Ocena ryzyka zawodowego w biurze rachunkowym
Praca w biurze rachunkowym, mimo że ma charakter typowo administracyjno-biurowy, nie jest wolna od zagrożeń. Również pracownicy tej branży ulegają wypadkom przy pracy. Dlatego też pracodawcy biur rachunkowych powinni oceniać ryzyko zawodowe oraz podejmować działania profilaktyczne minimalizujące lub całkowicie eliminujące to ryzyko.
Stosownie do postanowień art. 226 Kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracodawca jest obowiązany oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosować niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające to ryzyko.
Pojęcie ryzyka zawodowego zostało zdefiniowane w § 2 pkt 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, który stanowi, że jest to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych powstających w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy.