Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do VAT 2023 - Art. 106j

I. Uwagi wstępne

1

[Zakres przedmiotowy] Treść wystawionych faktur może być przez podatników korygowana. Korekta faktur może być konieczna ze względu na błędy popełnione przy wystawianiu faktur pierwotnych, jak również ze względu na zdarzenia, które nastąpiły po wystawieniu faktury pierwotnej. Komentowany artykuł określa przypadki, gdy wystawiane są faktury korygujące, jak również treść tych faktur.

2

[Zakaz korygowania w inny sposób] Korygowanie treści faktury w drodze wystawienia faktury korygującej jest jedynym sposobem ingerencji w treść faktury pierwotnej (nie licząc wystawiania not korygujących przez nabywców). Niedopuszczalne jest czynienie jakichkolwiek dopisków czy poprawek na fakturze pierwotnej. W pełni aktualny jest w tym zakresie wyrok NSA z 17 lutego 2000 r. (sygn. I SA/Po 110/99), w którym czytamy, że:

NSA

(...) wszelkie zmiany w wystawionej fakturze VAT winny być dokonane fakturą korygującą.

3

[Zakaz korygowania faktur w drodze wystawiania nowych faktur] Korygowanie faktur nie może następować w drodze wystawiania faktur korygujących "zerujących", a następnie wystawiania nowych faktur. Jak czytamy w wyroku NSA z 26 października 2009 r. (sygn. I FSK 831/08):

NSA

(...) żaden (...) przepis prawny nie zezwala na "wyzerowanie" faktury i wystawienie nowej w innym miesiącu.

4

[Kurs przeliczeniowy] Do przeliczania kwot wykazywanych na fakturach korygujących co do zasady należy stosować kursy zastosowane przy wystawianiu korygowanych faktur pierwotnych. Wyjątek od tej zasady dotyczy m.in. niektórych faktur korygujących wystawianych ze względu na okoliczności, które wystąpiły po wystawieniu faktury pierwotnej. Więcej na ten temat - zob. komentarz do art. 31a ustawy o VAT.

5

Przepisy nie precyzują, jak długo podatnicy mają obowiązek wystawiać faktury korygujące. Należy uznać, że obowiązek ten istnieje do momentu upływu terminu przedawnienia się zobowiązania podatkowego, z którym związana jest korygowana faktura. Nie oznacza to, według mnie, zakazu wystawiania faktur korygujących po upływie terminu takiego przedawnienia. Uważam, że faktury korygujące mogą być wystawiane również po przedawnieniu się zobowiązania podatkowego, z którym jest związana korygowana faktura (odpowiednie zastosowanie mają w tym zakresie orzeczenia sądów administracyjnych dotyczące korygowania faktur wewnętrznych - zob. przykładowo prawomocny wyrok WSA w Warszawie z 2 marca 2009 r., sygn. III SA/Wa 2773/08 czy wyrok NSA z 2 października 2012 r., sygn. I FSK 1897/11), lecz nie mają wpływu na rozliczenia podatkowe stron (wystawcy oraz odbiorcy faktury korygującej). Odmienne stanowisko reprezentowane niekiedy przez organy podatkowe (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 marca 2014 r., sygn. IPPP2/443-1395/13-2/RR) jest moim zdaniem nieprawidłowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00