Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.720.2017.9.MN
1. Opodatkowanie według stawki 23% podatku VAT sprzedaży gruntowych działek w części w jakiej zlokalizowane są na terenach oznaczonych symbolami 3U.3, 3U.4, 3U.5, 3U.6, 3U.10, 1MN.16, 1MN.17, E, KDD.22, KDL.3, KDL.4, KDL.6, KDL.7, KDL8, KDZ.1, KDZ2 według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 2. Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży nieruchomości w części w jakiej zlokalizowane są na terenach oznaczonych symbolami ZP.3, ZP.4, ZP.5, ZP.6, ZP.7, ZP.8, ZWS.7, ZWS.8, WS.4, WS.5, WS.6, ZI.11-ZI.12, według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo:
1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 6 listopada 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 10 lipca 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 492/18 (data wpływu prawomocnego orzeczenia 12 października 2022 r.) oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2022 r. sygn. akt I FSK 2418/18 (data wpływu 29 sierpnia 2022 r.) i
2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:
- opodatkowania według stawki 23% podatku VAT sprzedaży gruntowych działek w części w jakiej zlokalizowane są na terenach oznaczonych symbolami 3U.3, 3U.4, 3U.5, 3U.6, 3U.10, 1MN.16, 1MN.17, E, KDD.22, KDL.3, KDL.4, KDL.6, KDL.7, KDL8, KDZ.1, KDZ2 według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości w części w jakiej zlokalizowane są na terenach oznaczonych symbolami ZP.3, ZP.4, ZP.5, ZP.6, ZP.7, ZP.8, ZWS.7, ZWS.8, WS.4, WS.5, WS.6, ZI.11-ZI.12, według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
-jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 14 listopada 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania według stawki 23% podatku VAT sprzedaży gruntowych działek w części w jakiej zlokalizowane są na terenach przeznaczonych według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę oraz zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości w części w jakiej zlokalizowane są na terenach nieprzeznaczonych pod zabudowę. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 9 lutego 2018 r. (data wpływu 12 lutego 2018 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 29 stycznia 2018 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.720.2017.1.MN. oraz pismem z 19 lutego 2018 r. (data wpływu 21 lutego 2018 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (zwany dalej również, jako: Spółka) jest spółką z ograniczona odpowiedzialnością, polskim rezydentem dla celów podatkowych, zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca planuje sprzedaż stanowiących jego własność niezabudowanych nieruchomości gruntowych położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nabywcą nieruchomości będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, z którą Wnioskodawca zawarł w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę sprzedaży. Dla nieruchomości, które będą przedmiotem zbycia prowadzone są trzy księgi wieczyste. Na nieruchomość objętą daną księgą wieczystą składa się jedna albo większa liczba działek ewidencyjnych. Działki zlokalizowane są bezpośrednim sąsiedztwie albo w zbliżonej lokalizacji. Obecnie działki ujmowane są w bilansie Spółki jako aktywa obrotowe.
Działki leżą na obszarze, dla którego obowiązuje, uchwalony w 2009 roku, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Występują sytuacje, że obszar jednej działki geodezyjnej obejmuje tereny o różnym przeznaczeniu wynikającym z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Zgodnie z aktualnym zaświadczeniem o przeznaczeniu terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz o kierunkach zagospodarowania w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wydanym z upoważnienia prezydenta miasta, działki podlegają ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „KP” zatwierdzonego uchwałą rady miasta z 2009 roku, gdzie znajdują się w terenach oznaczonych symbolem:
-3U.3, 3U.4, 3U.5, 3U.6,
-1MN.16, 1MN.17,
-E,
-KDD.22,
-KDL.3, KDL.4, KDL.6, KDL.7,
-KDZ.1,
-ZP.3, ZP.4, ZP.5, ZP.6, ZP.7, ZP.8,
-ZWS.7, ZWS.8,
-WS.4, WS.5, WS.6
które oznaczają:
-1MN-2MN – Tereny zabudowy mieszkaniowej i jednorodzinnej,
-3U – Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych,
-ZP – Tereny zieleni urządzonej,
-ZWS – Tereny zieleni ochronnej cieku wodnego,
-WS – Tereny wód powierzchniowych i śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenia wodne,
-E – Tereny infrastruktury energetycznej,
-KDZ, KDL, KDD – tereny dróg publicznych.
Tereny o różnym przeznaczeniu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wydzielone zostały na rysunku planu liniami rozgraniczającymi.
Zgodnie z uchwałą rady miasta w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, tereny oznaczone na rysunku symbolami od 1MN.1 do 1MN.18 stanowią tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z podstawowym przeznaczeniem terenów na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą, bliźniaczą i szeregową. W terenach 1MN.16., 1MN.17., 1MN.18. jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się możliwość lokalizacji m.in. obiektów i urządzeń zabudowy usługowej wolnostojącej, która jednak nie może przekraczać 50% przyjętego wskaźnika dopuszczalnej powierzchni zabudowy.
Tereny oznaczone na rysunku planu symbolami od 3U.3. do 3U.10 stanowią tereny z podstawowym przeznaczeniem terenu na obiekty i urządzenia związane z działalnością usługową. Jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się możliwość lokalizacji innych obiektów i urządzeń.
Tereny infrastruktury energetycznej oznaczone na rysunku planu symbolem E stanowią tereny z podstawowym przeznaczeniem na lokalizację urządzeń i obiektów bezpośrednio związanych z infrastrukturą techniczną elektroenergetyczną – obejmujących stację transformatorową 110/15 kV (GPZ). Niezabudowana część działki wymaga zagospodarowania jako teren zieleni urządzonej.
Ww. uchwałą wyznaczono tereny dróg publicznych oznaczone na rysunku planu symbolami zgodnie ich kwalifikacją:
- drogi klasy zbiorczej oznaczone na rysunku planu symbolami od KDZ.1. do KDZ.4.,
- drogi klasy lokalnej oznaczone na rysunku planu symbolami od KDL.1. do KDL.8.,
- drogi klasy dojazdowej oznaczone na rysunku planu symbolami od KDD.1. do KDD.19. oraz KDD.21. i KDD.22.
Podstawowym przeznaczeniem jest lokalizacja ulic, z wyposażeniem dostosowanym do klasy i przeznaczenia ulicy w obszarze wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Ustalono też rezerwy terenu, dopuszczono możliwość lokalizacji miejsc postojowych dla samochodów osobowych, prowadzenia ciągów rowerowych.
Wyznaczono tereny zieleni urządzonej oznaczone na rysunku planu symbolami od ZP.1 do ZP.8 z podstawowym przeznaczeniem terenu na ogólnie dostępną zieleń urządzoną obejmującą urządzone i utrzymane zespoły drzew, krzewów oraz zieleni niskiej, skomponowane w sposób kompleksowy.
Jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się na tym terenie możliwość lokalizacji obiektów i urządzeń:
1/ elementów małej architektury;
2/ urządzeń rekreacyjnych (np. boiska do siatkówki, boiska do badmintona, korty tenisowe, boiska wielofunkcyjne);
3/ sieci i urządzeń infrastruktury technicznej związanych z zagospodarowaniem terenu;
4/ urządzeń ochrony akustycznej (ekranów akustycznych);
5/ nie wyznaczonych na rysunku planu dróg dojazdowych i wewnętrznych oraz ścieżek pieszych i rowerowych.
Ustalono na przedmiotowym obszarze następujące warunki zagospodarowania terenów:
1/ zakaz lokalizacji zabudowy kubaturowej;
2/ w ramach terenów ZP należy ukształtować elementy przestrzeni publicznej, o których mowa w § 12 uchwały;
3/ w terenach ZP.4., ZP.5., ZP.6., ZP.8. obowiązuje ochrona stanowisk roślin chronionych, o których mowa w §10 ust. 1 pkt 1 lit. m uchwały;
4/ zakaz lokalizacji ogrodów działkowych;
5/ zakaz grodzenia, za wyjątkiem grodzenia obiektów sportowych wymagających ochrony ze względu na bezpieczeństwo użytkowania;
6/ w terenach ZP.3., ZP.4., ZP.5., ZP.6., ZP.7., ZP.8. realizacja obiektów budowlanych wymaga zachowania warunków określonych w § 10 ust. 5 uchwały.
Jedną z przedstawionych w uchwale zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego jest nakaz zagospodarowania istniejących terenów zieleni oznaczonych symbolem ZP jako przestrzeni ogólnodostępnych o charakterze zieleni urządzonej lub parkowej.
Tereny oznaczone na rysunku symbolami od ZWS.1. do ZWS.12. stanowią tereny zieleni ochronnej cieku wodnego z podstawowym przeznaczeniem terenu na zieleń stanowiącą obudowę biologiczną wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenia wodne. Dla tych terenów ustala się:
1/ nakaz zagospodarowania zgodnie z wymogami przepisów odrębnych w zakresie ochrony wód powierzchniowych śródlądowych oraz urządzeń wodnych;
2/ w terenach ZWS.7., ZWS.8., ZWS.9., ZWS.11., ZWS.12. obowiązuje ochrona stanowisk roślin chronionych, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 1 lit. m uchwały;
3/ w terenach ZWS.3., ZWS.4., ZWS.5., ZWS.7., ZWS.8., ZWS.11., ZWS.12. realizacja obiektów budowlanych wymaga zachowania warunków określonych w § 10 ust. 5 uchwały.
