Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 04-11-2024
Porada aktualna na dzień 04-11-2024
Data publikacji: 2023-05-25

Czy pracownik z orzeczeniem o niepełnosprawności w przypadku wątpliwości co do przeciwwskazań do pracy powinien skonsultować się z lekarzem medycyny pracy i wykonać badania

PROBLEM

Pracownik dostarczył orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (stopień znaczny, symbol przyczyny niepełnosprawności: 02-P). W orzeczeniu zawarte są następujące wskazania dotyczące pracownika:

  1. Wymaga odpowiedniego zatrudnienia w warunkach pracy chronionej.
  2. Potrzebuje szkolenia specjalistycznego, zwłaszcza na stanowisku pracy.
  3. Nie wymaga zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej.
  4. Nie wymaga uczestnictwa w terapii zajęciowej.
  5. Wymaga zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, które ułatwią mu funkcjonowanie.
  6. Musi korzystać z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, co obejmuje usługi socjalne, opiekuńcze, terapeutyczne i rehabilitacyjne świadczone przez instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki.
  7. Wymaga stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby ze względu na znaczne ograniczenia w samodzielnej egzystencji.

Komisja, po przeprowadzeniu badania i konsultacji ze specjalistą psychiatrą oraz ocenie psychologicznej, uzasadniła te wskazania. Stwierdziła, że pracownik wymaga długotrwałej stałej opieki i pomocy innych osób z powodu niezdolności do samodzielnej egzystencji. Pracownik obecnie pracuje na stanowisku woźnego, gdzie jego zadania obejmują dbanie o zieleń (koszenie trawy, strzyżenie żywopłotu), obsługę kotłów CO (posiada uprawnienia SEP G1, G2), drobne prace konserwatorskie (np. wymiana zawiasu w szafie, usuwanie drobnych usterek w instalacji elektrycznej) oraz nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem urządzeń elektrycznych i grzewczych. Bierze również udział w pracach remontowych, takich jak malowanie ścian. Czy temu pracownikowi należy zalecić skonsultowanie sprawy z lekarzem medycyny pracy?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00