Niebieski Ład propozycją przeciwdziałania skutkom suszy w Europie
Woda staje się rzadkim zasobem, a Europa w 2022 r. doświadczyła najpoważniejszej suszy od wielu lat. Mimo istniejących ram prawnych UE w zakresie ochrony wodnych zasobów, wiele celów pozostaje niespełnionych. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, reagując na te wyzwania, przyjmuje wodę jako kluczowy temat w 2023 r. i planuje wezwać Komisję Europejską do intensywnego zajęcia się problematyką wodną na arenie europejskiej.
Woda jest niezbędnym, ale coraz bardziej rzadkim zasobem. Wraz ze wzrostem liczby ludności na świecie rośnie zapotrzebowanie na wodę. Problem jest globalny, ale dotyczy również naszego kontynentu: latem 2022 r. Europa odnotowała najpoważniejsze susze od 500 lat. Prawie dwie trzecie obywateli europejskich uważa, że jakość lub ilość wody w ich kraju stanowi poważny problem. Zmiany klimatu wpłyną na dostępność, jakość i ilość wody. Bez działania niedobór wody i ubóstwo mogą dotyczyć coraz większej części społeczeństw na całym świecie, z daleko idącymi implikacjami dla bezpieczeństwa żywnościowego, środowiska, zdrowia ludzkiego, a także stabilności gospodarczej, społecznej i politycznej.
Potrzebna jest zmiana
UE w pewnym stopniu przewidziała te wyzwania, ustanawiając ramy prawne dla ochrony i zarządzania naszymi zasobami słodkowodnymi i morskimi. Jednak wiele z tych celów nie zostało osiągniętych w dużej mierze ze względu na niewystarczające finansowanie, powolne wdrażanie i niewystarczającą integrację celów środowiskowych w polityce sektorowej. Istniejące narzędzia pozostają rozdrobnione, a cele związane z wodą nie są dobrze zintegrowane we wszystkich politykach UE. Biorąc pod uwagę stojące przed tym wyzwaniom, obecne ramy polityki UE nie są odpowiednie do tego celu. Potrzebna jest zmiana skali.
W tym kontekście EKES pracuje nad wodą jako tematem przekrojowym w 2023 r. W celu opracowania kompleksowego podejścia do europejskiej polityki wodnej EKES przyjmie zestaw opinii z inicjatywy własnej, odnosząc się do tematu z perspektywy sektorowej i przedstawi konkretne propozycje. Na konferencji na wysokim szczeblu „Call for an EU Blue Deal” w październiku 2023 r. EKES ogłosi swoje wnioski i wezwie Komisję Europejską do priorytetowego zajęcia się wodą na skalę europejską.
Zasoby słodkiej wody w Polsce
Wielkość odnawialnych zasobów wody słodkiej przypadająca na 1 mieszkańca Polski (średnia wartość z wielolecia1) wynosi niecałe 1,6 tys. m3, co wskazuje na zagrożenie stresem wodnym. W blisko połowie krajów UE zasoby świeżej wody są niepokojąco niskie (poniżej 3 tys. m3 na osobę), w tym w Polsce, na Malcie, Cyprze i w Czechach są poniżej poziomu bezpieczeństwa wodnego (według ONZ granicą, poniżej której kraj uznaje się za zagrożony takim niedoborem wody, jest 1,7 tys. m3 na mieszkańca).
europa.eu