Artykuł
Prewencyjne kontrole trzeźwości pracowników – nowe uprawnienie dla pracodawców
21 lutego 2023 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, dzięki której pracodawcy uzyskali możliwość przeprowadzania prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników. Zgodnie z nowymi przepisami dla przeprowadzenia kontroli nie trzeba mieć podejrzenia wobec pracownika, wskazującego na spożycie przez niego alkoholu. Wystarczy sama konieczność ochrony niektórych dóbr, którym taki stan pracownika mógłby zagrażać.
Przed 21 lutego 2023 r. przepisy pozwalały na kontrolowanie trzeźwości pracowników wyłącznie w sytuacji, gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. W takim przypadku pracodawca mógł wezwać do przeprowadzenia badania stanu trzeźwości pracownika uprawniony do tego organ powołany do ochrony porządku publicznego, czyli policję.
Po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu pracy, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia, pracodawca może wprowadzić kontrole trzeźwości pracowników – również jako działanie prewencyjne.
Pracodawca prowadzący firmę produkcyjną zgłasza potrzebę dopuszczenia możliwości prewencyjnego kontrolowania trzeźwości pracowników. Bieżące reagowanie na stawianie się pracowników do pracy po użyciu alkoholu nie jest wystarczające, lecz konieczne jest zapobieganie tym sytuacjom. Ich ewentualne wystąpienie zagraża bowiem nie tylko mieniu pracodawcy, które na skutek nietrzeźwości pracownika może być zniszczone, ale również zagraża zdrowiu, a nawet życiu samych pracowników, a także osób trzecich. W takim przypadku wprowadzenie prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników jest uzasadnione.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right