Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2018 r., sygn. I FSK 45/18
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 13 września 2017 r. sygn. akt III SA/Gl 678/17 w sprawie ze skargi B. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 21 listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od stycznia do października i grudzień 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. J. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. kwotę 4.050 (słownie: cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 września 2017 r., sygn. akt III SA/Gl 678/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę B. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 21 listopada 2014 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do października i za grudzień 2009 r.
Z uzasadnienia powyższego orzeczenia wynika, że decyzjami Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z dnia 2 września 2014 r. określono skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za wyżej wskazane okresy, zaś podstawą tych rozstrzygnięć było ustalenie, że skarżąca wraz z mężem - K. J. oraz małżeństwem E. N. i J. M. dokonywała dostawy udziałów we współwłasności niezabudowanych działek budowlanych, które to działanie organ I instancji uznał za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.
Po rozpoznaniu odwołania podatniczki wniesionego od wszystkich orzeczeń organu I instancji, Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał powyższe rozstrzygnięcia w mocy. Po przytoczeniu treści stosownych przepisów prawa, w szczególności art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 2 pkt 6, art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jak również art. 9 i art. 12 ust. 1 dyrektywy Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej oraz ich analizie, również w kontekście orzecznictwa sądów krajowych i TSUE, organ odwoławczy ocenił, iż działania skarżącej, w wyniku których dochodziło do kolejnych transakcji sprzedaży nieruchomości gruntowych, miały znamiona stałej, zorganizowanej w tym przedmiocie działalności gospodarczej.