Artykuł
do 2023-06-30
do 2023-06-30
Zfśs na przełomie roku – obowiązki pracodawcy
Tak jak w latach poprzednich, obowiązek prowadzenia działalności socjalnej w formie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej zfśs) w 2023 r. nadal mają pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia tego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a także, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników, jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe. Natomiast pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty powołują zfśs na wniosek zakładowej organizacji związkowej. W 2023 r. podstawa odpisu na zfśs ma zostać zachowana w wysokości obowiązującej w 2022 r. i wynieść 4434,58 zł.
Podmioty będące pracodawcami, zobowiązane przez ustawę o zfśs do prowadzenia działalności socjalnej w formie zakładowego funduszu, mogą ustalić odpis w dowolnej wysokości lub zwolnić się w ogóle z obowiązku tworzenia zfśs. Nie dotyczy to jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy, którzy na 1 stycznia 2023 r. będą zatrudniać mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą tworzyć fundusz socjalny albo wypłacać świadczenie urlopowe, przy czym w ich przypadku również możliwa jest całkowita rezygnacja z przyznawania i wypłaty tego rodzaju świadczeń. W każdym ww. przypadku wymagane jest zachowanie szczególnej formy postępowania.
Tworzenie zfśs
Pracodawca w miarę możliwości zaspokaja socjalne potrzeby pracowników (art. 16 Kodeksu pracy). W szczególności służy temu zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Utworzenie tego funduszu ma w stosunku do niektórych pracodawców charakter obowiązkowy, natomiast dla innych jest on uznaniowy. Zasadniczo każdy z tych pracodawców ma pewne obowiązki związane z zfśs. Ich zakres zależy od liczby zatrudnionych pracowników.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right