Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.793.2022.4.KC
Zbycie nieruchomości dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 8 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 lutego 2023 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2006 r. mieszka i uzyskuje Pan przychody w Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii ma Pan miejsce zamieszkania w rozumieniu art. 1 ust. 1 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i uchylania się od opodatkowania w zakresie podatku od dochodu i od zysków majątkowych, co wskazuje Pan jako element stanu faktycznego.
W listopadzie 2010 r. nabył Pan własność nieruchomości gruntowej od swojego ojca. Udział w prawie własności nieruchomości wynoszący 2/3 nabył Pan na podstawie umowy darowizny, zaś udział wynoszący 1/3 na podstawie umowy sprzedaży.
Celem nabycia prawa własności nieruchomości było - w dacie nabycia - pozyskanie gruntu, na którym w przyszłości miałby Pan wybudować budynek mieszkalny, w którym zamieszkałby po powrocie z Wielkiej Brytanii. Według Pana zamierzeń - na moment nabycia prawa własności nieruchomości - miał Pan powrócić do Rzeczypospolitej Polskiej w celu wybudowania domu na nabytej od swego ojca nieruchomości gruntowej, po uprzednim uzyskaniu w Wielkiej Brytanii dochodów pozwalających na sfinansowanie budowy domu. W chwili nabycia prawa własności nieruchomości posiadał Pan dziecko urodzone w roku 2009. Zamierzał Pan po nabyciu nieruchomości jeszcze przez trzy lub cztery lata pracować w Wielkiej Brytanii, a następnie - po zgromadzeniu stosownej kwoty środków pieniężnych - powrócić do Polski i za zgromadzone środki wznieść na nabytej nieruchomości budynek mieszkalny. W 2012 r. Pana życiowa partnerka zachorowała na tętniaka mózgu. Po odbyciu w Polsce zabiegu przebywa pod opiekę medyczną sprawowaną w Wielkiej Brytanii. Pod koniec 2012 r. Pana partnerka zaszła w ciążę. Zagrożenie ciąży oraz dolegliwości zdrowotne matki po porodzie spowodowały odłożenie na dalszy plan planów powrotu do Polski. Po kilku latach, gdy ustabilizowała się sytuacja zdrowotna matki Pana dzieci, powrócił Pan do realizacji działań zmierzających do powrotu do Polski i zbudowania budynku mieszkalnego na nabytej nieruchomości gruntowej. W związku z tym, podejmował Pan następujące działania:
–zapewnienie wjazdu na nieruchomość - z uwagi na kolizję ze słupem napięcia, nie miał Pan należytego dostępu do nieruchomości; w celu jego zapewnienia podjął działania zmierzające do uzyskania odpowiedniej służebności gruntowej na nieruchomości, która pozostawała we władaniu miasta (procedurę ustanowienia stosownej służebności udało się Panu zakończyć w roku 2019);
–w roku 2016 zdecydował Pan, aby część nieruchomości została przeznaczona pod budowę domu przez Pana dzieci po uzyskaniu przez nich wieku dorosłego (do podziału nieruchomości na 7 działek doszło w roku 2019, przy czym jedna z działek miała stanowić drogę dojazdową do działek, które planował Pan zatrzymać dla siebie i swoich dzieci);
–w roku 2018 złożono wniosek o wydanie warunków zabudowy dla nieruchomości uzyskując warunki zabudowy pozwalające na zabudowę mieszkaniową;
–w 2022 r. dokonał Pan usunięcia roślinności, która uniemożliwiała wzniesienie budynku mieszkalnego.
