Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 19-11-2024
TEMATY:
Porada aktualna na dzień 19-11-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-11-19

Czy udział w imprezie integracyjnej organizowanej ze środków ZFŚS stanowi przychód pracownika

PROBLEM

Czy organizując imprezę integracyjną w zakładzie pracy ze środków ZFŚS należy odprowadzić podatek? I czy pracownik powinien dopłacić symboliczną kwotę – według przyporządkowanego progu?

RADA

Udział w imprezie integracyjnej może być sfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), o ile regulamin przewiduje takie rodzaje wydatków. Nie będzie to stanowić przychodu po stronie pracownika.

UZASADNIENIE

ZFŚS przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Działalność socjalna to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Konkretne rodzaje działalności socjalnej funkcjonujące w zakładzie pracy określa regulamin gospodarowania środkami funduszu. Regulamin ten nie może jednak wykraczać poza ogólny katalog świadczeń zakreślony w definicji działalności socjalnej. Z ZFŚS finansowane mogą być bowiem tylko te rodzaje działalności socjalnej, które wymienia ustawa o ZFŚS, jakikolwiek inny wydatek staje się wydatkiem sprzecznym z ustawą (niezależnie od tego, czy zgodę na niego wyrazili pracownicy lub organizacje związkowe).

Jak wskazuje się często w orzecznictwie sądowym, należy odróżnić przyznawanie ulgowych świadczeń i usług od innych rodzajów działalności socjalnej. Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 14.03.2013 r. (III AUa 1270/12) wskazał, że trudno przyjąć, że korzystanie z niektórych form działalności socjalnej określonych w art. 2 ust. 1 ustawy o ZFŚS miałoby być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

Nie przytaczając obszernego obecnie orzecznictwa należy stwierdzić, że zorganizowanie imprezy integracyjnej ze środków ZFŚS jest dopuszczalne. Warunkiem jest to, by regulamin przewidywał takiego rodzaju wydatki.

Nie powstanie w tym przypadku po stronie pracownika przychód, nie ma konieczności wprowadzania częściowej (symbolicznej lub nie) partycypacji w kosztach imprezy przez pracowników. Tak np. w interpretacjach indywidualnych dyrektora KIS z 24.04.2018 r. (0114-KDIP3-2.4011.178.2018.1.MK) i z 31.01.2019 r. (0112-KDIL3-1.4011.459.2018.1.AMN).

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 20 sierpnia 2014 r. (I SA/Wr 1691/14) czytamy: W przypadku, gdy wartości świadczeń nie można przyporządkować do świadczeń uzyskanych przez konkretnego pracownika, gdzie koszt ponoszony jest przez pracodawcę ryczałtowo za wszystkich pracowników bez względu na to, czy pracownik ze świadczeń skorzysta, czy też nie, brak jest podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów.

Marek Rotkiewicz

prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00