Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.87.2023.3.JK3

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości będących przedmiotem indywidualnej interpretacji podatkowej, tj. działek nr (działka 1), (działka 2), (działka 3), (działka 4), (działka 5), (działka 6), (działka 7) będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 stycznia 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych z tytułu sprzedaży nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 marca 2023 r. (wpływ 3 kwietnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Na podstawie umowy darowizny, zawartej aktem notarialnym z 17 lipca 2006 r. nabyła Pani własność nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta o Nr (…). Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wsi (…), zatwierdzonym uchwałą Nr (…) Rady Gminy (…) z dnia 29 listopada 2017 r., opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa (…) z dnia 4 grudnia 2017 r., Nr (…), działkę (…) Obręb (…) obejmują następujące zapisy: - teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Obecnie chciałaby Pani dokonać sprzedaży nieruchomości. Nie jest Pani czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nie jest Pani rolnikiem ryczałtowym. Nie dokonywała Pani żadnych dostaw produktów rolnych z działek jakiejkolwiek osobie lub firmie.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

W odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia wniosku poinformowała Pani, że w przedmiotowym wniosku doszło do omyłki poprzez wskazanie działki nr (…) zamiast działek o numerach (działka 1), (działka 2), (działka 3), (działka 4), (działka 5), (działka 6), (działka 7).

W odpowiedzi na pytanie „Jakie dokładnie nieruchomości zostały przez Panią nabyte w drodze darowizny w dniu 17 lipca 2006 r.?” wskazała Pani, że niezabudowane działki oraz budynek mieszkalny z budynkami gospodarczymi pod adresem (…) należały do Pani teściowej oraz Pani męża. W 2003 r. Pani mąż zmarł i wtedy wraz z trójką Pani dzieci otrzymaliście w spadku po 1/4 części po zmarłym mężu. W drodze darowizny 17 lipca 2006 r. otrzymała Pani budynek mieszkalny z budynkami gospodarczymi i niezabudowanymi działkami o łącznej powierzchni 3,56 ha od Pani teściowej i trójki Pani dzieci, tj. S.J., M.J i P. J. Część z działek została przekwalifikowana na działki budowlane i zostały one sprzedane osobom fizycznym lub przepisane na trójkę Pani dzieci. Działki, które chciałaby Pani sprzedać, tj. (działka 1), (działka 2), (działka 3), (działka 4), (działka 5), (działka 6), (działka 7) również dostała Pani w drodze tej darowizny.

Przedmiotem sprzedaży będzie 7 działek, dla których jest prowadzona księga wieczysta o nr (…), tj. (działka 1), (działka 2), (działka 3), (działka 4), (działka 5), (działka 6), (działka 7).

Aktualnie, na działkach będących przedmiotem tej darowizny, uprawiana jest działalność rolnicza dla własnych celów (tj. pszenica dla kur, ziemniaki i inne warzywa). Produkty te nie są przez Panią sprzedawane w celu uzyskania korzyści pieniężnej oraz nie będą do momentu sprzedaży tych nieruchomości. Działki nie są, nie były i nie będą przedmiotem umowy najmu ani dzierżawy.

Nie podejmowała Pani nigdy działań marketingowych w zakresie obrotu nieruchomościami i nie będzie Pani ich podejmować.

Nie podjęła Pani i nie będzie podejmować działań zwiększających wartość nieruchomości. Do wszystkich wymienionych działek nie są doprowadzone żadne media (sieć wodociągowa, kanalizacyjna, energetyczna, gazowa) ani w przyszłości nie zamierza Pani tego robić.

Wnioskowała Pani o objęcie wskazanych wyżej działek miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego do gminy (…).

Działki, będące przedmiotem wniosku, tj. (działka 1), (działka 2), (działka 3), (działka 4), (działka 5), (działka 6), (działka 7) są niezabudowane. Nie zawierała Pani i nie będzie Pani zawierała żadnych umów przedwstępnych sprzedaży nieruchomości będących przedmiotem wniosku. Nie udzieliła Pani i nie udzieli potencjalnemu nabywcy żadnych pełnomocnictw do działania w Pani imieniu.

Oprócz wspomnianych 7 działek będących przedmiotem wniosku, tj. (działka 1), (działka 2), (działka 3), (działka 4), (działka 5), (działka 6), (działka 7), posiada Pani również niezabudowaną działkę rolną o łącznej powierzchni 0,51 ha, nabytą aktem darowizny 17 lipca 2006 r.

Dokonywała Pani wcześniej sprzedaży nieruchomości, łącznie było ich 7. Były to działki budowlane nr A, B, C, D, E, F, G.

a)A – weszła Pani w posiadanie 17 lipca 2006 roku w drodze darowizny, od momentu wejścia w ich posiadanie do momentu sprzedaży była tam uprawiana działalność rolnicza dla własnych celów, nie prowadziła Pani działalności gospodarczej, została sprzedana w roku 2007, celem sprzedaży był remont domu, spłata kredytu, bieżące wydatki, nieruchomość była niezabudowana, nie były doprowadzone żadne media. Z tytułu sprzedaży nieruchomości nie była Pani zobowiązana zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i wykazać należny podatek VAT od tej sprzedaży.

b)B- weszła Pani w posiadanie 17 lipca 2006 roku w drodze darowizny, od momentu wejścia w ich posiadanie do momentu sprzedaży była tam uprawiana działalność rolnicza dla własnych celów, nie prowadziła Pani działalności gospodarczej, została sprzedana w roku 2010, celem sprzedaży był remont domu, kupno samochodu, bieżące wydatki, nieruchomość była niezabudowana, nie były doprowadzone żadne media. Z tytułu sprzedaży nieruchomości nie była Pani zobowiązana zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i wykazać należny podatek VAT Od tej sprzedaży.

c)C – weszła Pani w posiadanie 17 lipca 2006 roku w drodze darowizny, od momentu wejścia w ich posiadanie do momentu sprzedaży była tam uprawiana działalność rolnicza dla własnych celów, nie prowadziłam działalności gospodarczej, została sprzedana w roku 2008 celem sprzedaży był remont domu, bieżące wydatki, nieruchomość była niezabudowana, nie były doprowadzone żadne media. Z tytułu sprzedaży nieruchomości nie była Pani zobowiązana zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i wykazać należny podatek VAT od tej sprzedaży.

d)D – weszła Pani w posiadanie 17 lipca 2006 roku w drodze darowizny, od momentu wejścia w ich posiadanie do momentu sprzedaży była tam uprawiana działalność rolnicza dla własnych celów, nie prowadziła Pani działalności gospodarczej, została sprzedana w roku 2009, celem sprzedaży był remont domu, bieżące wydatki, nieruchomość była niezabudowana, nie były doprowadzone żadne media. Z tytułu sprzedaży nieruchomości nie była Pani zobowiązana zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i wykazać należny podatek VAT od tej sprzedaży.

e)E- weszła Pani w posiadanie 17 lipca 2006 roku w drodze darowizny, od momentu wejścia w ich posiadanie do momentu sprzedaży była tam uprawiana działalność rolnicza dla własnych celów, nie prowadziła Pani działalności gospodarczej, została sprzedana w roku 2014, celem sprzedaży była operacja wraz z rehabilitacją, bieżące wydatki, nieruchomość była niezabudowana, nie były doprowadzone żadne media. Z tytułu sprzedaży nieruchomości nie była Pani zobowiązana zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i wykazać należny podatek VAT od tej sprzedaży.

f)F- weszła Pani w posiadanie 17 lipca 2006 roku w drodze darowizny, od momentu wejścia w ich posiadanie do momentu sprzedaży była tam uprawiana działalność rolnicza dla własnych celów, nie prowadziła Pani działalności gospodarczej, została sprzedana w roku 2020, celem sprzedaży był remont domu, spłata kredytów, bieżące wydatki, nieruchomość była niezabudowana, nie były doprowadzone żadne media. Z tytułu sprzedaży nieruchomości nie była Pani zobowiązana zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i wykazać należny podatek VAT od tej sprzedaży.

