 36 § 1 oraz § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.
Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.
Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania:
1)czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.
Z uwagi na powyższe regulacje prawne w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego.
Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 cyt. Kodeksu:
Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.
Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Na mocy art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006 r. str. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady:
„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.
„Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.
Jednocześnie, w art. 12 ust. 1 lit. b) powołanej Dyrektywy 2006/112/WE Rady wskazano, że:
Państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności dostawy terenu budowlanego.
Zgodnie z art. 12 ust. 3 Dyrektywy 2006/112/WE Rady:
„Teren budowlany” to każdy grunt nieuzbrojony lub uzbrojony, uznawany za teren budowlany przez państwa członkowskie.
Opodatkowaniu VAT podlega, na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE Rady, odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.
Z przytoczonych regulacji wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.
Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów, jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.
W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem zaś takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.
Zatem w kwestii opodatkowania sprzedaży nieruchomości istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego opisu sprawy w celu dokonania sprzedaży udziałów w niezabudowanych działkach gruntu, która już nastąpiła, jak i dopiero nastąpi, podejmował/podejmuje Pan aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Pana za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpiła/nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.
Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy) jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r., w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie - zdaniem Trybunału - okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego. Inaczej jest natomiast - jak wyjaśnił Trybunał - w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
W rozumieniu powyższych twierdzeń pomóc mogą zapisy orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.
Jak wyjaśniono wyżej - odwołując się zarówno do treści przepisów ustawy, jak i stanowiska judykatury - w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności, w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.
W tym miejscu należy podkreślić, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego.
Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że w stosunku do już dokonanej, jak i planowanej, sprzedaży nieruchomości (udziałów w posiadanych działkach) brak jest przesłanek pozwalających uznać Pana za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego opisu sprawy nie wynika taka Pana aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.
Z okoliczności sprawy wynika bowiem, że w 1994 r. otrzymał Pan razem z żoną od jej rodziców w drodze darowizny gospodarstwo rolne wraz z domem i zabudowaniami, składające się z 4 działek o nr 1, 2, 3 i 4 stanowiących grunty rolne, łąki i las. Od 1994 r. prowadzi Pan wraz z żoną gospodarstwo rolne, stale je powiększając (22 lutego 2001 r. dokupił Pan działkę nr 6/1 o pow. 12,41 ha położoną w miejscowości (…), a w 2007 r. dokupił Pan działkę o nr 5 o powierzchni 1,54 ha położoną w miejscowości (…). Na przestrzeni lat prowadząc gospodarstwo rolne był Pan zmuszony zrezygnować w całości z produkcji zwierzęcej, bo była nieopłacalna. Obecnie prowadzi Pan tylko produkcję roślinną, przeznaczając uzyskane plony na sprzedaż, której dalej Pan dokonuje. Z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego jest Pan rolnikiem ryczałtowym. Nie wynajmował Pan oraz nie wydzierżawiał żadnej z działek. Nie prowadzi i nigdy nie prowadził Pan też na nich działalności gospodarczej.
Wszystkie działki, które Pan sprzedał i które planuje sprzedać były wydzielone z terenów wchodzących w skład prowadzonego gospodarstwa rolnego. Działki wydzielone a jeszcze niesprzedane, są nadal częścią prowadzonego gospodarstwa rolnego i dalej są użytkowane rolniczo.
W latach 2020-2022 dokonał Pan podziału działki nr 4 położonej w miejscowości (…), na mniejsze działki, z których 9 Pan już sprzedał osobom niebędącym rolnikami, 1 przekazał Pan synowi w darowiźnie, 1 przekazał Pan nieodpłatnie Gminie pod drogę gminną a resztę pozostawił Pan do swojej dyspozycji planując ich sprzedaż. Natomiast w 2022 r. wydzielił Pan z działki nr 6/1 położonej w miejscowości (…) 9 mniejszych działek, z których 1 Pan sprzedał w 2023 r. osobie niebędącej rolnikiem, a resztę pozostawił Pan do swojej dyspozycji planując ich sprzedaż.
Wszystkie pieniądze uzyskane ze sprzedaży działek wykorzystał Pan razem z żoną na opłacenie lekarzy specjalistów, rehabilitacje oraz przekazał synom m.in. na spłatę kredytu czy na budowę domu modułowego. Nie spożytkował Pan uzyskanych ze sprzedaży działek pieniędzy na zakup kolejnych gruntów w celu ich podziału i sprzedaży w celach zarobkowych.
Poza zmianą przeznaczenia gruntu i jego podziałem nie podejmował Pan innych działań (oprócz ogłoszeń o sprzedaży działek w internecie) przekraczających czynności standardowe, umożliwiające zbycie nieruchomości, jej uatrakcyjnienie, czy wyposażenie tych nieruchomości w infrastrukturę, media. Nie ogradzał Pan działek, nie promował Pan specjalnie także oferowanych do sprzedaży działek.
