Wyrok SN z dnia 25 października 2022 r., sygn. II USKP 32/22
Zgodnie z istotą i celem definiowania działalności gospodarczej określa się ją jako podejmowanie lub kontynuowanie pozarolniczej działalności gospodarczej, która wyklucza dalsze pobieranie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego), gdy ubezpieczony rzeczywiście prowadzi działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, zgodnie z definicją działalności gospodarczej (art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romuald Dalewski (przewodniczący)
SSN Robert Stefanicki (sprawozdawca)
SSN Renata Żywicka
w sprawie z odwołania W. J. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Toruniu o zasiłek chorobowy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 25 października 2022 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Okręgowego we Włocławku z dnia 28 października 2020 r., sygn. akt IV Ua 24/20,
1. oddala skargę kasacyjną,
2. zasądza od skarżącego W. J. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Toruniu kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 29 maja 2020 r. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Toruniu odmówił W. J. zasiłku chorobowego za okres od 1 maja 2020 r. do 10 czerwca 2020 r. W uzasadnieniu niniejszego rozstrzygnięcia organ wskazał, że ubezpieczony pozostawał w stosunku pracy do 30 kwietnia 2020 r. Z oświadczenia złożonego przez W. J. wynikało, że posiada on tytuł do podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z umowy zlecenia zawartej z F. sp. z.o.o. w T.. W tych okolicznościach organ rentowy odmówił prawa do świadczenia pieniężnego z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm., dalej jako ustawa zasiłkowa).