Sprzeciw przedsiębiorcy na czynności kontrolne ZUS
Przedsiębiorca może wnieść sprzeciw na czynności kontrolne, gdy dokumentacja której żąda ZUS wykracza poza zakres prowadzonej kontroli. Niejednokrotnie zdarza się, że, oprócz umów o pracę, umów zlecenia, czy listy płac ZUS żąda także umów handlowych objętych tajemnicą przedsiębiorstwa.
Kontrola wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych – prawa i obowiązki płatników składek >>>
Przedsiębiorcy przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu na czynności kontrolne ZUS m.in. wówczas, gdy żądana dokumentacja wykracza poza zakres prowadzonej kontroli określony w upoważnieniu.
Sprzeciw wnosi się na piśmie w terminie 3 dni roboczych od dnia wszczęcia kontroli lub dokonania zaskarżanej czynności (tj. żądania przedłożenia określonych dokumentów, które wykraczają poza określony w upoważnieniu zakres przedmiotowy kontroli).
Przedsiębiorca wnosi sprzeciw na piśmie do organu kontroli, którego czynności dotyczy sprzeciw, czyli do ZUS kontrolującego płatnika składek. Dodatkowo o wniesieniu sprzeciwu należy poinformować inspektora prowadzącego kontrolę.
ZUS zobowiązał 11 grudnia 2023 r. firmę ABC do dostarczenia umów o współpracy i dokumentacji finansowo-księgowej za 2022 r. w zakresie współpracy z firmą XYZ. Termin na złożenie ewentualnego sprzeciwu w tym zakresie upływa 14 grudnia 2023 r
Wniesienie sprzeciwu na czynności kontrolne powoduje wstrzymanie:
wykonywania czynności kontrolnych przez organ kontroli, którego czynności dotyczy sprzeciw ‒ z chwilą doręczenia kontrolującemu zawiadomienia o wniesieniu sprzeciwu,
biegu czasu trwania kontroli ‒ od dnia wniesienia sprzeciwu do dnia zakończenia postępowania wywołanego jego wniesieniem.
ZUS po otrzymaniu sprzeciwu na czynności kontrolne wydaje postanowienie o odstąpieniu od czynności kontrolnych lub o ich kontynuowaniu. Jeśli przedsiębiorca nie zgadza się z tym postanowieniem, może w terminie 3 dni od jego odebrania złożyć zażalenie do Prezesa ZUS (za pośrednictwem ZUS, który wydał postanowienie). Prezes ZUS ma 7 dni na rozpatrzenie zażalenia – może utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie albo je uchylić i odstąpić od czynności kontrolnych. Jeżeli zażalenie nie zostanie rozpatrzone w tym terminie, będzie równoznaczne w skutkach z wydaniem postanowienia o uchyleniu zaskarżonego postanowienia i odstąpieniu od czynności kontrolnych.
Czytaj więcej w najnowszym wydaniu Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń
.Sprzeciw na czynności kontrolne w zakresie żądania przez ZUS umów handlowych i faktur >>>