Dla niezabudowanych działek i tych sprzedawanych: o nr ewid. 4/1, 4/3, 4/4, 4/6, 4/8, 4/9, 4/10, 4/11, 4/12, 6/4 i darowanej synowi działki o nr 4/13 oraz tych pozostających do Pana dyspozycji lub planowanych do sprzedaży: o nr ewid. od 6/5, 6/6, 6/7, 6/8, 6/9, 6/10, 6/11, 6/12 w miejscowości (…) oraz pozostających do Pana dyspozycji działek nr 4/2 i 4/7 w miejscowości (…), zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy, ponieważ jeśliby Pan wystąpił tylko o wydzielenie samych działek bez warunków zabudowy, dostałby Pan decyzję odmowną.
Przed dokonaniem sprzedaży działek w miejscowości (…) osobom niebędącym rolnikami nie była zawarta ani jedna umowa sprzedaży warunkowej. Natomiast przed dokonaniem sprzedaży działki nr 6/4 w lutym 2023 r. musiała być zawarta umowa sprzedaży warunkowej w styczniu 2023 r. w formie aktu notarialnego, ale został w niej określony tylko jeden warunek, który musiał być spełniony w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży przenoszącej własność działki, tj. prawo pierwokupu posiadała Gmina (…), więc musiała się zrzec prawa pierwokupu, by mogła być zawarta ostateczna umowa sprzedaży przenosząca własność działki na osoby niebędące rolnikami. Zarządzeniem Wójta Gminy (…) Gmina zrzekła się prawa pierwokupu. W ramach tej umowy warunkowej nie udzielił Pan kupującym lub innemu podmiotowi pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) oraz jakiegokolwiek innego umocowania prawnego do działania w Pana imieniu w związku ze sprzedawaną działką.
W związku z planowaną sprzedażą działek w miejscowości (…), nie będzie Pan zawierał z nabywcami przedwstępnych umów, w których będą ustalone warunki, od spełnienia których będzie zależało zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży przenoszącej własność danej działki oraz nie będzie Pan udzielał pełnomocnictw do działania w Pana imieniu w związku ze sprzedażą działek.
W przypadku planowanej sprzedaży działek w miejscowości (…) najprawdopodobniej nie będzie konieczności zawarcia z kolejnymi nabywcami przedwstępnych umów. Natomiast, jeśli wymagane będzie zrzeczenie prawa pierwokupu działek przez Gminę (…), to będzie Pan zmuszony zawrzeć warunkową umowę sprzedaży, jednak nie będzie udzielał pełnomocnictw do działania w Pana imieniu w związku ze sprzedawanymi działkami.
Wobec powyższego należy uznać, że w okolicznościach wskazanych w opisie sprawy sprzedaż działek już dokonana, jak i dopiero planowana, nie będzie stanowiła działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT, gdyż brak jest przesłanek świadczących o takiej Pana aktywności w przedmiocie zbycia tych nieruchomości, która to aktywność byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (brak przesłanek zawodowego - stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności).
W przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że dokonując sprzedaży udziałów w posiadanych działkach wystąpił Pan bądź wystąpi w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, polegającą na handlu nieruchomościami. Skorzystał Pan i będzie korzystał z przysługującego Panu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.
Tym samym sprzedaż działek już dokonana, jak i dopiero planowana nie będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy i w zakresie takiej sprzedaży nie jest i nie będzie Pan podatnikiem VAT zobowiązanym do opodatkowanie tych transakcji podatkiem VAT.
W konsekwencji, dokonana, jak i planowana sprzedaż udziałów w ww. działkach nie jest i nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Pan w związku z tą sprzedażą nie jest i nie będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT.
Oceniając Pana stanowisko uznaję je za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
·stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
·zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie wydania interpretacji.
Stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
Zatem przedmiotowa interpretacja rozstrzyga w zakresie zastosowania przepisów regulujących podatek od towarów i usług względem Pana, a nie wywiera skutku prawnego dla Pana małżonki.
Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Zwrot nadpłaty
Zgodnie z art. 14f § 2b Ordynacji podatkowej:
Opłata za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega zwrotowi wyłącznie w przypadku:
1) wycofania wniosku - w całości;
2) wycofania części wniosku w odniesieniu do przedstawionego w nim odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego - w odpowiedniej części;
3) uiszczenia jej w kwocie wyższej od należnej - w odpowiedniej części.
Przedmiotowy wniosek z 26 września 2023 r. dotyczy 1 stanu faktycznego/1 zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług, zatem opłata od złożonego wniosku w tym przypadku wynosi 80 zł (1 stan faktyczny/1 zdarzenie przyszłe x 40 zł).
27 września 2023 r. i 20 listopada 2023 r. dokonał Pan wpłaty w łącznej wysokości 840 zł tytułem opłaty od wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. W związku tym, że całkowita opłata od niniejszego wniosku wynosi 80 zł, kwota 760 zł jest wpłatą nienależną, zatem stanowi nadpłatę w rozumieniu art. 14f § 2b pkt 3 Ordynacji podatkowej i podlega zwrotowi według Pana dyspozycji na rachunek bankowy wskazany we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1.z zastosowaniem art. 119a;
2.w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3.z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right