Wyrok SN z dnia 16 września 2022 r., sygn. II CSKP 337/22
Z art. 78 ust. 1 u.g.n. nie wynika, jakoby o skuteczności oświadczenia woli o wypowiedzeniu dotychczasowej wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości decydowała wykryta później nieprawidłowość operatu szacunkowego, i że takiemu zdarzeniu nie można przypisać skutków retroaktywności w zakresie skuteczności oświadczenia woli.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący)
SSN Marta Romańska
SSN Roman Trzaskowski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa T. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Starostę Puławskiego o ustalenie , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 16 września 2022 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 23 października 2019 r., sygn. akt I ACa 735/18,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania, wraz z rozstrzygnięciem o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 października 2019 r. Sąd Apelacyjny w Lublinie oddalił apelację pozwanego Skarbu Państwa – Starosty Puławskiego od wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie z dnia 6 lipca 2018 r., ustalającego, że aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w P., przy ul. […], obejmującej działkę gruntu nr […] o powierzchni 4,5236 ha (dalej – „Działka”), dla której Sąd Rejonowy w Puławach V Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr […] („Księga wieczystej”), jest nieuzasadniona.