Rozliczenia składkowe świadczeń przyznanych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika
Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie stanowi wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Zasada ta nie ma jednak zastosowania do wynagrodzeń za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w innych formach niż szkolna.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem:
- przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie składkowe),
- wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- zasiłków z ubezpieczeń społecznych.
Wśród przychodów, które w rozporządzeniu składkowym zostały wyłączone z podstawy wymiaru składek, wymieniona została wartość świadczeń przyznanych, zgodnie z odrębnymi przepisami, przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzenia otrzymywanego za czas urlopu szkoleniowego oraz zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych (§ 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia składkowego).
Zatem nie zawsze i nie każde świadczenie ponoszone przez pracodawcę w związku z dokształcaniem pracownika będzie korzystało ze zwolnienia składkowego.
Zasady dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika
Ze wskazanego wyłączenia korzystają jedynie te świadczenia na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika, które wynikają z odrębnych przepisów prawa. Kluczowe znaczenie w zakresie wyłączenia z podstawy wymiaru składek pracowników mają zatem przepisy Kodeksu pracy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracownika (art. 103¹–103⁶ Kodeksu pracy).