Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2022 r., sygn. I FSK 2418/18
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, , po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 lipca 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 492/18 w sprawie ze skargi Z. sp. z o.o. w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 lutego 2018 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.720.2017.2.MN w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z 10 lipca 2018 r., sygn. akt I SA/Kr 492/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uwzględnił skargę Z. sp. z o.o. w K. (dalej: strona lub skarżąca) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: organ lub dyrektor KIS) z dnia 27 lutego 2018 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.720.2017.2.MN w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylając zaskarżoną interpretację indywidualną w części uznającej stanowisko strony za nieprawidłowe zasądzając od organu na rzecz strony zwrot kosztów postępowania.
1.2. Skarżąca wnosząc o wydanie interpretacji przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest polskim rezydentem dla celów podatkowych, zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, który planuje sprzedaż stanowiących jego własność niezabudowanych nieruchomości gruntowych położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nabywcą nieruchomości będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, z którą Spółka zawarła w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę sprzedaży. Dla nieruchomości, które będą przedmiotem zbycia prowadzone są trzy księgi wieczyste. Na nieruchomość objętą daną księgą wieczystą składa się jedna albo większa liczba działek ewidencyjnych. Działki zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie albo w zbliżonej lokalizacji. Obecnie działki ujmowane są w bilansie Spółki jako aktywa obrotowe. Działki leżą na obszarze, dla którego obowiązuje, uchwalony w 2009 roku, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (dalej: m.p.z.p.). Występują sytuacje, że obszar jednej działki geodezyjnej obejmuje tereny o różnym przeznaczeniu wynikającym z m.p.z.p. Zgodnie z aktualnym zaświadczeniem o przeznaczeniu terenu w m.p.z.p. oraz o kierunkach zagospodarowania w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wydanym z upoważnienia prezydenta miasta, działki podlegają ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "KP" zatwierdzonego uchwałą rady miasta z 2009 roku, gdzie znajdują się w terenach oznaczonych symbolami: