Artykuł
Skuteczne zarządzanie bezpieczeństwem podczas sezonowych wzrostów produkcji i zapotrzebowania na usługi
Okres wakacyjny sprzyja zatrudnianiu pracowników sezonowych. Wiąże się to nie tylko z okresem urlopowym i napływem klientów w miejscowościach turystycznych, lecz także z sezonowością wynikającą ze zmienności pór roku. Tego rodzaju praca może obejmować obsługę gastronomiczną, hotelową, sprzedaż, obsługę plażową i wiele innych. Aby jednak praca w okresie wakacyjnym przyniosła satysfakcję pracownikom i ich pracodawcom, konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy na odpowiednim poziomie.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w I kwartale 2023 r. doszło aż do 14 300 wypadków przy pracy. Brak definicji pracownika sezonowego w przepisach prawa pracy nie oznacza, że nie dotyczą ich zasady bhp. Ich zachowanie jest szczególnie istotne w sezonie wakacyjnym.
Skuteczne zarządzanie bezpieczeństwem podczas sezonowych wzrostów ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i utrzymania bezpiecznego środowiska pracy. Po zidentyfikowaniu potencjalnego ryzyka i zagrożeń ważne jest to, aby ocenić prawdopodobieństwo ich wystąpienia i potencjalny wpływ na poszczególne zespoły. Pracodawca powinien opracować odpowiednie strategie ograniczania ryzyka, w tym środki zapobiegawcze, programy szkoleniowe, ulepszone procedury i plany awaryjne. Należy prowadzić regularne monitorowanie i bieżącą ocenę ryzyka, aby dostosować się do zmieniających się okoliczności i zapewnić skuteczność działań w zakresie zarządzania tym ryzykiem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right