Artykuł
Odprawa pieniężna z tytułu zwolnienia grupowego – zasady przyznawania i obliczania
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników, w razie rozwiązania z pracownikami umów o pracę z przyczyn leżących po ich stronie, wypłacają zwalnianym odprawy pieniężne. Ich wysokość zależy od okresu zatrudnienia u pracodawcy. Maksymalna wysokość odprawy jest równa 3-miesięcznemu wynagrodzeniu pracownika, ale nie może przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z określoną grupą pracowników z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Zwolnienie grupowe poprzedzają konsultacje ze związkami zawodowymi (jeśli związki zawodowe działają w danym zakładzie pracy) lub przedstawicielami pracowników oraz następują po wcześniejszym zawiadomieniu właściwego powiatowego urzędu pracy. Urząd pracy musi bowiem przygotować się na pojawienie się określonej grupy osób bezrobotnych w danym rejonie kraju.
Istotne jest, że procedura zwolnień grupowych nie dotyczy wszystkich pracodawców. Pracodawcy zatrudniający do 19 osób na podstawie umów o pracę, jeśli decydują się rozwiązać stosunek pracy z przyczyn niezależnych od pracowników, są zwolnieni zarówno z konsultacji ze związkami zawodowymi, jak i z obowiązku zawiadomienia powiatowego urzędu pracy o planowanych zwolnieniach. Dotyczy to nawet takiej sytuacji, gdy pracodawca rozwiązuje umowy o pracę ze wszystkimi pracownikami w firmie.
Odprawa tylko od pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników
Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem lub za porozumieniem stron przez pracodawcę, z powodów leżących wyłącznie po jego stronie, wiąże się z koniecznością wypłaty odprawy pieniężnej. Tylko pracodawcy zatrudniający do 19 pracowników są zwolnieni z tego obowiązku. Jeśli natomiast pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, jest zobowiązany do naliczenia i wypłaty odprawy (art. 1 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych). Należy pamiętać, że przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych stosuje się w razie konieczności rozwiązania stosunków pracy w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right