Artykuł
Postępowanie w razie utraty zdolności pracownika do wykonywania powierzonej pracy
W razie utraty zdolności pracownika do świadczenia dotychczasowej pracy, pracodawca może zatrudnić go przy innej pracy. Pracodawca ma również prawo wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, jeżeli ze względu na stan zdrowia pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie (art. 229 § 4 Kodeksu pracy). Z tego względu każdy pracownik musi przechodzić okresowe badania lekarskie, przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy. Badania te mają na celu zweryfikowanie zdolności pracownika do dalszego wykonywania pracy.
Jeżeli lekarz stwierdzi brak przeciwwskazań do pracy, pracownik nadal może być dopuszczany do świadczenia pracy. Natomiast problem powstaje, gdy lekarz uzna, że pracownik ze względu na swój stan zdrowia nie może już świadczyć pracy wynikającej z umowy o pracę albo nie może wykonywać części swoich obowiązków.
Wypowiedzenie zmieniające dla pracownika niezdolnego do pracy
Jeżeli pracodawca ma możliwość zatrudnienia pracownika przy innej pracy, tj. takiej, którą może on wykonywać ze względu na swój stan zdrowia, to może (ale nie musi) zmienić rodzaj pracy określony w zawartej z pracownikiem umowie o pracę.
Jeżeli pracownik wyraża na to zgodę, może to zostać dokonane na mocy porozumienia stron, jeżeli natomiast pracownik nie wyraża zgody - pracodawca może złożyć mu wypowiedzenie zmieniające ( art. 42 § 1-3 Kodeksu pracy). Jeżeli pracownik utracił zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy, to pracodawca może zmienić pracownikowi:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right