4/ zakaz lokalizacji obiektów kubaturowych.
W tym obszarze dopuszcza się stosowanie mostków zapewniających połączenia z terenami sąsiednimi oraz połączeń komunikacyjnych niewyznaczonych na rysunku planu.
Tereny oznaczone na rysunku symbolami od WS.1. do WS.9. wyznacza się jako tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenia wodne, z przeznaczeniem podstawowym – wody powierzchniowe śródlądowe (potoki R. i S.) oraz rowy stanowiące urządzenia wodne. Ustala się na tych terenach zasady zagospodarowania zgodnie z wymogami przepisów odrębnych w zakresie ochrony wód powierzchniowych śródlądowych oraz urządzeń wodnych. Dopuszcza się stosowanie mostków zapewniających połączenie z terenami sąsiednimi oraz połączeń komunikacyjnych niewyznaczonych na rysunku planu.
Zgodnie z uchwałą rady miasta w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli w uchwale jest mowa o przeznaczeniu podstawowym należy przez to rozumieć rodzaj przeznaczenia terenu określony w rozdziale „x”, które winno przeważać w terenie wydzielonym liniami rozgraniczającymi na rysunku planu, natomiast przez przeznaczenie dopuszczalne należy rozumieć rodzaj przeznaczenia inny niż podstawowe, który dopuszczony został na wyznaczonym terenie jako uzupełnienie lub wzbogacenie przeznaczenia podstawowego według wskaźników określonych w rozdziale „x” uchwały.
Wnioskodawca w odpowiedzi na pismo z dnia 29 stycznia 2018 r., doręczone w dniu 2 lutego 2018 r. oświadcza, że wnosi o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczących konsekwencji podatkowych sprzedaży 37 działek.
Przedmiotem wniosku jest 37 działek, które zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają różne przeznaczenie, szczegółowo wskazane w punkt 3 niniejszego pisma.
Przedmiotem pytania Wnioskodawcy są następujące działki położone w xxx numer 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 , 8, 9, 10, 11, 12, 13, – objęte księgą wieczystą xxx, działka nr 36 objęta księgą wieczystą xxx, działki numer 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 objęte jest księgą wieczystą nr xxx.
Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego poszczególne działki znajdują się na terenie o wskazanym niżej przeznaczeniu:
Działka nr 1 – przeznaczenie
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.10.
Teren zieleni izolacyjnej ZI.11 i ZI.12,
Teren dróg publicznych KDL.8 i KDZ.2.
Działka nr 2 – przeznaczenie
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.3 i 3U.6.
Teren zieleni ochronnej cieku wodnego oraz rowów stanowiących urządzenia wodne ZWS.7 i ZWS.8.
Teren wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne WS.4 i WS.5,
Teren dróg publicznych KDD.22, KDL.3.
Teren zieleni urządzonej ZP.3. i ZP.8.
Działka nr 3 - przeznaczenie:
Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej 1MN.16.
Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej 1MN.17.
Tereny zieleni urządzonej ZP.4.
Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne WS.6.
Działka nr 4 - przeznaczenie
Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej 1MN.17.
Tereny dróg publicznych KDL.7.
Tereny dróg publicznych KDD.22
Tereny zieleni urządzonej ZP.4.
Tereny zieleni urządzonej ZP.6.
Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne WS.6.
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.4.
Działka nr 5 przeznaczenie
Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej 1MN.16.
Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej 1MN.17.
Tereny zieleni urządzonej ZP.4.
Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne WS.6.
Działka nr 6 przeznaczenie
Tereny dróg publicznych KDL.7.
Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej 1MN.17.
Tereny zieleni urządzonej ZP.4.
Działka nr 7 przeznaczenie
Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej 1MN.17.
Tereny dróg publicznych KDL.4.
Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne WS.6.
Tereny zieleni urządzonej ZP.4.
Tereny zieleni urządzonej ZP.7.
Działka nr 8 przeznaczenie
Tereny dróg publicznych KDL.7.
Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej 1MN.17.
Tereny zieleni urządzonej ZP.4.
Działka nr 9 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.6.
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.4.
Tereny dróg publicznych KDD.22
Działka nr 10 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.3.
Tereny zieleni urządzonej ZP.8.
Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne WS.4.
Tereny zieleni ochronnej cieku wodnego oraz rowów stanowiących urządzenia wodne ZWS.8.
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.3
Działka nr 11 przeznaczenie
Tereny dróg publicznych KDD.22.
Tereny zieleni urządzonej ZP.3.
Tereny zieleni urządzonej ZP.8.
Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne WS.4
Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne WS.5
Tereny zieleni ochronnej cieku wodnego oraz rowów stanowiących urządzenia wodne ZWS.7.
Tereny zieleni ochronnej cieku wodnego oraz rowów stanowiących urządzenia wodne ZWS.8.
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.3.
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.6.
Działka nr 12 przeznaczenie
Tereny dróg publicznych KDD.22.
Tereny zieleni urządzonej ZP.6.
Tereny zieleni urządzonej ZP.7.
Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne WS.6
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.4.
Działka nr 13 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.6.
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.4.
Tereny dróg publicznych KDD.22
Działka nr 36 przeznaczenie
Tereny dróg publicznych KDL.7.
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.4.
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.5.
Działka nr 14 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.5.
Działka nr 15 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.5.
Działka nr 16 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Działka nr 17 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.5.
Działka nr 18 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Działka nr 19 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Tereny infrastruktury energetycznej E
Działka nr 20 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Tereny infrastruktury energetycznej E
Działka nr 21 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Tereny infrastruktury energetycznej E
Tereny dróg publicznych KDL.6
Działka nr 22 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Tereny dróg publicznych KDL.6
Działka nr 23 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Działka nr 24 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Działka nr 25 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Działka nr 26 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Tereny dróg publicznych KDZ.1
Działka nr 27 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Działka nr 28 przeznaczenie
Tereny zieleni urządzonej ZP.5.
Działka nr 29 przeznaczenie
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.5.
Działka nr 30 przeznaczenie
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.5.
Działka nr 31 przeznaczenie
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.5.
Działka nr 32 przeznaczenie
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.5.
Tereny dróg publicznych KDL.7
Działka nr 33 przeznaczenie
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.5.
Tereny dróg publicznych KDL.7
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.4.
Działka nr 34 przeznaczenie
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.4.
Tereny dróg publicznych KDL.7
Działka nr 35 przeznaczenie
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.4.
Działka nr 37 przeznaczenie
Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych 3U.4.
Wnioskodawca nabył nieruchomości (opisane wyżej działki) jako wkład niepieniężny (aport) w grudniu 2000 r. od swojego udziałowca. W zamian za aport wydał wspólnikowi udziały o wartości nominalnej równej wartości rynkowej otrzymanych nieruchomości. Aport nie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podwyższenie kapitału zakładowego zostało zarejestrowane w grudniu 2000 r.
Działki nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego teren jest to obszar wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi i oznaczony symbolem literowym lub literowym z liczbą porządkową. Natomiast nieprzekraczalna linia zabudowy, oznacza linię przebiegającą w danym terenie, która ogranicza sytuowanie budynków w ten sposób, że budynki mogą być sytuowane w tej linii lub w głąb terenu. Zasady sytuowania budynków i obiektów kubaturowych względem dróg, określają linie zabudowy obowiązujące i nieprzekraczalne, określone na rysunku planu.
Z części rysunkowej – załącznika na 1 do planu wynika, że nieprzekraczalna linia zabudowy w terenie oznaczonym symbolem 1MN16., 1MN.17 i 1MN.18 wyznaczona jest w odległości kilku metrów od granicy linii rozgraniczającej terenu 1MN16., 1MN.17 i 1MN.18 od terenów oznaczonych tereny dróg publicznych (KDZ, KDL, KDD). W terenach oznaczonych symbolami od 1MN.1. do 1MN.18., wskaźnik dopuszczalnej powierzchni zabudowy terenu nie może przekroczyć 45%; udział powierzchni biologicznie czynnej nie może być niższy niż 50%;. Dalsze szczegółowe warunki zagospodarowania terenu określone są w § 23 planu. Podstawowe przeznaczenie terenu oznaczonego symbolem od 1MN.1. do 1MN.18. to zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, wolnostojąca, bliźniacza i szeregowa. Dopuszcza się na tym terenie lokalizację:
a/ zabudowy usługowej wolnostojącej w terenach 1MN.16., 1MN.17., 1MN.18.,
b/ usług wbudowanych w budynki mieszkalne,
c/ innych, określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obiektów i urządzeń.
Zabudowa może być realizowana na całym obszarze tych terenów, z wyłączeniem części terenów leżących poza liniami nieprzekraczalnej linii zabudowy. Pięćdziesięcioprocentowe ograniczenie powierzchni zabudowy w stosunku do wskaźnika dopuszczalnej zabudowy odnosi się wyłącznie do zabudowy usługowej wolnostojącej, czyli do jednego z typów zabudowy dopuszczonego w obszarach 1 MN.16, 1MN.17 i 1MN.18 i oznacza, że w ramach jednego obszaru (np. 1.MN16) powierzchnia zabudowy obiektami usługowymi wolnostojącymi nie może być większa niż połowa maksymalnej dopuszczalnej powierzchni zabudowy.
Wnioskodawca prostuje rozbieżności w opisie sprawy w ten sposób, że tereny oznaczone symbolem WS.4 znajdują się w terenach wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenia wodne (z § 35 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) oznaczone na rysunku planu symbolami od WS.1. do WS.9. z przeznaczeniem podstawowym – wody powierzchniowe śródlądowe (potoki Rzewny i Sidzinka) oraz rowy stanowiące urządzenia wodne, a nie jak podano omyłkowo w terenie zieleni ochronnej cieku wodnego.
Wnioskodawca wyjaśnia, że działki wymienione w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) znajdują się na terenach oznaczonych symbolami:
- 3U.3, 3U.4, 3U.5, 3U.6, 3U.10,
- 1MN.16, 1MN.17,
- E,
- KDD.22,
- KDL.3, KDL.4, KDL.6, KDL.7, KDL8,
- KDZ.1, KDZ.2,
- ZP.3, ZP.4, ZP.5, ZP.6, ZP.7, ZP.8,
- ZWS.7, ZWS.8,
- WS.4, WS.5, WS.6,
- ZI.11, ZI.12.
(w stosunku do treści wniosku o interpretację z dnia 6 listopada 2018 r. – rozszerzenie o 3U.10, KDL.8, KDZ.2, ZI.11 i ZI.12),
3/ tereny oznaczone na rysunku planu symbolami od ZI.1 do ZI.19 (tereny zieleni izolacyjnej) to tereny z podstawowym przeznaczeniem pod zieleń ograniczającą niekorzystny wpływ terenów komunikacyjnych. Jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się możliwość lokalizacji obiektów i urządzeń, m.in. budowli i urządzeń związanych bezpośrednio z ochroną terenów sąsiednich przed uciążliwym oddziaływaniem układu komunikacyjnego, urządzeń i sieci infrastruktury technicznej, urządzeń ochrony akustycznej, dojść pieszych, ścieżek rowerowych. Na terenach tych zakazuje się lokalizacji obiektów kubaturowych, ustala się obowiązek urządzenia zespołów zieleni. Na terenach ZI.11 obowiązuje ochrona stanowisk roślin chronionych. Na terenach ZI.12 realizacja obiektów budowlanych wymaga zachowania warunków określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Pytania
Pytanie 1.
Czy sprzedaż działki numer 1 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.10 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDL.8, KDZ.2 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZI.11 i ZI.12 (Teren zieleni izolacyjnej) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 2.
Czy sprzedaż działki numer 2 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.3 i 3U.6 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDD.22, KDL.3 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZWS.7 i ZWS.8 (Teren zieleni ochronnej cieku wodnego oraz rowów stanowiących urządzenia wodne), WS.4 i WS.5 (Teren wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne), ZP.3. i ZP.8. (Teren zieleni urządzonej) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 3.
Czy sprzedaż działki numer 3 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 1MN.16 i 1MN.17 (Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.4. (Tereny zieleni urządzonej), WS.6 (Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 4.
Czy sprzedaż działki numer 4 w tej części, w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDD.22, KDL.7 (Tereny dróg publicznych), 1MN.17 (Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części, w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami WS.6 (Teren wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne), ZP.4. i ZP.6. (Teren zieleni urządzonej) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 5.
Czy sprzedaż działki numer 5 w tej części, w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 1MN.16 i 1MN.17 (Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.4. (Tereny zieleni urządzonej), WS.6 (Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 6.
Czy sprzedaż działki numer 6 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem: 1MN.17 (Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej), KDL.7 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.4. (Tereny zieleni urządzonej), podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 7.
Czy sprzedaż działki numer 7 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem: 1MN.17 (Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej), KDL.4 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.4. i ZP. 7 (Tereny zieleni urządzonej), WS.6 (Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 8.
Czy sprzedaż działki numer 8 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem: 1MN.17 (Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej), KDL.7 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.4. (Tereny zieleni urządzonej), podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 9.
Czy sprzedaż działki numer 9 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem: 3U.4 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDD.22 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest on na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.6. (Tereny zieleni urządzonej), podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 10
Czy sprzedaż działki numer 10 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem: 3U.3 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%) zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.3 i ZP.8 (Tereny zieleni urządzonej), WS.4 (Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie), ZWS.8 (Tereny zieleni ochronnej cieku wodnego oraz rowów stanowiących urządzenia wodne), podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 11.
Czy sprzedaż działki numer 11 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.3 i 3U.6 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDD.22 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZWS.7 i ZWS.8 (Teren zieleni ochronnej cieku wodnego oraz rowów stanowiących urządzenia wodne), WS.4 i WS.5 (Teren wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne), ZP.3. i ZP.8. (Teren zieleni urządzonej) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 12
Czy sprzedaż działki numer 12 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDD.22 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest on na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami WS.6 (Teren wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne), ZP.6. i ZP.7. (Teren zieleni urządzonej) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 13
Czy sprzedaż działki numer 13 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDD.22 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest on na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.6. (Teren zieleni urządzonej) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 14
Czy sprzedaż działki numer 36 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 i 3U.5 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDL.7 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5. (Teren zieleni urządzonej) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 15
Czy sprzedaż działki numer 14 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem 3U.5. (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 16
Czy sprzedaż działki numer 15 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem 3U.5. (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 17
Czy sprzedaż działki numer 16 zlokalizowanej na terenie oznaczonym według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 18
Czy sprzedaż działki numer 17 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem 3U.5. (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 19
Czy sprzedaż działki numer 18 zlokalizowanej na terenie oznaczonym według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 20
Czy sprzedaż działki numer 19 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem E (Tereny infrastruktury energetycznej) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 21
Czy sprzedaż działki numer 20 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem E (Tereny infrastruktury energetycznej) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 22
Czy sprzedaż działki numer 21 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: KDL.6 (Tereny dróg publicznych) oraz E (Tereny infrastruktury energetycznej E) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest on na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 23
Czy sprzedaż działki numer 22 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: KDL.6 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23% , zaś w części w jakiej zlokalizowana jest on na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 24
Czy sprzedaż działki numer 23 zlokalizowanej na terenie oznaczonym według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 25
Czy sprzedaż działki numer 24 zlokalizowanej na terenie oznaczonym według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 26
Czy sprzedaż działki numer 25 zlokalizowanej na terenie oznaczonym według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 27
Czy sprzedaż działki numer 26 w tej części, w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem KDZ.1 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, zaś w części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 28
Czy sprzedaż działki numer 27 zlokalizowanej na terenie oznaczonym według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 29
Czy sprzedaż działki numer 28 zlokalizowanej na terenie oznaczonym według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Pytanie 30
Czy sprzedaż działki numer 29 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.5 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%?
Pytanie 31
Czy sprzedaż działki numer 30 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.5 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%?
Pytanie 32
Czy sprzedaż działki numer 31 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.5 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%?
Pytanie 33
Czy sprzedaż działki numer 32 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.5 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) oraz KDL7. (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%?
Pytanie 34
Czy sprzedaż działki numer 33 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 i 3U.5 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) oraz KDL7. (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%?
Pytanie 35
Czy sprzedaż działki numer 34 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) oraz KDL7. (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%?
Pytanie 36
Czy sprzedaż działki numer 35 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%?
Pytanie 37
Czy sprzedaż działki numer 36 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1
Według Wnioskodawcy, sprzedaż nieruchomości gruntowych (działek) co do powierzchni gruntów zlokalizowanych na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.3, 3U.4, 3U.5, 3U.6, 1MN.16, 1MN.17, E, KDD.22, KDL.3, KDL.4, KDL.6, KDL.7, KDZ.1 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 uptu). Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 pkt 1 uptu). Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 uptu).
Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne. Kodeks wskazuje, że rzeczy dzieli się na nieruchomości i rzeczy ruchome. Na podstawie art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty) jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Grunt spełnia definicje towaru określoną w art. 2 pkt 6 uptu, a jego sprzedaż stanowi dostawę, o której mowa w art. 7 ust. 1 uptu.
W świetle art. 41 ust. 1 uptu, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Jak stanowi art. 146a pkt 1 uptu, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Jednakże w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.
Przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 uptu stanowi, że zwalania się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowalne. Jak jednocześnie stanowi art. 2 pkt 33 uptu, ilekroć w ustawie o podatku od towarów i usług mowa jest o terenach budowlanych, rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Definicja sformułowana w art. 2 pkt 33 uptu jest zbieżna z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości (np. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 28.03.1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen: „teren budowlany oznacza każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę”).
Z powołanych wyżej przepisów wynika zatem, że zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 9 uptu ma zastosowanie, gdy:
1/ z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że działka nie jest przeznaczona pod zabudowę,
2/ dla działki nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wynika, że działka nie jest przeznaczona pod zabudowę,
3/ dla działki nie istnieje ani miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ani decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (zob. interpretację ogólną Ministra Finansów z dnia 18 czerwca 2013 r., PT10/033/12/207/WLI/13/RD).
Ze względu na to, że nieruchomości (działki), o których mowa w opisie zdarzenia przyszłego zlokalizowane są na terenie, dla którego został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przeznaczenie nieruchomości (działek) należy ustalać w odniesieniu do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Zwolnienie obejmować może wyłącznie dostawy niektórych terenów niezabudowanych. Dostawy terenów (działek), na których znajdują się zabudowania (budynki lub budowle) nie korzystają z tego zwolnienia.
