Rozliczanie wynagrodzeń kierowców międzynarodowych po zmianach – odpowiedzi na 5 pytań z praktyki
Od 19 sierpnia 2023 r. weszła w życie istotna nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców dotycząca wypłaty i rozliczania wynagrodzeń tej grupy zatrudnionych wykonujących przewozy międzynarodowe. Po pierwsze, zgodnie z nowymi regulacjami możliwa jest wypłata części ich wynagrodzenia w terminie późniejszym niż maksymalny, przewidziany w Kodeksie pracy. Po drugie, znacznie ułatwiono, a także doprecyzowano zasady stosowania zwolnień składkowo-podatkowych od przychodów osiąganych przez tę grupę kierowców.
Mimo uproszczenia zasad dotyczących pracy kierowców w przewozach międzynarodowych nowe przepisy nadal powodują wątpliwości i problemy w ich stosowaniu. Poniżej publikujemy odpowiedzi na pytania Czytelników dotyczące zmian w tym zakresie.
(?) Czy po zmianie przepisów ustawy o czasie pracy kierowców od 19 sierpnia 2023 r. nowe terminy płatności wynagrodzenia dla tej grupy zatrudnionych obowiązują wprost na podstawie ww. ustawy i czy obejmują wszystkich pracowników będących kierowcami?
Szczególne terminy płatności wynagrodzenia z ustawy o czasie pracy kierowców można stosować tylko do tych kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe, którzy w związku z tymi przewozami traktowani są jak pracownicy delegowani. Sama zmiana wskazanej ustawy jest jedynie podstawą do wprowadzenia zmiany regulacji wewnętrznych obowiązujących u pracodawcy, dotyczących terminu wypłaty wynagrodzenia dla tej grupy zatrudnionych.
Ustawa z 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym wprowadziła zmiany w ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców dotyczące m.in. terminów wypłaty wynagrodzenia. Są to regulacje odrębne od określonych w art. 85 Kodeksu pracy i stanowią one podstawę do stosowania przez pracodawcę dwóch terminów wypłaty wynagrodzenia kierowcom – najpóźniej 10 i 21 dnia kolejnego miesiąca w podziale na raty (art. 26i ustawy o czasie pracy kierowców).