Na kogo powinna być wystawiona faktura za badania medycyny pracy
Firma nie ma podpisanej umowy dotyczącej medycyny pracy. Faktura za badania została zapłacona gotówką przez pracownika. Na kogo powinna być wystawiona faktura za badania medycy pracy? Na pracodawcę czy na pracownika?
Faktura za badania medycyny pracy powinna zostać wystawiona na pracodawcę. Dokument może zostać uznany za dowód księgowy do celów bilansowych, jeżeli zawiera co najmniej elementy określone w art. 21 ustawy o rachunkowości, z uwzględnieniem uproszczeń.
Dowód księgowy powinien zawierać co najmniej: określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego, określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej, opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych, datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą – także datę sporządzenia dowodu, podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów, stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.
Refundacja kosztów badania lekarskiego powinna nastąpić po przedłożeniu faktury za nabycie usługi wystawionej na pracodawcę z imiennym wskazaniem osoby, której dotyczą badania.
Jarosław Jurga
Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.