Definiując pojęcie „terenów budowlanych” polski ustawodawca odwołał się do dwóch kategorii dokumentów, o których mowa w ustawie z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 647 ze zm.), tj. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Zgodnie z art. 4 ust. 1 PlanZagospU, ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (art. 4 ust. 2 PlanZagospU). Podstawowym aktem prawnym decydującym o uznaniu danego gruntu niezabudowanego za teren budowlany, (którego dostawa jest opodatkowana stawką podstawową VAT) jest zatem miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (J. Martini, P. D. Skorupa, M. Wajda, komentarz do art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, Legalis 2014, teza 118).
Jednocześnie należy wskazać, iż dopuszcza się opodatkowanie różnymi stawkami VAT jednej dostawy. Grunty spełniają definicje towarów z art. 2 pkt 6 uptu. W przypadku dostawy gruntu za towar uważa się każdą odrębną działkę gruntu (działkę ewidencyjną). W sytuacji, gdy działka geodezyjna spełnia jednocześnie więcej niż jedno kryterium określające sposób jego opodatkowania, tzn. że z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynika, iż działka ewidencyjna znajduje się w części na terenach przeznaczonych pod zabudowę, a w części na terenach nieprzeznaczonych pod zabudowę, to dostawa takiej działki w odpowiedniej części opodatkowana będzie stawką podatku VAT w wysokości 23% (w odniesieniu do części powierzchni gruntu stanowiącego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego teren przeznaczony pod zabudowę) a w części będzie podlegała zwolnieniu od podatku VAT (w odniesieniu do części powierzchni gruntu stanowiącego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego teren inny niż teren pod zabudowę). Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 04.12.2013r., znak: IPPP3/443-852/13-2/KB; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 03.11. 2014 r. znak: IPPP3/443-909/14-3/JK; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22.04.2015r., znak: IBPPI/4512-80/15/ES).
Ustawa nie precyzuje, czym są tereny niezabudowane przeznaczone pod zabudowę, dlatego należy przyjąć, że są to obszary, na których istnieje możliwość posadowienia tam budynków lub budowli.
Zgodnie z przepisami ustawy prawo budowlane budynkiem jest taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach (art. 3 pkt 2 pr.bud.). Stosownie do tej ustawy, przez obiekt budowlany należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych (art. 3 pkt 1 pr.bud.). Natomiast pod pojęciem budowli należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową (art. 3 pkt 3 pr.bud.).
Przytoczone wyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług umożliwiają zwolnienie od podatku VAT dostawy gruntów niezabudowanych i nieprzeznaczonych pod zabudowę. Tym samym, sprzedaż przez Wnioskodawcę nieruchomości gruntowych (działek) zlokalizowanych na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.3, 3U.4, 3U.5, 3U.6 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), 1MN.16, 1MN.17 (Tereny zabudowy mieszkaniowej i jednorodzinnej) E (Tereny infrastruktury energetycznej), KDD.22, KDL.3, KDL.4, KDL.6, KDL.7, KDZ.1 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Nie budzi wątpliwości, że tereny w obszarach oznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem 1MN oraz 3U przeznaczone są pod zabudowę i ich sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki VAT 23%.
Podobnie, zbycie terenów przeznaczonych pod infrastrukturę energetyczną, oznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem E, opodatkowane będzie podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%, gdyż sieci techniczne w myśl przytoczonych wyżej przepisów prawa budowlanego stanowią budowlę.
Dostawa działek, które stanowią tereny przeznaczone pod drogi (oznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolami KDZ, KDL) również będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż drogi stanowią budowle (przykładowo interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 14.10.2014 r., ITPP2/443-953/14/AK).
Wyjątek ma miejsce w przypadku dostawy działek, na których znajdują się drogi nieutwardzone – dostawy działek ze znajdującymi się na nich drogami nieutwardzonymi mogą stanowić z punktu widzenia VAT dostawy terenów niezabudowanych (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22.07.2013 r., ITPP3/443-213/13/AT), co jednak nie ma miejsca w niniejszej sprawie.
Pismem z 19 lutego 2018 r. doprecyzowano stanowisko wskazując, że zdaniem Wnioskodawcy, części działek położone w terenie oznaczonym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem 3U.10, KDL.8, KDZ.2. będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej, to jest 23%.
Ad. 2
Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż nieruchomości gruntowych (działek), co do tej części powierzchni gruntów, w jakiej zlokalizowane są one na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: ZP.3, ZP.4, ZP.5, ZP.6, ZP.7, ZP.8 (ZP – Tereny zieleni urządzonej), ZWS.7, ZWS.8 (ZWS - Tereny zieleni ochronnej cieku wodnego), WS.4, WS.5, WS.6 (WS – Tereny wód powierzchniowych i śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenia wodne) będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Tereny oznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP, ZWS czy WS, co do zasady nie są terenami przeznaczonymi pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a wiec korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 uptu. W tych przypadkach celem, jakiemu tereny te mają służyć w przyszłości jest utrzymanie terenów zielonych i nie można uznać tych gruntów za tereny przeznaczone pod zabudowę w rozumieniu postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Zdarza się, że dla danego terenu ustanawia się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczenie uzupełniające, w ramach, którego dopuszcza się lokalizację obiektów budowlanych. Jednak zastosowanie w planie miejscowym dopuszczalnego przeznaczenia nie zmienia podstawowego przeznaczenia terenu, lecz wyłącznie doprecyzowuje sposób jego zagospodarowania poprzez dopuszczenie możliwości realizacji obiektów budowlanych związanych lub wspierających podstawowe przeznaczenie tego terenu (G. Kaptur, VAT – zwolnienie dostawy nieruchomości niezabudowanej, cz. II, Nieruchomości rok 2015, nr 12).
Zgodnie z art. 15 ust. 2 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w planie miejscowym określa się obowiązkowo m.in. przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania. Szczegółowe zasady opracowywania planów zagospodarowania przestrzennego określone zostały w rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1587). Zgodnie z § 4 ust. 1 tego rozporządzenia ustalenia dotyczące przeznaczenia terenów powinny zawierać określenie przeznaczenia poszczególnych terenów lub zasad ich zagospodarowania, a także symbol literowy i numer wyróżniający go spośród innych terenów. Z kolei zgodnie z § 9 ust. 1 powołanego rozporządzenia podstawowe barwne oznaczenia graficzne i literowe dotyczące przeznaczenia terenów, które należy stosować na projekcie rysunku planu miejscowego, określa załącznik nr 1 do tegoż rozporządzenia. Znajdująca się w załączniku nr 1 tabela określa sposób oznaczania konkretnego przeznaczenia terenów – wymieniając tereny: zabudowy mieszkaniowej, usługowej (w tym tereny sportu i rekreacji), użytkowane rolniczo, zabudowy techniczno-produkcyjnej, zieleni i wód, komunikacji, infrastruktury technicznej. Zaznaczyć też należy, że zgodnie z § 9 ust. 4 ww. rozporządzenia w zależności od specyfiki i zakresu ustaleń dotyczących przeznaczenia terenów oraz granic i linii regulacyjnych, dopuszcza się stosowanie na projekcie rysunku planu miejscowego uzupełniających i mieszanych oznaczeń barwnych i jednobarwnych oraz literowych i cyfrowych.
W wyroku z dnia 21.06.2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie I SA/Kr 610/16 zaprezentował pogląd, że dla oceny, czy dostawa gruntów jest zwolniona z podatku od towarów i usług, decydujące znaczenie ma podstawowe przeznaczenie gruntu wskazane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Prezentując takie stanowisko sąd odwołał się między innymi do systemowej wykładni przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Sąd uznał, że „skoro tereny zieleni i wód wymienione punkcie 6 tabeli znajdującej się w załączniku nr 1 do rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2003 nie zostały określone jako „pod zabudowę” to nie należy ich traktować jako „terenów budowlanych” w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług.
W wyroku z dnia 9.06.2017r., sygn. akt. I FSK 1650/15, Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że dopuszczenie w planach mieszanego przeznaczenia terenów, z funkcją podstawową i uzupełniającą, wynika ze specyfiki danych terenów, i jest możliwe, gdy funkcje te nie różnią się one od siebie w sposób zasadniczy, wzajemnie się nie wykluczają, a wręcz uzupełniają. Główny kierunek zagospodarowania terenu wyznacza jednak zawsze przeznaczenie podstawowe. Przeznaczenie uzupełniające ma wzbogacać, uelastyczniać główny kierunek zagospodarowania, co jednak nie znaczy, że go w jakikolwiek sposób zmienia. Dlatego też, zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, kwalifikacja terenu – jako przeznaczonego pod zabudowę – powinna wypływać z części projektowej planu, określającej podstawowe przeznaczenie terenu (por. A. Bartosiewicz „Definicja terenów budowlanych ułatwi stosowanie zwolnienia dla dostawy gruntów”. Warszawa 2013, dostępne: LEX/el). Stanowisko, że o charakterze terenu, jako terenu budowlanego w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 9 uptu można mówić jedynie w sytuacji, gdy możliwość zabudowy ma dla terenu podstawowe, dominujące znaczenie, natomiast nie jest istotna możliwość zabudowy, jeśli ma ona charakter uzupełniający w stosunku do podstawowego przeznaczenia terenu, zostało również wyrażone w wyroku Naczelnego Sadu Administracyjnego z dnia 15.10.2014r., sygn. akt I FSK 1115/13. Według Sądu ustawodawca wskazał w art. 43 ust. 1 pkt 9 uptu na generalne przeznaczenie terenu jako budowlanego, a nie na możliwość zrealizowania na nim jakiegokolwiek obiektu budowlanego. Możliwość zrealizowania na danym terenie jakiejkolwiek budowli nie przesądza jeszcze o zakwalifikowaniu danego obszaru jako terenu przeznaczonego pod zabudowę, co dotyczy zwłaszcza terenów zieleni. Nie jest istotna możliwość zabudowy, jeśli ma ona charakter uzupełniający w stosunku do podstawowego przeznaczenia terenu” (nieprawomocny wyrok z dnia 14.06. 2016r., III SA/Gl 204/16). Rola pomocnicza czy też funkcja uzupełniająca wzniesionych obiektów nie zmienia bowiem podstawowego przeznaczenia terenów, które w istocie wiąże się z daleko posuniętymi ograniczeniami w możliwości „zabudowy” (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21.07.2016r., sygn. akt I SA/Kr 610/16).
Odnosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy, należy wskazać, że podstawowym przeznaczeniem terenu oznaczonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP – Tereny zieleni urządzonej jest zagospodarowanie ich ogólnie dostępną zieleń urządzoną obejmującą urządzone i utrzymane zespoły drzew, krzewów oraz zieleni niskiej, skomponowane w sposób kompleksowy. Natomiast, jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się na tym terenie możliwość lokalizacji obiektów i urządzeń: elementów małej architektury, urządzeń rekreacyjnych (np. boiska do siatkówki, boiska do badmintona, korty tenisowe, boiska wielofunkcyjne), sieci i urządzeń infrastruktury technicznej związanych z zagospodarowaniem terenu, urządzeń ochrony akustycznej (ekranów akustycznych) oraz niewyznaczonych na rysunku planu dróg dojazdowych i wewnętrznych oraz ścieżek pieszych i rowerowych.
Na przedmiotowym obszarze ustalono ponadto następujące warunki zagospodarowania terenów:
1/ zakaz lokalizacji zabudowy kubaturowej;
2/ w ramach terenów ZP należy ukształtować elementy przestrzeni publicznej, o których mowa w § 12 uchwały;
3/ w terenach ZP.4., ZP.5., ZP.6., ZP.8. obowiązuje ochrona stanowisk roślin chronionych, o których mowa w §10 ust.1pkt 1 lit. m uchwały;
4/ zakaz lokalizacji ogrodów działkowych;
5/ zakaz grodzenia, za wyjątkiem grodzenia obiektów sportowych wymagających ochrony ze względu na bezpieczeństwo użytkowania;
6/ w terenach ZP.3., ZP.4., ZP.5., ZP.6., ZP.7., ZP.8. realizacja obiektów budowlanych wymaga zachowania warunków określonych w § 10 ust. 5 uchwały.
Z powyższego wynika, że choć na obszarze oznaczonym symbolem ZP dopuszcza się lokalizację pewnych elementów i urządzeń, to jednak pełnić one mogą tylko funkcje pomocnicze – uzupełniające i wspomagające podstawowe przeznaczenie terenu. Nie można zatem uznać, że tereny te mają przeznaczenie budowlane, ponieważ funkcje uzupełniające nie mogą determinować charakteru całego terenu i definiować go jako budowlanego (przeznaczonego pod zabudowę), gdy rzeczywiście jest on przeznaczony na cele zieleni. Wskazana w planie miejscowym możliwość realizacji na terenie obiektu budowlanego w postaci obiektu małej architektury, urządzeń rekreacyjnych czy związanych z nimi sieci i urządzeń infrastruktury technicznej lub dróg dojazdowych nie przesądza o budowlanym charakterze terenu. W samej uchwale rady miasta wskazuje się, że przeznaczenie dopuszczalne ma uzupełniać lub wzbogacać przeznaczenie podstawowe.
Z tych samych względów za grunt przeznaczony pod zabudowę nie może zostać uznany teren oznaczony w planie miejscowym symbolem ZWS – Tereny zieleni ochronnej cieku wodnego, z podstawowym przeznaczeniem tego terenu na zieleń stanowiącą obudowę biologiczną wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenia wodne. Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dopuszczają wprawdzie w terenach ZWS.3., ZWS.4., ZWS.5., ZWS.7., ZWS.8., ZWS.11., ZWS.12. realizację obiektów budowlanych z zachowaniem ściśle określonych warunków lub stosowanie mostków zapewniających połączenia z terenami sąsiednimi oraz połączeń komunikacyjnych, niemniej nie zmienia to faktu, że tereny te nie mają charakteru budowlanego ani nie można ich uznać za przeznaczone pod zabudowę.
Gruntami nieprzeznaczonym pod zabudowę są również tereny oznaczone na rysunku symbolami od WS.1. do WS.9. (WS – Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenia wodne) z przeznaczeniem podstawowym – wody powierzchniowe śródlądowe (potoki R. i S.) oraz rowy stanowiące urządzenia wodne. Zagospodarowanie tych terenów musi być zgodne z wymogami przepisów w zakresie ochrony wód powierzchniowych śródlądowych oraz urządzeń wodnych. Okoliczność, że plan miejscowy dopuszcza na tym terenie stosowanie mostków zapewniających połączenie z terenami sąsiednimi oraz połączeń komunikacyjnych, wspierających podstawową funkcje nie stanowi o budowlanym przeznaczeniu terenu.
Zdaniem Wnioskodawcy, tereny oznaczone w planie symbolem ZI.11 i ZI.12 korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Podstawowym celem jakiemu tereny te mają służyć jest utrzymywanie terenów zielonych, i mimo że dopuszcza się na nich lokalizację pewnych elementów i urządzeń, to jednak pełnić one mogą tylko funkcje pomocnicze.
Interpretacja indywidualna
Rozpatrzyłem Państwa wniosek – 27 lutego 2018 r. wydałem interpretację indywidualną znak 0111-KDIB3-2.4012.720.2017.2.MN, w której uznałem Państwa stanowisko w zakresie:
-opodatkowania według stawki 23% podatku VAT sprzedaży gruntowych działek w części w jakiej zlokalizowane są na terenach oznaczonych symbolami 3U.3, 3U.4, 3U.5, 3U.6, 3U10, 1MN.16, 1MN.17, E, KDD.22, KDL.3, KDL.4, KDL.6, KDL.7, KDL8, KDZ.1,KDZ2 według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – za prawidłowe,
-zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości w części w jakiej zlokalizowane są na terenach oznaczonych symbolami ZP.3, ZP.4, ZP.5, ZP.6, ZP.7, ZP.8, ZWS.7, ZWS.8, WS.4, WS.5, WS.6, ZI.11-ZI.12, według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego za nieprawidłowe.
Interpretację doręczono Państwu 6 marca 2018 r.
Skarga na interpretację indywidualną
Wnieśli Państwo skargę na tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Skarga wpłynęła do mnie 8 lutego 2018 r.
Wnieśli Państwo o uchylenie zaskarżonej interpretacji w części dotyczącej oceny stanowiska Spółki w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości gruntowych, w części w jakiej zlokalizowane są one na terenach oznaczonych w m.p.z.p. symbolami ZP.3, ZP.4, ZP.5, ZP.6, ZP.7, ZP.8, ZWS.7, ZWS.8, WS.4, WS.5, WS.6, ZI.11, ZI.12 jako nieprawidłowego i w konsekwencji uznania, że sprzedaż nieruchomości gruntowych (działek nr 16, 18, 23, 24, 25, 27, 28 oraz części działek nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 36, 14, 15, 17, 19, 20, 21, 22, 26, w części, w jakiej są one zlokalizowane na terenach oznaczonych w m.p.z.p. powyższymi symbolami, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki podstawowej 23% oraz zasądzenie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.
Postępowanie przed sądami administracyjnymi
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił skarżoną interpretację – wyrokiem z 10 lipca 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 492/18.
Wniosłem skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Naczelny Sąd Administracyjny – wyrokiem z 21 kwietnia 2022 r. sygn. akt I FSK 2418/18 oddalił skargę kasacyjną.
Wyrok, który uchylił interpretację indywidualną stał się prawomocny od 21 kwietnia 2022 r.
Ponowne rozpatrzenie wniosku – wykonanie wyroku
Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.):
Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.
