Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 30 czerwca 2021 r., sygn. I USKP 41/21
Pełniący funkcję członka zarządu jedyny wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której część udziałów ma on jako osoba fizyczna, a drugą część inna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której on (ta sama osoba fizyczna) ma wszystkie udziały (formalnie spółka dwuosobowa), nie może - co do zasady - pozostawać z tą spółką w stosunku pracy.
OSNP nr 5/2022
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Romualda Spyt
w sprawie z odwołania S. G. i O. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w C. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w C. o podleganie ubezpieczeniom społecznym , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 30 czerwca 2021 r., skargi kasacyjnej S. G. od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 8 listopada 2018 r., sygn. akt III AUa (…),
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od odwołującego się S. G. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w C. kwotę 240 złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C., decyzją z 12 września 2017 r., stwierdził, że S. G. (dalej: ubezpieczony) nie podlega od 12 lipca 2017 r. obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu jako pracownik O. spółki z o.o. w C..
Organ rentowy stwierdził, że w wyniku postępowania wyjaśniającego przeprowadzonego w sprawie nabycia uprawnień do zasiłku chorobowego przez S. G. ustalono, że został on zatrudniony w O. spółce z o.o. w C. na podstawie umowy o pracę od 12 lipca 2017 r. w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku menagera produktu-członka zarządu. S. G. miał zajmować się sprzedażą produktów związanych z suplementacją diety. Na potwierdzenie faktu zatrudnienia przedłożył kserokopię umowy o pracę, listę płac, listę obecności oraz zaświadczenie lekarskie o zdolności do podjęcia pracy. Nie przedstawił natomiast żadnych dokumentów potwierdzających faktyczne wykonywanie przez niego pracy. Od 12 lipca 2017 r. został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych: emerytalnego, rentowych, chorobowego i wypadkowego oraz obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Od 14 lipca 2017 r. był niezdolny do pracy. Pracodawca wypłacił mu za okres od 14 do 27 lipca 2017 r. wynagrodzenie chorobowe. Zgłoszenia do ubezpieczeń dokonano dopiero 20 lipca 2017 r., tj. po upływie 6 dni od powstania niezdolności do pracy. Ponadto organ rentowy wyjaśnił, że O. spółka z o.o. została zarejestrowana 26 stycznia 2017 r., a jej siedzibą jest aktualny adres zamieszkania ubezpieczonego. Od początku jej istnienia S. G. jest członkiem jej jednoosobowego zarządu, a większościowym udziałowcem tej spółki (99%) jest N. spółka z o.o., której jedynym wspólnikiem i członkiem jednoosobowego zarządu jest ubezpieczony. Dodatkowo z analizy danych zaewidencjonowanych na koncie płatnika składek wynika, że od momentu rozpoczęcia działalności spółki O. był pierwszą i jedyną osobą zgłoszoną do ubezpieczeń społecznych. Ustalone okoliczności, a zwłaszcza skupienie kapitału obydwu spółek O. i N. w rękach jednej i tej samej osoby oraz występowanie tej samej osoby jednocześnie w kilku rolach - wspólnika spółki, członka zarządu i pracownika, uzasadniało zakwestionowanie umowy o pracę zawartej przez ubezpieczonego ze spółką O. jako tytułu do objęcia go obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z tytułu zatrudnienia pracowniczego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right