Wyrok SN z dnia 10 maja 2022 r., sygn. I PSKP 53/21
Jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło przed przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę, to nie zachodzi zmiana pracodawcy w myśl art. 231 § 1 k.p., chyba że pracownik wykaże w postępowaniu sądowym, że wypowiedzenie pozostawało w kolizji z normą art. 231 k.p. Nieprzejęcie pracownika w trybie art. 231 § 1 k.p., na skutek rozwiązania stosunku pracy przed przejęciem zakładu pracy, nie wyklucza z kolei następstwa prawnego podmiotu przejmującego w zakresie roszczeń wynikających z bezprawnego rozwiązania umowy o pracę przez dotychczasowego pracodawcę. Kluczowe znaczenie ma w tej sytuacji kwestia pozwania właściwego podmiotu. Według brzmienia art. 231 § 2 k.p., za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają bowiem solidarnie.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Halina Kiryło
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z powództwa J. A. przeciwko Miejsko-Gminnemu Centrum Kultury w S. i Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w S. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 maja 2022 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 3 października 2019 r., sygn. akt V Pa […],
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w J. wyrokiem z dnia 29 stycznia 2019 r. przywrócił powódkę J. A. do pracy w pozwanym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w S. na dotychczasowych warunkach pracy i płacy, jakie obowiązywały ją w pozwanym Miejsko Gminnym Centrum Kultury w S. oraz zasądził solidarnie od pozwanych na rzecz powódki kwotę 180,00 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
Sąd Rejonowy ustalił, że powódka od dnia 1 stycznia 2006 r. podjęła pracę w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w S. jako nauczyciel, początkowo na czas określony, następnie od dnia 1 września 2008 r. na czas nieokreślony. W dniu 14 maja 2012 r. wypowiedziano jej umowę o pracę, podając jako przyczynę zmniejszenie liczby oddziałów wchodzących w skład zespołu. Na rok szkolny 2011/2012 przedszkole wchodzące w skład pozwanego zespołu składało się niejako z dwóch grup. Dzieci starsze w wieku 5 i 6 lat uczyły się w budynku Szkoły Podstawowej w S., a dzieci młodsze w wieku 3 i 4 lat miały zajęcia w budynku przy ulicy K. w S.. Ponieważ Gmina S. miała problemy finansowe, podjęto decyzję, aby zmienić formę opieki nad dziećmi młodszymi, których obejmowanie wychowaniem przedszkolnym nie jest obowiązkowe. Przede wszystkim miano na celu pominięcie przepisów Karty Nauczyciela przy zatrudnianiu pracowników. Od dnia 1 września 2012 r. opiekę nad dawną grupą dzieci młodszych przejęło Gminne Centrum Kultury w S.. Z zatrudnionych 4 nauczycieli jedna osoba dobrowolnie przeszła do pracy w tej nowej jednostce, zaś pozostałe trzy nauczycielki, które nie wyraziły na to zgody, otrzymały wypowiedzenia. Gminne Centrum Kultury prowadziło opiekę nad tymi dziećmi początkowo w formie świetlicy, a następnie przedszkola niepublicznego. Nie obowiązywała tam Karta Nauczyciela. Budynek pozostał ten sam, także wyposażenie w postaci zabawek czy mebli również zostało przejęte, nie licząc tego, które było sukcesywnie wymieniane na nowe. Zajęcia prowadzono na tej samej podstawie programowej zatwierdzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, co poprzednio w przedszkolu. Także formularze dokumentów pozostały identyczne.