Wykonuję obowiązek, który wynika z tego przepisu, tj.:
- uwzględniam ocenę prawną i wskazania dotyczące postępowania, które wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie i Naczelny Sąd Administracyjny w ww. wyrokach;
- ponownie rozpatruję Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej – stwierdzam, że stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie:
- opodatkowania według stawki 23% podatku VAT sprzedaży gruntowych działek w części w jakiej zlokalizowane są na terenach oznaczonych symbolami 3U.3, 3U.4, 3U.5, 3U.6, 3U10, 1MN.16, 1MN.17, E, KDD.22, KDL.3, KDL.4, KDL.6, KDL.7, KDL8, KDZ.1, KDZ2 według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
- zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości w części w jakiej zlokalizowane są na terenach oznaczonych symbolami ZP.3, ZP.4, ZP.5, ZP.6, ZP.7, ZP.8, ZWS.7, ZWS.8, WS.4, WS.5, WS.6, ZI.11-ZI.12, według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
- jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że niniejszą interpretację oparto na przepisach prawa podatkowego obowiązujących w dacie wydania pierwotnej interpretacji w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, bowiem niniejsza interpretacja stanowi ponowne rozstrzygnięcie tej samej sprawy w wyniku orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 10 lipca 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 492/18 oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2022 r. sygn. akt I FSK 2418/18.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT:
opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT:
Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Grunty spełniają powyższą definicję towarów, wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług:
Stawka podatku –– wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Stosownie do treści art. 146a pkt 1 ustawy:
w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych wydanych na jej podstawie, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Artykuł 43 ust. 1 pkt 9 ustawy stanowi, że:
zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
Stosownie do treści art. 2 pkt 33 ustawy:
Przez tereny budowlane –– rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o którym mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jako akt prawa miejscowego, wiąże zarówno organy administracji, osoby fizyczne, osoby prawne, jak i inne jednostki organizacyjne. Zatem w sytuacji, gdy na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to właśnie zapisom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy nadać decydujące znaczenie dla oceny przeznaczenia danego terenu, w tym również dla potrzeb art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zasady kształtowania polityki przestrzennej przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej reguluje ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1073, z późn. zm.).
W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:
kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej oraz terenów zamkniętych, należy do zadań własnych gminy.
Jak stanowi art. 4 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:
ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
W myśl zapisów ust. 2 powołanego przepisu:
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym:
a)lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;
b)sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.
Zatem o charakterze danego gruntu winien rozstrzygać odpowiedni zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który jako dokument prawa miejscowego decyduje o kwalifikacji gruntu. W sytuacji, gdy dla danego terenu nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego istotna jest decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
W tym miejscu warto wyjaśnić, że stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen – „teren budowlany oznacza każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę”.
Tym samym również w świetle orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości, za teren budowlany uznać można jedynie taki, który regulacjami prawa krajowego został przeznaczony pod zabudowę.
Wprowadzony do ustawy art. 2 pkt 33, w zgodny sposób odpowiada zatem treści ww. orzeczenia, gdyż cechę przeznaczenia pod zabudowę ustalić należy na podstawie określonych wprost w ustawie dokumentów prawa miejscowego.
Z powyższych przepisów wynika, że ustawa o podatku od towarów i usług nakazuje oceniać przeznaczenie określonego gruntu wyłącznie w oparciu o istniejący plan zagospodarowania przestrzennego oraz wydane decyzje o warunkach zabudowy nieruchomości. Bez znaczenia zatem pozostaje klasyfikacja według ewidencji gruntów i budynków lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Z cytowanych przepisów wynika, że nie jest terenem budowlanym grunt, dla którego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje inne przeznaczenie niż pod zabudowę. Analogicznie, w przypadku braku takiego planu, powyższą zasadę należy stosować do decyzji o warunkach zabudowy. W zależności od rodzaju inwestycji będzie to albo decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego, albo decyzja o warunkach zabudowy.
O przeznaczeniu nieruchomości stanowią zatem akty prawa miejscowego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jako źródło prawa miejscowego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy albo decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego – jako akt indywidualny prawa administracyjnego.
Z powyższego należy wywieść, że opodatkowaniu podlegają te dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych, tylko te, które stanowią tereny budowlane. Z kolei dostawy gruntów niezabudowanych, będących na przykład gruntami rolnymi czy leśnymi, które nie są przeznaczone pod zabudowę, są zwolnione od podatku od towarów i usług.
Wskazać w tym miejscu należy, że jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca planuje sprzedaż stanowiących jego własność niezabudowanych nieruchomości gruntowych. Dla nieruchomości, które będą przedmiotem zbycia prowadzone są trzy księgi wieczyste. Na nieruchomość objętą daną księgą wieczystą składa się jedna albo większa liczba działek ewidencyjnych. Działki leżą na obszarze, dla którego obowiązuje, uchwalony w 2009 roku, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Występują sytuacje, że obszar jednej działki geodezyjnej obejmuje tereny o różnym przeznaczeniu wynikającym z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przedmiotem wniosku jest 37 działek, które zgodnie zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają różne przeznaczenia.
Działki zgodnie z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego znajdują się w terenach oznaczonych symbolem:
-3U.3, 3U.4, 3U.5, 3U.6, 3U.10
-1MN.16, 1MN.17,
-E,
-KDD.22,
-KDL.3, KDL.4, KDL.6, KDL.7, KDL.8
-KDZ.1, KDZ.2,
-ZP.3, ZP.4, ZP.5, ZP.6, ZP.7, ZP.8,
-ZWS.7, ZWS.8,
-WS.4, WS.5, WS.6
-ZI.11, ZI.12
które oznaczają:
-1MN-2MN – Tereny zabudowy mieszkaniowej i jednorodzinnej,
-3U – Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych,
-ZP – Tereny zieleni urządzonej,
-ZWS – Tereny zieleni ochronnej cieku wodnego,
-WS – Tereny wód powierzchniowych i śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenia wodne,
-E – Tereny infrastruktury energetycznej,
-KDZ, KDL, KDD – tereny dróg publicznych,
-ZI.11 – tereny zieleni izolacyjnej.
Tereny o różnym przeznaczeniu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wydzielone zostały na rysunku planu liniami rozgraniczającymi. Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego teren jest to obszar wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi i oznaczony symbolem literowym lub literowym z liczbą porządkową. Natomiast nieprzekraczalna linia zabudowy, oznacza linię przebiegającą w danym terenie, która ogranicza sytuowanie budynków w ten sposób, że budynki mogą być sytuowane w tej linii lub w głąb terenu. Zasady sytuowania budynków i obiektów kubaturowych względem dróg, określają linie zabudowy obowiązujące i nieprzekraczalne, określone na rysunku planu.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą opodatkowania lub zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla sprzedaży wskazanych działek w zależności od ich położenia (lub ich części) w terenach o różnym o przeznaczeniu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
W związku z tym, że ustawa o VAT nie precyzuje, o jakie tereny przeznaczone pod zabudowę chodzi, przyjąć trzeba, że pojęcie ,,tereny przeznaczone pod zabudowę” obejmuje obszary, na których przewidziane są różne formy zabudowy.
Rozpatrując pojęcie „grunty przeznaczone pod zabudowę” – do którego odnosi się przepis art. 2 pkt 33 ustawy – należy odwołać się do definicji zawartych w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r., poz.1332).
Zgodnie z zapisem art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r., poz. 290, z późn. zm.):
przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.
Na podstawie art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane:
przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Natomiast, na mocy art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane:
pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
Zgodnie z art. 3 pkt 3a ustawy Prawo budowlane:
obiektem liniowym jest obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.
Stosownie do art. 3 pkt 4 ustawy Prawo budowlane:
Przez obiekty małej architektury należy rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności: kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury, posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej, użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.
W myśl art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane:
przez urządzenie budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
Ponadto, należy wskazać, że zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych wprowadzoną Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. z 1999 r., Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.
W dziale 24 Obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, w klasie 2411 wskazano – Zagospodarowane tereny sportowe przeznaczone do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, np. piłka nożna, baseball, rugby, sporty wodne, lekkoatletyka, wyścigi samochodowe, rowerowe lub konne.
W dziale 21 Obiekty inżynierii lądowej i wodnej infrastruktura transportu, w grupie 215 Budowle wodne, w klasie 2153 Mosty, wiadukty i estakady wskazano: Mosty drogowe i kolejowe z wszelkiego rodzaju materiałów (metalowe, betonowe itp.), estakady, mosty ruchome, wiadukty, mosty na drogach wiejskich i leśnych, mosty dla pieszych, kładki, mostki, włączając konstrukcje dróg na tych obiektach wraz z: instalacjami oświetlenia, sygnalizacji, bezpieczeństwa i postoju, w klasie 2153 – Budowle inżynierskie służące do nawadniania i kultywacji ziemi wskazano kanały irygacyjne i inne budowle związane z dostarczaniem wody dla celów kultywacji ziemi, akwedukty, budowle służące drenażowi i otwarte rowy drenażowe.
W świetle przytoczonych powyżej przepisów grunt budowlany to taki grunt, który objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym określono dla niego funkcję „pod zabudowę”.
Przy czym, w sytuacji gdy w planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu dla danej działki wyznaczono linie rozgraniczające miejsce zabudowy, to teren taki tylko w tej części, w której przeznaczony jest pod zabudowę będzie uznany za teren budowlany, pozostała część działki będzie uznana za teren inny niż budowlany.
W tym miejscu odwołując się do treści załącznika Nr 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U Nr 164 poz. 1587), podkreślić należy, że tereny o różnym przeznaczeniu, oznaczone są w rysunku planu różnymi symbolami.
Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej – oznaczone są symbolem MN, tereny zabudowy usługowej – U, tereny zieleni objęte formami ochrony przyrody zgodnie z przepisami o ochronie przyrody – ZN, lasy – ZL, tereny zielni urządzonej, takie jak parki, ogrody, zieleń towarzysząca obiektom budowlanym, zieleńce, arboreta, alpinaria, grodziska, kurhany, zabytkowe fortyfikacje – ZP, tereny wód powierzchniowych śródlądowych (rzeki, jeziora, stawy, strumienie, kanały) – WS, tereny dróg publicznych – KD, tereny infrastruktury technicznej, elektroenergetyka – E.