Kiedy w 2020 r. zakończył Pan działania zmierzające do umożliwienia rozpoczęcia budowy (w szczególności ustanowienie służebności gruntowej), upłynął okres znacznie dłuższy niż planowany w roku 2010 w chwili nabycia nieruchomości. Wówczas starsze z Pana dzieci pozostawało już mocno związane z Wielką Brytanią. Jednak w związku z wybuchem pandemii koronawirusa odłożył Pan plany budowy domu w związku z niestabilną sytuacją gospodarczą zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii. Po zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę ponownie odłożył Pan decyzję o powrocie do Polski uznając ją za miejsce zbyt niebezpieczne dla swojej rodziny. W okresie bezpośrednio poprzedzającym złożenie wniosku doszedł Pan do przekonania, że upłynęło zbyt wiele czasu i nie może Pan sobie pozwolić na powrót do Polski. Pana dzieci w wieku 9 i 13 lat są silnie związane z miejscem zamieszkania w Wielkiej Brytanii. Dzieci urodziły się w Wielkiej Brytanii, odbierają edukację w brytyjskim systemie oświaty. Starsze z Pana dzieci odwiedziło Polskę 4 razy, młodsze z dzieci 2 razy. Pomijając już fakt, że także Pana związki z Rzecząpospolitą Polską, zarówno gospodarcze, jak i osobiste, uległy znacznemu rozluźnieniu, latem 2022 r. zrezygnował Pan z powrotu do Polski z uwagi na małoletnie dzieci. Dla nich Rzeczpospolita Polska jest obcym miejscem, do którego przeprowadzka spowodowałaby silne negatywne przeżycia o długotrwałym charakterze, związane z oderwaniem od środowiska rówieśników, zmianą systemu edukacji oraz dokształcaniem w zakresie języka polskiego. Również Pana związki z Polską uległy silnemu zatarciu. Relacje Pana z pozostałą w Polsce rodziną uległy znacznemu osłabieniu i są obecnie marginalne. Jest Pan założycielem i udziałowcem brytyjskiej spółki typu limited company, z której zyski są jedynym jego źródłem dochodu.
W związku z zaniechaniem powrotu do Polski, podjął Pan decyzję o sprzedaży nieruchomości. Nie dokonywał Pan nigdy wcześniej w przeszłości sprzedaży nieruchomości w okolicznościach wskazujących na prowadzenie działalności gospodarczej.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Nieruchomość nie była udostępniana osobom trzecim na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy najmu, dzierżawy, użyczenia lub innej umowy o podobnym charakterze. Odpowiedź ta dotyczy wszystkich działek.
Nie poczynił i nie będzie wykonywać Pan żadnych innych działań niż wskazane we wniosku od momentu nabycia do momentu sprzedaży czynności w celu przygotowania przedmiotowej działki do sprzedaży. W szczególności nie wykonano i nie będzie wykonane uzbrojenie terenu, ogrodzenie, wytyczenie dróg dojazdowych do działki/działek, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości nieruchomości bądź jej uatrakcyjnienia.
Ponownie wskazuje Pan, jak to już uczyniono we wniosku, że „w roku 2018 złożono wniosek o wydanie warunków zabudowy dla nieruchomości wnioskodawcy uzyskując warunki zabudowy pozwalające na zabudowę mieszkaniową” (cytat z wniosku). Wynika z tego, że na moment sprzedaży obowiązywać będą warunki zabudowy. Wyjaśnia Pan, że warunki zabudowy mają charakter bezterminowy.
Jedynym sposobem wykorzystywania działek było ich posiadanie rozumiane jako widnienie w dziale II Księgi Wieczystej jako właściciel. Nie wykonywał Pan żadnych czynności innych niż posiadanie.
Nie podjął i nie podejmie Pan żadnych działań marketingowych.
Rozważa Pan zamieszczenie ogłoszenia w Internecie oraz postawienie na nieruchomości tabliczki z napisem: „Na sprzedaż”. Dopuszcza Pan także możliwość skorzystania w pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami. Działania te są typowymi działaniami zmierzającymi do zbycia majątku prywatnego niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Nie planował i nie planuje w przyszłości nabyć jeszcze innych nieruchomości/prawa z przeznaczaniem do sprzedaży. Nie posiada Pan jeszcze innych nieruchomości (gruntowe niezabudowane, gruntowe zabudowane, lokalowe), spółdzielczych własnościowych praw do lokalu mieszkalnego/lokali mieszkalnych, lokalu użytkowego/lokali użytkowych, domu jednorodzinnego/domów jednorodzinnych przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży lub do wynajmu (oprócz wymienionych we wniosku).
Nie prowadził i nie prowadzi Pan na którejkolwiek z działek gospodarstwa rolnego. Nie posiadał, nie posiada i nie będzie posiadał Pan na moment sprzedaży nieruchomości statusu rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Nie potrafi Pan podać dokładnej daty sprzedaży. Rozważane jest sprzedanie działek w roku, w którym pojawi się nabywca oferujący zadowalającą cenę.
Nieruchomość nie była wykorzystywana na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie prowadził i nie prowadzi Pan działalności gospodarczej.
W przeszłości nie zbywał Pan nieruchomości (gruntowe niezabudowane, gruntowe zabudowane, lokalowe), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego/lokali mieszkalnych, lokalu użytkowego/lokali użytkowych, domu jednorodzinnego/domów jednorodzinnych).
Nie prowadzi i nie prowadził Pan jakiejkolwiek działalności gospodarczej.
Pytanie (oznaczone we wniosku Nr 1)
Czy odpłatne zbycie przez Pana nieruchomości stanowi przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie, odpłatne zbycie przez Pana nieruchomości nie stanowi przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uznanie, iż dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik VAT oraz osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o PIT, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do całokształtu okoliczności faktycznych danej sprawy. Jest to w szczególności istotne w przypadku transakcji zbycia nieruchomości przez osoby fizyczne nieprowadzące jakiejkolwiek działalności gospodarczej, przy czym należy zwrócić uwagę na bogaty dorobek praktyki podatkowej tak krajowej jak i wspólnotowej w tym zakresie.
Przykładowo, z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C- 181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Za podatnika należy zaś uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Nieruchomość niewątpliwie stanowi Pana majątek prywatny. Nie była nabyta z przeznaczeniem na cele prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej i tego rodzaju działalność nie była na Nieruchomości prowadzona. Celem nabycia było zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.
Nie jest Pan podatnikiem VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej. Przez cały czas posiadania Nieruchomości wykorzystywał ją Pan wyłącznie do celów prywatnych. Nieruchomość ani jej części nie była również przedmiotem dzierżawy czy najmu na rzecz osób trzecich. Również sama sprzedaż dokonywana jest w związku z zaspokajaniem Pana potrzeb prywatnych.
Nie podejmował i nie zamierza podejmować Pan względem Nieruchomości jakichkolwiek czynności mających cechy aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami oraz angażujących środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców jako profesjonalistów w obrocie nieruchomościami. I tak, w celu dokonania sprzedaży nie uzbrajał terenu w media (prąd, gaz, woda itp.) i nie ponosił nakładów na ulepszenie terenu ponad to co standardowo wynika z zarządzania własnym majątkiem (podobnie NSA w wyroku z dnia 12 kwietnia 2018 r., sygn. I FSK 45/18). Opisane przez Pana dotychczasowe zaangażowanie zmierzało do stworzenia warunków umożliwiających zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych po powrocie do Polski.
W związku z podjęciem decyzji o sprzedaży Nieruchomości nie będzie Pan podejmować aktywności właściwej dla profesjonalnego obrotu nieruchomościami. Czynności, jakich podjęcie Pan rozważa, ograniczone będą wyłącznie do typowych czynności zmierzających do zbycia majątku prywatnego - w tym zakresie rozważa Pan, m. in. ogłoszenie w Internecie, ewentualnie zaangażowanie pośrednika w obrocie nieruchomościami.
Decyzja o sprzedaży wynika wyłącznie z tego, że - z przyczyn opisanych w opisie zdarzenia przyszłego - zaniechał Pan powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej.
Wszelkie czynności wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, podjęte przez Pana, były podejmowane w celu planowanego zaspokojenia potrzeb rodziny poprzez budowę przez Pana domu dla siebie, Pana partnerki i Państwa dzieci, a także zabezpieczenie przyszłości materialnej Pana dzieci poprzez wydzielenie i w przyszłości przekazanie na ich rzecz części Nieruchomości. W celu realizacji tych potrzeb:
–uzyskał Pan warunki zabudowy umożliwiające budowę domu w celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych swojej rodziny;
–dokonał Pan podziału działki, aby w dalszej kolejności zabezpieczyć przyszłość dzieci przenosząc na ich rzecz własność nieruchomości;
–uzyskał Pan dostęp do Nieruchomości poprzez ustanowienie służebności.
Całokształt tych czynności okazał się na tyle czasochłonny, że po ich zakończeniu Pana powrót do Polski okazał się niemożliwy. Podkreślenia jednak wymaga, że wszystkie podjęte przez Pana czynności zostały dokonane przed podjęciem decyzji o zaniechaniu powrotu do Polski i, co za tym idzie, o sprzedaży nieruchomości.
Nie jest Pan rezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, ale z uwagi na treść art. 3 ust. 2b pkt 4 ustawy o PIT w razie sprzedaży Nieruchomości podlegałby Pan ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jednakże, z uwagi na okoliczności podane w opisie zdarzenia przyszłego, sprzedaż nie będzie dokonana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5b pkt 6 ustawy o PIT. Z tych przyczyn zastosowanie znajdzie zasada wyrażona w art. 10 ust. 1 pkt 8 (część po wyliczeniu) ustawy o PIT i odpłatne zbycie Nieruchomości nie będzie stanowiło przychodu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku - w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Na mocy art. 3 ust. 1a ww. ustawy:
Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1)posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
W myśl art. 3 ust. 2a ww. ustawy:
Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
Stosownie do art. 3 ust. 2b pkt 4 ww. ustawy:
Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości.
W myśl art. 4a ww. ustawy:
Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
W przedmiotowej sprawie – wobec tego, że jak Pan wskazuje we wniosku od 2006 r. mieszka i uzyskuje Pan przychody w Wielkiej Brytanii zastosowanie znajdzie Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840).
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. Konwencji:
Dochód, osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego) położonego w drugim Umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie.
Jak stanowi art. 6 ust. 2 Konwencji:
Określenie „majątek nieruchomy” ma takie znaczenie, jakie nadaje mu prawo tego Umawiającego się Państwa, na terytorium którego dany majątek jest położony. Określenie to obejmuje w każdym przypadku mienie przynależne do majątku nieruchomego, żywy i martwy inwentarz gospodarstw rolnych i leśnych, prawa, do których mają zastosowanie przepisy prawa powszechnego dotyczące własności ziemi, prawa użytkowania majątku nieruchomego, jak również prawa do stałych lub zmiennych świadczeń z tytułu eksploatacji lub prawa do eksploatacji złóż mineralnych, źródeł i innych zasobów naturalnych: statki morskie i statki powietrzne nie stanowią majątku nieruchomego.
Z kolei w myśl art. 13 ust. 1 ww. Konwencji:
Zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, z przeniesienia własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6 niniejszej Konwencji i położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
Użycie w umowie sformułowania „może być opodatkowany” oznacza, że dochód z majątku nieruchomego jest opodatkowany w Polsce, o ile polskie ustawy podatkowe przewidują ich opodatkowanie.
Wobec tego należy stwierdzić, że w świetle powołanych wyżej przepisów, przychody ze sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce przez osobę zamieszkałą w Wielkiej Brytanii podlegają opodatkowaniu w Polsce, według zasad wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy.
Zgodnie z jego treścią:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
–jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Jeżeli zatem odpłatne zbycie nieruchomości i ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Zatem pojęcie działalności gospodarczej charakteryzuje się między innymi prowadzeniem tej działalności w celach zarobkowych, na własny rachunek, jej zorganizowaniem i ciągłością – zawodowym charakterem, uczestnictwem w obrocie gospodarczym. Ponadto przy ocenie zakresu pojęcia działalności gospodarczej nie można abstrahować od zamiaru podmiotu podejmującego poszczególne czynności.
Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, iż działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.
Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.
Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
Mając na uwadze powyższe, w oparciu o okoliczności przedstawione we wniosku, a w szczególności fakt, że celem nabycia prawa własności nieruchomości w 2010 r. było - w dacie nabycia - pozyskanie gruntu, na którym w przyszłości miałby Pan wybudować budynek mieszkalny, w którym zamieszkałby po powrocie z Wielkiej Brytanii, nie posiada Pan innych nieruchomości do sprzedaży, ani też wcześniej nie dokonywał sprzedaży innych nieruchomości, nieruchomość nie była udostępniana osobom trzecim na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie poczynił i nie będzie wykonywać Pan do momentu sprzedaży żadnych innych działań niż wskazane we wniosku w celu przygotowania działek do sprzedaży (nie wykonano i nie będzie wykonane uzbrojenie terenu, ogrodzenie, wytyczenie dróg dojazdowych do działki/działek, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości nieruchomości bądź jej uatrakcyjnienia, nie podjął i nie podejmie Pan żadnych działań marketingowych) podejmowane przez Pana czynności uznać należy za typowe dla tych zmierzających do zbycia majątku prywatnego. Zatem, biorąc pod uwagę całokształt przedstawionych okoliczności brak jest podstaw, aby podejmowane przez Pana działania, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.
Tym samym przychód uzyskany z planowanego odpłatnego zbycia nieruchomości nie będzie pochodził ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Skutki podatkowe tej transakcji należy ustalić w oparciu o art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy.
Zgodnie z tym przepisem, w związku z tym, że planowane odpłatne zbycie nieruchomości zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right