Kwarantanna lub izolacja domowa – jakie są warunki wypłaty świadczeń z tytułu niezdolności do pracy w tych okresach
Pracownicy i zleceniobiorcy odbywający obowiązkową kwarantannę mogą za zgodą podmiotów ich zatrudniających wykonywać w tym okresie pracę w trybie zdalnym. Wówczas za czas pracy mają prawo do wynagrodzenia. Pracę mogą też świadczyć osoby objęte izolacją w warunkach domowych i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Pracownik, a także zleceniobiorca, jeżeli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym i ma wymagany okres wyczekiwania (podobnie jak w przypadku pracownika), za czas niewykonywania pracy otrzyma świadczenie chorobowe (wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek). Okres pobierania tych świadczeń jest zaliczany do okresu zasiłkowego (182 lub 270 dni).
Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby jest traktowana niemożność wykonywania pracy wskutek poddania się:
- obowiązkowi kwarantanny,
- izolacji w warunkach domowych albo
- izolacji, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (art. 6 ust. 2 pkt 1a ustawy zasiłkowej).
Za czas odosobnienia z tych przyczyn osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu (zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie), przysługuje, zasadniczo po okresie wyczekiwania, wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.
Informacja o kwarantannie lub izolacji
Informację o niemożności wykonywania pracy przez ubezpieczonego z powodu objęcia obowiązkową kwarantanną, izolacją lub izolacją w warunkach domowych ZUS udostępnia bezpłatnie na profilu informacyjnym płatnika składek, a także osoby ubezpieczonej na PUE ZUS w zakładce Informacja tam przekazana jest podstawą do wypłaty osobie ubezpieczonej świadczeń z tytułu niezdolności do pracy przez płatnika zasiłku (przez podmiot zatrudniający lub ZUS). W takim przypadku organ sanitarny nie wydaje decyzji. Informacja o objęciu osoby kwarantanną, izolacją albo izolacją w warunkach domowych może być przekazana jej ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon (§ 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dalej: rozporządzenie z 6 maja 2021 r.). W takiej sytuacji ubezpieczonemu również przysługuje świadczenie chorobowe. Nie jest za ten okres wymagane zwolnienie lekarskie.