Jak wynika z opisu sprawy, zgodnie z uchwałą rady miasta w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, tereny oznaczone na rysunku symbolami od 1MN.1 do 1MN.18 stanowią tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z podstawowym przeznaczeniem terenów na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą, bliźniaczą i szeregową. W terenach 1MN.16., 1MN.17., 1MN.18. jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się możliwość lokalizacji m.in. obiektów i urządzeń zabudowy usługowej wolnostojącej, która jednak nie może przekraczać 50% przyjętego wskaźnika dopuszczalnej powierzchni zabudowy. Tereny oznaczone na rysunku planu symbolami od 3U.3. do 3U.10 stanowią tereny z podstawowym przeznaczeniem terenu na obiekty i urządzenia związane z działalnością usługową. Jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się możliwość lokalizacji innych obiektów i urządzeń. Tereny infrastruktury energetycznej oznaczone na rysunku planu symbolem E stanowią tereny z podstawowym przeznaczeniem na lokalizację urządzeń i obiektów bezpośrednio związanych z infrastrukturą techniczną elektroenergetyczną – obejmujących stację transformatorową 110/15 kV (GPZ). Niezabudowana część działki wymaga zagospodarowania jako teren zieleni urządzonej. Tereny dróg publicznych oznaczone na rysunku planu symbolami zgodnie ich kwalifikacją:
- drogi klasy zbiorczej oznaczone na rysunku planu symbolami od KDZ.1. do KDZ.4.,
- drogi klasy lokalnej oznaczone na rysunku planu symbolami od KDL.1. do KDL.8.,
- drogi klasy dojazdowej oznaczone na rysunku planu symbolami od KDD.1. do KDD.19. oraz KDD.21. i KDD.22.
Podstawowym przeznaczeniem jest lokalizacja ulic, z wyposażeniem dostosowanym do klasy i przeznaczenia ulicy w obszarze wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Ustalono też rezerwy terenu, dopuszczono możliwość lokalizacji miejsc postojowych dla samochodów osobowych, prowadzenia ciągów rowerowych.
Wobec powyższego stwierdzić należy, że skoro przedmiotowe tereny przeznaczone są pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to spełniają definicję terenu budowlanego określonego w art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, a tym samym planowana dostawa tych terenów nie może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
W związku z powyższym planowana dostawa działek gruntowych niezabudowanych, w części w jakiej zgodnie z ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego znajdują się na terenach oznaczonych symbolami: 3U.3, 3U.4, 3U.5, 3U.6, 3U.10 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), 1MN.16, 1MN.17 (Tereny zabudowy mieszkaniowej i jednorodzinnej) E (Tereny infrastruktury energetycznej), KDD.22, KDL.3, KDL.4, KDL.6, KDL.7, KDL.8, KDZ.1, KDZ.2 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.
W przypadku braku możliwości zastosowania zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, należy przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Zaznacza się, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy jest konieczność wykorzystywania towarów, w tym również nieruchomości, będących przedmiotem dostawy wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług oraz brak prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów.
Jak wynika z uzupełnienia wniosku, przedmiotowe grunty nie były wykorzystywane na cele działalności gospodarczej (ani zwolnionej, ani opodatkowanej). W takiej sytuacji nie znajdzie zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 2, gdyż grunty nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do działalności zwolnionej.
W opisie sprawy ponadto wskazano, że miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wyznaczono tereny zieleni urządzonej oznaczone na rysunku planu symbolami od ZP.1 do ZP.8 z podstawowym przeznaczeniem terenu na ogólnie dostępną zieleń urządzoną obejmującą urządzone i utrzymane zespoły drzew, krzewów oraz zieleni niskiej, skomponowane w sposób kompleksowy. Jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się na tym terenie możliwość lokalizacji obiektów i urządzeń:
1/ elementów małej architektury;
2/ urządzeń rekreacyjnych (np. boiska do siatkówki, boiska do badmintona, korty tenisowe, boiska wielofunkcyjne);
3/ sieci i urządzeń infrastruktury technicznej związanych z zagospodarowaniem terenu;
4/ urządzeń ochrony akustycznej (ekranów akustycznych);
5/ niewyznaczonych na rysunku planu dróg dojazdowych i wewnętrznych oraz ścieżek pieszych i rowerowych.
Tereny oznaczone na rysunku symbolami od ZWS.1. do ZWS.12. stanowią tereny zieleni ochronnej cieku wodnego z podstawowym przeznaczeniem terenu na zieleń stanowiącą obudowę biologiczną wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenia wodne. Dla tych terenów ustala się:
1/ nakaz zagospodarowania zgodnie z wymogami przepisów odrębnych w zakresie ochrony wód powierzchniowych śródlądowych oraz urządzeń wodnych;
2/ w terenach ZWS.7., ZWS.8., ZWS.9., ZWS.11., ZWS.12. obowiązuje ochrona stanowisk roślin chronionych, o których mowa w §10 ust. 1 pkt 1 lit. m uchwały;
3/ w terenach ZWS.3., ZWS.4., ZWS.5., ZWS.7., ZWS.8., ZWS.11., ZWS.12. realizacja obiektów budowlanych wymaga zachowania warunków określonych w §10 ust. 5 uchwały.
4/ zakaz lokalizacji obiektów kubaturowych.
W tym obszarze dopuszcza się stosowanie mostków zapewniających połączenia z terenami sąsiednimi oraz połączeń komunikacyjnych niewyznaczonych na rysunku planu.
Tereny oznaczone na rysunku symbolami od WS.1. do WS.9. wyznacza się jako tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenia wodne, z przeznaczeniem podstawowym – wody powierzchniowe śródlądowe (potoki R. i S.) oraz rowy stanowiące urządzenia wodne. Ustala się na tych terenach zasady zagospodarowania zgodnie z wymogami przepisów odrębnych w zakresie ochrony wód powierzchniowych śródlądowych oraz urządzeń wodnych. Dopuszcza się stosowanie mostków zapewniających połączenie z terenami sąsiednimi oraz połączeń komunikacyjnych niewyznaczonych na rysunku planu.
Tereny oznaczone na rysunku planu symbolami od ZI.1 do ZI.19 (tereny zieleni izolacyjnej) to tereny z podstawowym przeznaczeniem pod zieleń ograniczającą niekorzystny wpływ terenów komunikacyjnych. Jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się możliwość lokalizacji obiektów i urządzeń, m.in. budowli i urządzeń związanych bezpośrednio z ochroną terenów sąsiednich przed uciążliwym oddziaływaniem układu komunikacyjnego, urządzeń i sieci infrastruktury technicznej, urządzeń ochrony akustycznej, dojść pieszych, ścieżek rowerowych. Na terenach tych zakazuje się lokalizacji obiektów kubaturowych, ustala się obowiązek urządzenia zespołów zieleni. Na terenach ZI.11 obowiązuje ochrona stanowisk roślin chronionych. Na terenach ZI.12 realizacja obiektów budowlanych wymaga zachowania warunków określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Dokonując rozstrzygnięcia kwestii będącej przedmiotem pytań Wnioskodawcy, trzeba przede wszystkim mieć na uwadze stanowisko wyrażone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 10 lipca 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 492/18 oraz w orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2022 r. sygn. akt I FSK 2418/18.
WSA w swoim wyroku wskazał:
„W ocenie Sądu kluczowe dla wykładni przepisu podatkowego w rozpatrywanym sporze są dwa słowa „przeznaczone” i „zabudowę”, i pełnią one równoprawną rolę. Z jednej więc strony istotne jest przeznaczenie działki gruntowej określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu), z drugiej - tym przeznaczeniem musi być zabudowa, a nie np. inny dopuszczalny sposób zagospodarowania działki”.
Ponadto WSA w swoim wyroku wyjaśnia:
„W ocenie Sądu skoro tereny zieleni i wód wymienione punkcie 5 tabeli znajdującej się w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia nie zostały określone jako „pod zabudowę” to nie należy ich traktować jako „terenów budowlanych” w rozumieniu art. 2 pkt 33 u.p.t.u. Nie ma przy tym znaczenia, że dopuszczalne byłoby ich zagospodarowanie poprzez wzniesienie określonych budowli lub urządzeń, albo obiektów małej architektury pełniących jedynie rolę pomocniczą i uzupełniającą. Rola pomocnicza czy też funkcja uzupełniająca wzniesionych obiektów nie zmienia bowiem podstawowego przeznaczenia terenów, które w istocie wiąże się z daleko posuniętymi ograniczeniami w możliwości „zabudowy”.
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 21 kwietnia 2022 r. sygn. akt I FSK 2418/18 potwierdził stanowisko sądu I instancji stwierdzając:
„(…) uzasadnione jest zapatrywanie, że decydujące znaczenie dla określenia przeznaczenia gruntu pod zabudowę względnie w innym celu (nie pod zabudowę), ma określenie w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczenia podstawowego terenu. Natomiast funkcje dodatkowe wynikające z jego przeznaczenia dopuszczalnego (o charakterze pomocniczym), służą jedynie uzupełnieniu zasadniczego sposobu zagospodarowania danego terenu, ale go nie zmieniają, co zasadnie stwierdził Sąd pierwszej instancji w zaskarżonym wyroku”.
W dalszej cześć uzasadnienia wyroku NSA wskazał:
„Za trafne należy uznać stanowisko Sądu pierwszej instancji w zaskarżonym wyroku, że w art. 43 ust. 1 pkt 9 u.p.t.u. ustawodawca wskazał na generalne przeznaczenie terenu jako zabudowanego, a nie możliwość zrealizowania jakiegokolwiek obiektu budowlanego. Rację ma także Sąd pierwszej instancji - odwołując się do wykładni systemowej zewnętrznej - że przeznaczenie działki w planach zagospodarowania przestrzennego określa się w formie tekstowej i graficznej poprzez m.in. symbol literowy i numer wyróżniający go spośród innych terenów zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przepis ten stanowi, że ustalenia dotyczące przeznaczenia terenów powinny zawierać określenie przeznaczenia poszczególnych terenów lub zasad ich zagospodarowania, a także symbol literowy i numer wyróżniający go spośród innych terenów. Z kolei zgodnie z § 9 ust. 1 powołanego rozporządzenia, podstawowe barwne oznaczenia graficzne i literowe dotyczące przeznaczenia terenów, które należy stosować na projekcie rysunku planu miejscowego, określa załącznik nr 1 do tegoż rozporządzenia. Znajdująca się tamże tabela określa sposób oznaczania konkretnego przeznaczenia terenów - wymieniając tereny: zabudowy mieszkaniowej, usługowej (w tym tereny sportu i rekreacji - kreskowane na zielono-czerwono), użytkowane rolniczo, zabudowy techniczno-produkcyjnej, zieleni i wód, komunikacji, infrastruktury technicznej. Zgodnie z § 9 ust. 4 ww. rozporządzenia, w zależności od specyfiki i zakresu ustaleń dotyczących przeznaczenia terenów oraz granic i linii regulacyjnych, dopuszcza się stosowanie na projekcie rysunku planu miejscowego uzupełniających i mieszanych oznaczeń barwnych i jednobarwnych oraz literowych i cyfrowych.
W konsekwencji rację ma Sąd pierwszej instancji, że skoro tereny zieleni i wód wymienione punkcie 5 tabeli znajdującej się w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia nie zostały określone jako „pod zabudowę” to nie należy ich traktować jako „terenów budowlanych” w rozumieniu art. 2 pkt 33 u.p.t.u. Nie ma przy tym znaczenia, że dopuszczalne byłoby ich zagospodarowanie poprzez wzniesienie określonych budowli lub urządzeń, albo obiektów małej architektury pełniących jedynie rolę pomocniczą i uzupełniającą. Rola pomocnicza czy też funkcja uzupełniająca wzniesionych obiektów nie zmienia bowiem podstawowego przeznaczenia terenów, które w istocie wiąże się z daleko posuniętymi ograniczeniami w możliwości „zabudowy””.
Dokonując zatem analizy przedstawionego we wniosku zagadnienia w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy ww. terenów oznaczonych symbolem ZP.1 –ZP.8, WS.1 – WS.9, ZWS.1. do ZWS.12 oraz ZI.1 do ZI.19 oraz kierując się orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 10 lipca 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 492/18 oraz wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2022 r. sygn. akt I FSK 2418/18, należy wskazać że skoro dla terenów oznaczonych według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.3, ZP.4, ZP.5, ZP.6, ZP.7, ZP.8, ZWS.7, ZWS.8, WS.4, WS.5, WS.6, ZI.11-ZI.12 możliwość zabudowy ma jedynie charakter uzupełniający do podstawowego przeznaczenia terenu, to nie należy ich traktować jako „terenów budowlanych” w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o VAT.
W związku z powyższym wskazać należy, że sprzedaż części działek gruntowych oznaczonych symbolem ZP.1 – ZP.8, ZWS.1. do ZWS.12., WS.1. do WS.9., ZI.1 do ZI.19, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Odpowiadając na pytania Wnioskodawcy, należy stwierdzić, że:
Sprzedaż działki numer 1 w części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.10 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDL.8, KDZ.2 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZI.11 i ZI.12 (Teren zieleni izolacyjnej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 2 w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.3 i 3U.6 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDD.22, KDL.3 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZWS.7 i ZWS.8 (Teren zieleni ochronnej cieku wodnego oraz rowów stanowiących urządzenia wodne), WS.4 i WS.5 (Teren wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne), ZP.3. i ZP.8. (Teren zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 3 w części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 1MN.16 i 1MN.17 (Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.4. (Tereny zieleni urządzonej), WS.6 (Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 4 w części, w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDD.22, KDL.7 (Tereny dróg publicznych), 1MN.17 (Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części, w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami WS.6 (Teren wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne), ZP.4. i ZP.6. (Teren zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 5 w tej części, w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 1MN.16 i 1MN.17 (Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.4. (Tereny zieleni urządzonej), WS.6 (Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne, dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 6 w tej części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem: 1MN.17 (Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej), KDL.7 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.4. (Tereny zieleni urządzonej), dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 7 w tej części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem: 1MN.17 (Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej), KDL.4 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.4. i ZP. 7 (Tereny zieleni urządzonej), WS.6 (Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 8 w tej części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem: 1MN.17 (Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej), KDL.7 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.4. (Tereny zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 9 w tej części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem: 3U.4 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDD.22 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.6. (Tereny zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 10 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem: 3U.3 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%). Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.3 i ZP.8 (Tereny zieleni urządzonej), WS.4 (Tereny wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie), ZWS.8 (Tereny zieleni ochronnej cieku wodnego oraz rowów stanowiących urządzenia wodne), podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 11 w tej części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.3 i 3U.6 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDD.22 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZWS.7 i ZWS.8 (Teren zieleni ochronnej cieku wodnego oraz rowów stanowiących urządzenia wodne), WS.4 i WS.5 (Teren wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne), ZP.3. i ZP.8. (Teren zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 12 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDD.22 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest on na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami WS.6 (Teren wód powierzchniowych śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenie wodne), ZP.6. i ZP.7. (Teren zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 13 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDD.22 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest on na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.6. (Teren zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 36 zarówno w tej części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 i 3U.5 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), KDL.7 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5. (Teren zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 14 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem 3U.5. (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 15 w tej części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem 3U.5. (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 16 zlokalizowanej na terenie oznaczonym według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 17 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem 3U.5. (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 18 zlokalizowanej na terenie oznaczonym według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 19 w tej części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem E (Tereny infrastruktury energetycznej) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 20 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem E (Tereny infrastruktury energetycznej) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast zaś w części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 21 w tej części w jakiej zlokalizowana jest ona na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: KDL.6 (Tereny dróg publicznych) oraz E (Tereny infrastruktury energetycznej E) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest on na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 22 w tej części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: KDL.6 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest on na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 23 zlokalizowanej na terenie oznaczonym według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 24 zlokalizowanej na terenie oznaczonym według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 25 zlokalizowanej na terenie oznaczonym według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 26 w tej części, w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem KDZ.1 (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%. Natomiast w części w jakiej zlokalizowana jest na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 (Tereny zieleni urządzonej) dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 27 zlokalizowanej na terenie oznaczonym według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 28 zlokalizowanej na terenie oznaczonym według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP.5 będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Sprzedaż działki numer 29 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.5 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%.
Sprzedaż działki numer 30 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.5 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%.
Sprzedaż działki numer 31 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.5 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%.
Sprzedaż działki numer 32 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.5 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) oraz KDL7. (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%.
Sprzedaż działki numer 33 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 i 3U.5 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) oraz KDL7. (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%.
Sprzedaż działki numer 34 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych) oraz KDL7. (Tereny dróg publicznych) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%.
Sprzedaż działki numer 35 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%.
Sprzedaż działki numer 49/1 zlokalizowanej na terenach oznaczonych według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego symbolami: 3U.4 (Tereny zabudowy usług wielofunkcyjnych), podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%.
Podsumowując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:
- opodatkowania stawką 23% działek gruntu w części w jakiej położone są one na terenach oznaczonych symbolami 3U.3, 3U.4, 3U.5, 3U.6,3U.10, 1MN.16, 1MN.17, E, KDD.22, KDL.3, KDL.4, KDL.6, KDL.7, KDL.8, KDZ.1, KDZ.2 oraz
- zwolnienia od podatku VAT sprzedaży działek gruntu w części w jakiej położone są one na terenach oznaczonych symbolami ZP.3, ZP.4, ZP.5, ZP.6, ZP.7, ZP.8 (ZP – Tereny zieleni urządzonej), ZWS.7, ZWS.8 (ZWS - Tereny zieleni ochronnej cieku wodnego), WS.4, WS.5, WS.6 (WS – Tereny wód powierzchniowych i śródlądowych oraz rowów stanowiących urządzenia wodne), ZI.11-ZI.12. (Tereny zieleni izolacyjnej)
- jest prawidłowe.
Podsumowując stanowisko Wnioskodawcy oznaczone numerem 1 i 2 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania pierwotnej interpretacji, bowiem interpretacja stanowi ponowne rozstrzygnięcie tej samej sprawy w wyniku orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 10 lipca 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 492/18 oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 kwietnia 2022 r. sygn. akt I FSK 2418/18.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; (dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.