g)G- weszła Pani w posiadanie 17 lipca 2006 roku w drodze darowizny, od momentu wejścia w ich posiadanie do momentu sprzedaży była tam uprawiana działalność rolnicza dla własnych celów, nie prowadziła Pani działalności gospodarczej, została sprzedana w roku 2020 , celem sprzedaży był remont domu, spłata kredytów, bieżące wydatki, nieruchomość była niezabudowana, nie były doprowadzone żadne media. Z tytułu sprzedaży nieruchomości nie była Pani zobowiązana zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i należny podatek VAT od tej sprzedaży.

Pytania

1.Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości będących przedmiotem indywidualnej interpretacji podatkowej, tj. działek nr (działka 1), (działka 2), (działka 3), (działka 4), (działka 5), (działka 6), (działka 7) będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy będzie Pani podatnikiem podatku od towarów i usług w związku z planowaną przyszłą sprzedażą działek niezabudowanych wskazanych w treści wniosku, tj. działek nr (działka 1), (działka 2), (działka 3), (działka 4), (działka 5), (działka 6), (działka 7)?

Przedmiotowa interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych (pyt. Nr 1), natomiast w zakresie podatku od towarów i usług (pyt. Nr 2) zostało wydane odrębne rozstrzygniecie.

Pani stanowisko w sprawie

Ad. 1

Uważa Pani, że w związku ze sprzedażą tych nieruchomości, nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, z uwagi na fakt, że minęło już 5 lat od momentu, w którym nabyła Pani prawa do tej nieruchomości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą nienastępujące w wykonaniu działalności gospodarczej odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma ustalenie daty ich nabycia.

Aby ustalić czy w przedmiotowej sprawie dokonana przez Panią sprzedaż nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, należy ustalić, od jakiego momentu liczy się bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia „nabycie”, nie wskazuje, czy ma to być nabycie odpłatne, czy nieodpłatne. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej może nastąpić nabycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości lub praw majątkowych. Zatem, pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw. Zatem, poprzez „nabycie”, należy rozumieć każde zwiększenie aktywów podatnika.

Interpretacja pojęcia „nabycie” została przedstawiona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 1489/08, w którym Sąd stwierdził, że aby ustalić, jaka czynność prawna wyznacza początek biegu pięcioletniego terminu należy odwołać się do regulacji zawartych w prawie cywilnym. Według Kodeksu cywilnego nabycie jest to uzyskanie prawa własności rzeczy. Zatem, aktywa majątkowe ulegają zwiększeniu. Zdaniem Sądu, przez pojęcie „nabycie” użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć, każde zwiększenie aktywów majątku podatnika.

Jak wskazano powyżej, moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określany jest zgodnie z normami prawa cywilnego.

Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159) do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 10 ust. 5 i ust. 7, który stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że w przypadku zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, 5-letni okres liczony będzie od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw majątkowych przez spadkodawcę.

Tym samym od dnia 1 stycznia 2019 r. pięcioletni okres, po upływie którego nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku liczony jest od końca roku, w którym spadkodawca ją nabył lub wybudował, a nie tak jak w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2018 r. – od końca roku, w którym został otwarty spadek (w którym zmarł spadkodawca). Zmiana obejmuje zatem wszystkich, którzy dokonają zbycia nieruchomości po dniu 31 grudnia 2018 r., bez względu na datę odziedziczenia nieruchomości.

Zatem ustalenie daty nabycia nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości i ww. praw majątkowych ma istotne znaczenie dla określenia skutków podatkowych ich odpłatnego zbycia.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że niezabudowane działki oraz budynek mieszkalny z budynkami gospodarczymi pod adresem (…) należały do Pani teściowej oraz Pani męża. W 2003 r. Pani mąż zmarł i wtedy wraz z trójką Pani dzieci otrzymaliście w spadku po 1/4 części po zmarłym mężu. W drodze darowizny 17 lipca 2006 r. otrzymała Pani budynek mieszkalny z budynkami gospodarczymi i niezabudowanymi działkami o łącznej powierzchni 3,56 ha od Pani teściowej i trójki Pani dzieci. Część z działek została przekwalifikowana na działki budowlane i zostały one sprzedane osobom fizycznym lub przepisane na trójkę Pani dzieci. Obecnie chciałaby Pani dokonać sprzedaży nieruchomości. Działki, które chciałaby Pani sprzedać, tj. (działka 1), (działka 2), (działka 3), (działka 4), (działka 5), (działka 6), (działka 7) również dostała Pani w drodze tej darowizny.

Aktualnie, na działkach będących przedmiotem darowizny, uprawiana jest działalność rolnicza dla własnych celów (tj. pszenica dla kur, ziemniaki i inne warzywa). Produkty te nie są przez Panią sprzedawane w celu uzyskania korzyści pieniężnej oraz nie będą do momentu sprzedaży tych nieruchomości. Działki nie są, nie były i nie będą przedmiotem umowy najmu ani dzierżawy. Nie podejmowała Pani nigdy działań marketingowych w zakresie obrotu nieruchomościami i nie będzie Pani ich podejmować. Nie podjęła Pani i nie będzie podejmować działań zwiększających wartość nieruchomości. Do wszystkich wymienionych działek nie są doprowadzone żadne media (sieć wodociągowa, kanalizacyjna, energetyczna, gazowa) ani w przyszłości nie zamierza Pani tego robić. Wnioskowała Pani o objęcie wskazanych wyżej działek miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Działki, będące przedmiotem wniosku, tj. (działka 1), (działka 2), (działka 3), (działka 4), (działka 5), (działka 6), (działka 7) są niezabudowane. Nie zawierała Pani i nie będzie Pani zawierała żadnych umów przedwstępnych sprzedaży nieruchomości będących przedmiotem wniosku. Nie udzieliła Pani i nie udzieli potencjalnemu nabywcy żadnych pełnomocnictw do działania w Pani imieniu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „spadek” ani też „nabycie w drodze spadku”, dlatego też zasadnym jest odwoływanie się do regulacji zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

Jak wynika z art. 922 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Z kolei art. 925 ww. Kodeksu stanowi, że:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360):

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Zgodnie z prawem cywilnym darowizna dochodzi do skutku w drodze umowy jednostronnie zobowiązującej, której treścią jest zarówno zobowiązanie darczyńcy do spełnienia świadczenia pod tytułem darmym na rzecz obdarowanego, czyli do dokonania rozporządzenia i wydania przedmiotu darowizny, jak i oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, to umowa darowizny pod rygorem nieważności, powinna mieć formę aktu notarialnego. Tym samym zawarcie umowy darowizny nieruchomości powoduje przejście jej własności na obdarowanego z chwilą zawarcia aktu notarialnego, w którym darczyńca daruje tę nieruchomość obdarowanemu, a obdarowany darowiznę przyjmuje.

Odpłatne zbycie przez Panią nieruchomości (niezabudowanych działek), w części w jakiej zostały przez Panią nabyte w drodze spadku po zmarłym mężu nie będzie stanowić dla Pani źródła przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, liczonego od dnia nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. Wskazała Pani, że zamierza Pani dopiero dokonać odpłatnego zbycia nieruchomości (niezabudowanych działek), a z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Pani mąż zmarł w 2003 r. Zatem sprzedaż nastąpi niewątpliwie po upływie pięcioletniego terminu wskazanego w art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpłatne zbycie przez Panią nieruchomości (niezabudowanych działek), w części w jakiej zostały przez Panią nabyte w drodze darowizny 17 lipca 2006 r. nie będzie stanowić dla Pani źródła przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Okres pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie, upłynął bowiem 31 grudnia 2011 r.

Zatem nie będzie Pani zobligowana do wykazania tej sprzedaży w zeznaniu rocznym PIT- 39 i zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży ww. nieruchomości.

Wobec powyższego stanowisko Pani jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Informujemy, że w zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygniecie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pani zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00